بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های عفونی

آبله مرغان چقدر مسریه؟

دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

آبله مرغان چقدر مسریه؟

آبله مرغان یک نوع از بیماری‌های ویروسی است و معمولا به صورت خفیف ظاهر می‌شود و از بیماری‌های شایع در زمان کودکی محسوب می‌شود .این بیماری ویروسی با تاول‌های کوچک، همراه با خارش شروع می‌شود و شروع علائم از قسمت‌های صورت، پشت و سینه است.
تقریبا دو تا سه هفته بعد از در معرض ویروس آبله مرغان قرار گرفتن تاول‌های خارش دار بر روی بدن ظاهر می‌شوند. که این شرایط، تقریبا حدود یک هفته طول می‌کشد. یکی دو روز قبل از ظاهر شدن بثورات جلدی تب و لرز، سردرد، بی‌اشتهایی و خستگی  به وجود می‌آید.

تا زمانی که تمام تاول‌های پوستی بترکد امکان انتقال بیماری به افراد سالم وجود دارد. و معمولا از زمان ظاهر شدن علائم تا خوب شدن آن‌ها حدود ده روز طول می‌کشد.والدین باید با دیدن علائم و ایجاد خارش در قسمت‌های مختلف بدن کودک خود جهت معاینه و تشخیص به متخصص اطفال مراجعه نمایند .

اگر فرزند شما مبتلا به آبله مرغان بود علاوه بر تحت درمان قرار دادن او، تا بهبودی کامل زخم ها کودک را از رفتن به مدرسه منع کنید تا بیماری به سایر افراد انتقال پیدا نکند.

با وجود اینکه آبله مرغان یک بیماری خفیف است، اما می‌تواند منجر به عوارض جدی از جمله: عفونت ریه، کمبود آب بدن، عفونت گوش،  عفونت پوستی باکتریایی، عفونت استخوان‌ها، مفصل و همچنین جریان خون شود.

از عوارض شدیدی که افراد مبتلا به آبله مرغان ممکن است سال‌های بعد از بهبودی به آن دچار شوند ظاهر شدن عارضه ی زونا می‌باشد.

تمام افرادی است که یک بار به این بیماری مبتلا شده‌اند. همچنین واکسینه شدن علیه آبله مرغان، ایمنی کاملی را در برابر ویروس عامل آن ایجاد می کند.با وجود این که ابتلای مجدد به آبله مرغان نادر است ولی معدود افرادی از جمله افراد مبتلا به بیماری ایدز و همچنین کسانی که سیستم ایمنی آن‌ها توسط مصرف داروهای خاص سرکوب شده است ممکن است برای بار دوم نیز به این بیماری مبتلا شوند.

error: محتوا محافظت شده است!!