بیماری های عفونیتاول دهانتخصصی کودکان و نوزادان

همه چیز در باره آفت دهان کودک

نکات برگزیده مطلب
  • لطفا این مطلب را برای بقیه از طریق پیامک ارسال کنید

آفت دهان کودک به‌عنوان استوماتیت آفتی یا زخم‌های شانکر شناخته می‌شوند،

آن ها ضایعاتی هستند که در دهان یا در پایه لثه ایجاد می‌شوند. آنها مسری نیستند زیرا نه باکتریایی و نه ویروسی هستند، اما می توانند صحبت کردن، خوردن و نوشیدن را دشوار کنند. آنها هم در کودکان و هم در بزرگسالان رخ می دهند. آنها یک یا دو هفته طول می کشند و معمولاً در آن دوره بدون درمان بهبود می یابند.


عضویت در خبرنامه

وب سایت ما را دوست داشتی پس در خبرنامه ایمیلی ما ثبت نام کن تا از جدیدترین آموزش های ما بموقع مطلع بشی

لطفا صبر کنید

بابت عضویت تشکر می کنیم


هنگامی که زخم‌های آفتی در کودکان رخ می‌دهد می‌تواند مانع از دریافت غذا و مایعات و در نتیجه کم‌آبی بدن شود. از آنجایی که ممکن است دردناک باشند، 

سه دسته از زخم های آفتی وجود دارد. زخم های آفتی جزئی شایع ترین هستند. آنها کوچک، بیضی شکل، حدود یک تا ده میلی متر قطر و از هفت تا ده روز دوام دارند. معمولاً بدون بر جای گذاشتن جای زخم بهبود می یابند. زخم‌های آفتی اصلی (همچنین به عنوان بیماری ساتون شناخته می‌شوند) ممکن است غیرمعمول باشند، اما بزرگ‌تر، عمیق‌تر و دارای لبه‌های نامنظم هستند که معمولاً بیش از ده میلی‌متر قطر دارند. ممکن است بین ده تا 30 روز طول بکشد و ممکن است جای زخم باقی بماند. زخم‌های آفتی هرپتی‌فرم دارای لبه‌های نامنظم به قطر حدود یک تا سه میلی‌متر هستند و به شکل چندگانه و خوشه‌ای ظاهر می‌شوند. ضایعات حدود هفت تا ده روز طول می کشد تا بهبود یابد و جای زخم باقی بماند.

زخم های آفتی می توانند توسط عوامل مختلفی مانند استرس عاطفی، نیش گونه، مسواک زدن نادرست، دندانپزشکی، غذاهای تند یا اسیدی، کمبود آهن، ویتامین B-12، اسید فولیک یا روی، تغییرات هورمونی، آلرژی ها و حساسیت های غذایی و بریس ها ایجاد شوند.

دانستن علت ایجاد زخم ها می تواند به پیشگیری از آنها کمک کند. از آنجایی که آنها در دهان ایجاد می شوند، به ویژه در مواردی که کودکان را درگیر می کند، با دندانپزشک مشورت کنید. زخم های عود کننده و شدید ممکن است ناشی از بیماری های سیستمیک زمینه ای نیز باشد. 

از آنجایی که این زخم ها نه ویروسی هستند و نه باکتریایی، بلکه ناشی از “پاسخ ایمنی بیش فعال” هستند، هدف از درمان دارویی تسکین درد، حفظ تغذیه و مصرف مایعات، رفع زودرس و جلوگیری از عود است. درمان های توصیه شده زیادی برای زخم آفتی وجود دارد.

اگرچه آفت‌های خفیف می‌توانند بدون درمان از بین بروند، بیماران همچنان می‌توانند از درمان‌های موضعی مانند دهانشویه با محلول‌های بی‌حس کننده یا استروئیدی، پمادها و خمیرها برای تسکین التهاب و درد بهره ببرند. استفاده از خمیر دندان های ملایم بدون نعناع قوی یا طعم دهنده های دیگر نیز می تواند کمک کننده باشد.

پرهیز از علل احتمالی مانند مصرف غذاهای اسیدی (مثلاً محصولات پرتقال یا گوجه فرنگی) می تواند به جلوگیری از شیوع بیماری کمک کند. اطمینان از کوتاه و راحت بودن سیم‌های بریس‌ها و اجتناب از قرار دادن هر گونه اجسام نوک تیز که می‌تواند باعث آسیب شود که منجر به تشکیل زخم شود نیز برای کودکان مهم است.

مکمل هایی مانند فولات، روی و ویتامین های B-6 و B-12 نیز ممکن است برای جلوگیری از عود تجویز شوند. این درمان ها ممکن است تجویز شوند و می توانند برای اهداف کوتاه مدت موثر باشند. برای به دست آوردن اثرات رضایت بخش درازمدت، ابتدا باید منبع مشکل را درمان کرد.


چنانچه کودک شما دچار این عفونت ویروسی شده در صورت تمایل می توانید از آموزش های کپسولی دکتر عادل حیدری نژاد برای رفع آن استفاده کنید .
منبع
smiles-for-kids.com

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا