بهترین مقالات تخصصی کودکان

شقاق سینه عامل محروم شدن نوزادان از شیر مادر

نکات برگزیده مطلب
  • چرا روش های طبیعی در درمان ورم سینه زنان شیرده استفاده نشود ؟!
دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

شقاق سینه عامل محروم شدن نوزادان از شیر مادر

شقاق سینه نوعی زخم و ترک در نوک سینه مادران می باشد و بروز آن در شیردهی شایع می باشد. خیلی از خانم ها عنوان می کنند که شقاق نوک سینه به قدری در آن ها آزاردهنده می گردد که سبب قطع شیردهی و محروم شدن نوزاد از نعمت شیر مادر می شود. مگر در مواردی که عفونت رخ داده باشد، شقاق نوک سینه می تواد به راحتی در خانه درمان شود.
شقاق سینه می تواند در یک یا هر دوی سینه ها اتفاق بیفتد. علائم شقاق سینه به لحاظ شدت و دوره متفاوت می باشد. عمده ترین علائم شقاق سینه عبارت است از:

قرمزی , زخم ,ظاهر خشک نوک سینه ها ,پوسته پوسته شدن ,عفونت ,خونریزی ,شکاف نوک سینه,درد و احساس ناراحتی

علل شقاق سینه

در خانم هایی که در دوران شیردهی قرار دارند شقاق سینه ها معمولا ناشی از پوزیشن نامناسب شیردهی می باشد. مشکلاتی در مکیدن یا گرفتن نوک سینه توسط نوزاد می تواند در ایجاد شقاق نوک سینه دخالت داشته باشد.
درمان شقاق سينه در شيردهي

در اغلب موارد شما می توانید شقاق سینه را در منزل درمان کنید. راه های بی خطری برای درمان شقاق سینه در شیردهی وجود دارد خانم های شیرده می توانند از پماد های غیر نسخه ای روی نوک سینه خود بعد از شیردهی استفاده کنند . در هر نوبت مقدار اندکی از این پماد را می توانید روی نوک سینه خود قرار دهید. استفاده از این محصولات برای درمان شقاق سینه در دوران شیردهی بی خطر می باشد.
استفاده از کمپرس های مرطوب و گرم در نواحی تحت درمان می تواند به بهبود شقاق سینه کمک کند. اگر نوک سینه های شما دچار تحریک شدیدی شده باشد، قبل از شیردهی می توانید مقداری شیر از آن بدوشید و به آرامی با استفاده از همان شیر نوک سینه خود را ماساژ دهید. شیر مادر اغلب ناراحتی ناشی از شقاق نوک سینه را آرام می کند و حتی در برخی موارد می تواند محافظت آنتی باکتریال را برای آن ناحیه تامین کند. دوشیدن شیر همچنین می تواند میزان تحریک ناشی از شقاق سینه را تخفیف دهد.
مشکلات و عوارض شقاق سینه

در صورتی که شقاق سینه درمان نشده باقی بماند می تواند به ورم سینه بیانجامد. ورم سینه ها سبب ایجاد آبسه هایی در سینه می گردد که ممکن است برای درمان آن به تخلیه جراحی نیاز پیدا کند.
error: محتوا محافظت شده است!!