بیماری های کلیویتخصصی کودکان و نوزادان

وجود پروتئین در ادرار کودکان شما به چه معنی هست؟

نکات برگزیده مطلب
  • از آنجایی که نمی توانید پروتئین را در ادرار فرزندتان ببینید، باید با آزمایش ادرار تشخیص داده شود. برای این آزمایش، نمونه ای از ادرار کودک شما جمع آوری شده و برای تشخیص به آزمایشگاه ارسال می شود.
دکتر عادل حیدری نژاد

وجود پروتئین در ادرار چیست؟
پروتئین در ادرار یا پروتئینوری به این معنی است که در ادرار کودک شما پروتئین وجود دارد. همه کودکان مقدار کمی پروتئین در ادرار خود دارند. اما مقدار بیش از حد ممکن است نشان دهنده مشکل در کلیه های کودک شما باشد. گاهی اوقات کودکان بزرگتر ممکن است پروتئینوری ارتواستاتیک داشته باشند. ارتواستاتیک به معنای “ایستاده” است. به آن “پروتئینوری ارتواستاتیک” می گویند زیرا پروتئین تنها زمانی که کودک ایستاده است وارد ادرار می شود. کودکانی که این عارضه را دارند هیچ آسیب کلیوی ندارند.

علائم پروتئینوری در کودکان
شما نمی توانید پروتئین را در ادرار فرزندتان ببینید. با این حال از روس ظاهر، می تواند با تورم در پلک ها، مچ پا و پاهای او همراه باشد. فشار خون بالا یکی دیگر از علائم این بیماری است. پروتئینوری باعث درد نمی شود.

علت پروتئینوری در کودکان چیست؟
گاهی اوقات عفونت یا مواد شیمیایی به کلیه ها آسیب می رساند. این بر عملکرد کلیه ها تأثیر می گذارد. اگر کودک شما عفونت داشته باشد، پروتئینوری او پس از درمان عفونت از بین می رود.پروتئین موجود در ادرار نیز می تواند با دیابت مرتبط باشد. اگر کودک شما بیش از حد تشنه بوده، گرسنه است، وزن خود را به طور ناخواسته کاهش داده است، یا تنفس بوی میوه دارد. اینها می توانند نشانه های دیابت نوع یک باشند.

پروتئینوری در کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟
از آنجایی که نمی توانید پروتئین را در ادرار فرزندتان ببینید، باید با آزمایش ادرار تشخیص داده شود. برای این آزمایش، نمونه ای از ادرار کودک شما جمع آوری شده و برای تشخیص به آزمایشگاه ارسال می شود.

پس از اولین آزمایش، پزشک ممکن است بخواهد ادرار فرزندتان را از نظر پروتئین دوباره بررسی کند. این به این دلیل است که پروتئین اغلب خود به خود از بین می رود (پروتئینوری گذرا). اگر در آزمایش دوم پروتئین همچنان بالا باشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که یک نمونه ادرار 24 ساعته از فرزندتان جمع آوری کنید. این به پزشک اجازه می دهد تا میزان پروتئین موجود در ادرار را با دقت بیشتری اندازه گیری کند.

پزشک شما ممکن است خون فرزندتان را آزمایش کند. او همچنین ممکن است سونوگرافی یا سی تی اسکن را درخواست کند. این دو روش از کلیه ها و اطراف کودک شما عکس می گیرند تا مشکلات را بررسی کنند. این روش ها دردناک نیستند.

برای تشخیص پروتئینوری ارتواستاتیک، پزشک کودک شما دو نمونه ادرار را بررسی می کند. اولی صبح، درست پس از بیدار شدن فرزندتان جمع آوری می شود. نمونه دوم در طول روز جمع آوری می شود. نمونه ها در ظروف جداگانه نگهداری می شوند. اگر کودک شما پروتئینوری ارتواستاتیک دارد، نمونه صبحگاهی پروتئینی در آن وجود نخواهد داشت. اما ادرار جمع آوری شده در طول روز دارای پروتئین خواهد بود.

آیا می توان از پروتئینوری در کودکان پیشگیری کرد یا از آن جلوگیری کرد؟
پروتئینوری قابل پیشگیری یا اجتناب نیست. با این حال، شما می توانید با نوشیدن مقدار زیادی آب در روز، سلامت کلیه ها را به خوبی انجام دهید. این مواد زائد را از کلیه های شما خارج می کند.

درمان پروتئینوری در کودکان
اگر آزمایشات نشان دهد که کودک شما پروتئینوری ارتواستاتیک دارد یا فقط مقادیر کمی پروتئین در ادرار دارد، نیازی به درمان نیست.اگر آزمایش‌ها مقدار زیادی پروتئین در ادرار کودک شما را نشان دهد و پاها و پلک‌های او ورم کرده باشد، پزشک ممکن است او را نزد یک متخصص کلیه بفرستد. به این پزشک نفرولوژیست می گویند. نفرولوژیست ممکن است بیوپسی کلیه را انجام دهد. در طی این روش جراحی ساده، یک قطعه کوچک از بافت کلیه برداشته می شود. پزشک شما قطعه را زیر میکروسکوپ بررسی می کند. این ممکن است به او کمک کند تا بفهمد چه چیزی باعث ایجاد پروتئین در ادرار کودک شما می شود. هنگامی که پزشک علت وقوع آن را بداند، می تواند مشکل را درمان کند.

زندگی با پروتئینوری در کودکان
اگر کودک شما پروتئین در ادرار دارد، سطح فعالیت او نیازی به تغییر نخواهد داشت. او ممکن است به دلیل تورم پلک ها، مچ پا یا پاها احساس ناراحتی کند، اما پزشک شما می تواند این مشکلات را درمان کند.

سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید :

آیا تورم در پلک ها، مچ پا و پاها می تواند ناشی از چیز دیگری باشد؟
آیا پروتئینوری در صورت عدم درمان کشنده است؟
آیا کاری وجود دارد که بتوانم پروتئینوری را از بین ببرم؟
آیا این عارضه می تواند ناشی از مصرف زیاد پروتئین باشد؟

منبع
familydoctor.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
error: محتوا محافظت شده است!!