بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های تنفسی

پنومونی یا ذات الریه چیه ؟

نکات برگزیده مطلب
  • ایبوپروفن را به کودکان زیر سه ماه یا کودکان کم آب ندهید. هرگز به کودکان آسپرین ندهید.
دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

پنومونی یا ذات الریه یک عفونت در یک یا هر دو ریه است و گاهی اوقات عفونت قفسه سینه نیز نامیده می شود. پنومونی در کودکان می تواند توسط ویروس ها یا باکتری ها ایجاد شود.

به دلیل عفونت، راه های هوایی کوچک در ریه ها متورم می شوند و مخاط بیشتری می سازند. مخاط راه های هوایی را مسدود می کند و میزان اکسیژنی که می تواند وارد بدن شود را کاهش می دهد.پنومونی اغلب پس از عفونت تنفسی دیگری مانند سرماخوردگی ایجاد می شود. گاهی اوقات ممکن است عوارض مرتبط با ذات الریه وجود داشته باشد، اما این عوارض شایع نیستند و پزشک کودک شما را برای این موارد تحت نظر خواهد داشت.

علائم و نشانه های ذات الریه
علائم و نشانه های ذات الریه بسته به سن فرزند شما و علت ذات الریه متفاوت است. کودکان اغلب یک یا چند مورد از موارد زیر را دارند:

تب شدید .
تنفس سریع یا دشوار
سرفه کردن
بی قراری یا خستگی بیشتر از حد معمول
درد در قفسه سینه، به ویژه هنگام سرفه
درد شکم

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد
اگر فکر می کنید فرزندتان ذات الریه دارد، باید به پزشک خود مراجعه کنید. معمولاً فرزند شما به هیچ آزمایشی نیاز ندارد، اما گاهی اوقات پزشک برای کمک به تشخیص ذات الریه آزمایش خون یا رادیوگرافی قفسه سینه را تجویز می کند.

درمان پنومونی
پنومونی باکتریایی
اگر ذات الریه کودک شما ناشی از باکتری باشد، آنتی بیوتیک برای او تجویز می شود. در موارد خفیف پنومونی باکتریایی، این دارو را می توان به صورت خوراکی در منزل مصرف کرد. کودکان مبتلا به پنومونی باکتریایی معمولاً در عرض دو روز پس از شروع آنتی بیوتیک بهبود می یابند.

بسیار مهم است که دوره کامل آنتی بیوتیک را کامل کنید، حتی اگر کودک شما خیلی بهتر به نظر برسد. درمان به مدت 3 تا 7 روز ادامه خواهد داشت. ممکن است کودک شما تا سه هفته پس از درمان به سرفه کردن ادامه دهد، اما اگر در غیر این صورت بهتر شود جای نگرانی نیست.

کودکانی که با ذات الریه باکتریایی بسیار ناخوشایند هستند ممکن است برای آنتی بیوتیک های وریدی داده می شود درمان داخل وریدی در بیمارستان بستری شوند. برخی از کودکان نیز ممکن است به اکسیژن یا مایعات اضافی نیاز داشته باشند.

پنومونی ویروسی
پنومونی ویروسی معمولاً به شدت پنومونی باکتریایی نیست. با این حال، بهبودی می تواند کندتر باشد و تا چهار هفته طول بکشد. آنتی بیوتیک ها ویروس ها را درمان نمی کنند و برای پنومونی ویروسی تجویز نمی شوند.

مراقبت در منزل
پس از اینکه پزشک تشخیص داد کودک شما به ذات الریه خفیف مبتلا است، معمولاً می توانید از او در خانه مراقبت کنید.

کودک شما به استراحت زیادی نیاز دارد.
مهم است که به طور مکرر به کودک خود مایعات بدهید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود. جرعه های کوچک آب بدهید و شیر مادر یا شیر خشک را بیشتر به نوزادان بدهید.
اکثر کودکان هنگام ابتلا به ذات الریه از خوردن غذا خودداری می کنند. این مشکلی نیست، تا زمانی که آنها مایعات می نوشند.
در صورت تجویز آنتی بیوتیک، دستورات پزشک را برای دادن آنتی بیوتیک دنبال کنید.
ممکن است برای کودکان بزرگتر راحت‌تر باشد که روی چند بالش بخوابند، نه اینکه کاملاً صاف بخوابند.
اگر کودک شما درد قفسه سینه یا تب دارد ممکن است به مسکن هایی مانند پاراستامول یا ایبوپروفن نیاز داشته باشد. ایبوپروفن را به کودکان زیر سه ماه یا کودکان کم آب ندهید. هرگز به کودکان آسپرین ندهید.

داروهای سرفه ندهید. آنها به کودکان مبتلا به ذات الریه کمک نمی کنند.
اجازه ندهید کسی در خانه یا اطراف فرزندتان سیگار بکشد.
پزشک به شما خواهد گفت که آیا برای بررسی وضعیت بهبودی فرزندتان نیاز به ویزیت مجدد دارید یا خیر.
اگر فرزندتان ذات الریه دارد و موارد زیر را دارد، باید بستری بشود:

  • تنفس سخت
  • خواب آلودگی
  • استفراغ مکرر و عدم تحمل خوراکی

منبع

error: محتوا محافظت شده است!!