بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های تنفسی

همه چیز در مورد برونشیولیت کودکان

نکات برگزیده مطلب
  • درصد کمی از کودکان نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند .
دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

برونشیولیت یک عفونت شایع ریه در کودکان خردسال است. باعث التهاب و احتقان در راه های هوایی کوچک (برونشیول ها) ریه می شود. برونشیولیت تقریباً همیشه توسط یک ویروس ایجاد می شود. به طور معمول، زمان اوج برونشیولیت در ماه های زمستان است.

برونشیولیت با علائمی شبیه علائم سرماخوردگی شروع می شود، اما سپس به سرفه، خس خس سینه و گاهی مشکل در تنفس پیشرفت می کند. علائم برونشیولیت ممکن است چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد.اکثر کودکان با مراقبت در خانه بهتر می شوند. درصد کمی از کودکان نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند .

علائم برونشیولیت
در چند روز اول، علائم و نشانه های برونشیولیت مشابه علائم سرماخوردگی است:

آبریزش بینی
گرفتگی بینی
سرفه کردن
تب خفیف (همیشه وجود ندارد)
پس از این، ممکن است یک هفته یا بیشتر مشکل تنفسی یا صدای سوت هنگام بازدم کودک (خس خس سینه) وجود داشته باشد.بسیاری از نوزادان نیز عفونت گوش دارند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد :
اگر وادار کردن کودک به خوردن یا نوشیدن دشوار است و تنفس او تندتر یا سخت تر می شود، با پزشک متخصص کودک خود تماس بگیرید. این امر به ویژه در صورتی مهم است که فرزند شما کمتر از سه ماه سن داشته باشد یا سایر عوامل خطر برونشیولیت را داشته باشد از جمله زایمان زودرس یا بیماری قلبی یا ریوی.

علائم و نشانه های زیر دلایلی برای مراجعه فوری به پزشک هستند:

صدای خس خس شنیدنی
تنفس بسیار سریع بیش از 60 نفس در دقیقه و به صورت کم عمق
تنفس سخت , به نظر می رسد که دنده ها هنگام استنشاق نوزاد به سمت داخل می مکند
ظاهر  بی حال کودک
امتناع از نوشیدن کافی، یا نفس کشیدن خیلی سریع برای خوردن یا نوشیدن
کبود شدن پوست به خصوص لب ها و ناخن ها

علل برونشیولیت
برونشیولیت زمانی اتفاق می‌افتد که یک ویروس برونشیول‌ها را که کوچک‌ترین راه‌های هوایی در ریه‌ها هستند، آلوده کند. عفونت باعث تورم و التهاب برونشیول ها می شود. مخاط در این راه های هوایی جمع می شود که جریان آزادانه هوا را به داخل و خارج از ریه ها دشوار می کند.

بیشتر موارد برونشیولیت توسط ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) ایجاد می شود. RSV یک ویروس رایج است که تقریباً هر کودک را تا دو سالگی مبتلا می کند. شیوع عفونت RSV هر زمستان رخ می دهد، و افراد می توانند مجدداً آلوده شوند، زیرا به نظر نمی رسد عفونت قبلی باعث ایمنی پایدار شود. برونشیت همچنین می تواند توسط سایر ویروس ها، از جمله ویروس هایی که باعث آنفولانزا یا سرماخوردگی می شوند، ایجاد شود.

ویروس هایی که باعث برونشیولیت می شوند به راحتی پخش می شوند. هنگامی که فردی که بیمار است سرفه، عطسه یا صحبت می کند، می توانید آنها را از طریق قطرات موجود در هوا منقبض کنید. همچنین می‌توانید با دست زدن به اشیاء مشترک مانند ظروف، حوله یا اسباب‌بازی‌ها – و سپس دست زدن به چشم‌ها، بینی یا دهان، آنها را دریافت کنید.

عوامل خطر برونشیولیت 
معمولاً کودکان زیر دو سال را تحت تأثیر قرار می دهد. نوزادان کمتر از سه ماه بیشتر در معرض خطر ابتلا به برونشیولیت هستند زیرا ریه ها و سیستم ایمنی آنها هنوز به طور کامل توسعه نیافته اند.عوامل دیگری که با افزایش خطر برونشیت در نوزادان و موارد شدیدتر مرتبط هستند عبارتند از:

تولد زودرس
بیماری زمینه ای قلب یا ریه
سیستم ایمنی افسرده
قرار گرفتن در معرض دود تنباکو
هرگز از شیر مادر تغذیه نکرده اید (کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند از مزایای ایمنی بدن مادر برخوردار می شوند)
تماس با چند کودک، مانند یک محیط مراقبت از کودک
گذراندن زمان در محیط های شلوغ
داشتن خواهر و برادری که به مدرسه می روند یا خدمات مراقبت از کودک دریافت می کنند و عفونت را به خانه می آورند .

عوارض برونشیولیت 
عوارض برونشیولیت شدید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

لب‌ها یا پوست آبی (سیانوز)، ناشی از کمبود اکسیژن
مکث در تنفس (آپنه)، که به احتمال زیاد در نوزادان نارس و در نوزادان در دو ماه اول زندگی رخ می دهد.
کم آبی بدن
سطوح پایین اکسیژن و نارسایی تنفسی
در صورت بروز این موارد، ممکن است کودک شما نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشد. نارسایی شدید تنفسی ممکن است نیاز داشته باشد که یک لوله در نای (نای) قرار داده شود تا به تنفس کودک کمک کند تا زمانی که عفونت سیر خود را طی کند.

اگر کودک شما نارس به دنیا آمده است، بیماری قلبی یا ریوی دارد یا سیستم ایمنی ضعیفی دارد، به دقت مراقب علائم اولیه برونشیولیت باشید. عفونت می تواند به سرعت شدید شود. در چنین مواردی، کودک شما معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان خواهد داشت.

واکسن ها و داروها
هیچ واکسنی برای شایع ترین علل برونشیولیت (RSV و رینوویروس) وجود ندارد. با این حال، واکسن آنفولانزای سالانه برای همه افراد بالای شش ماه توصیه می شود.به نوزادانی که در معرض خطر بالای عفونت RSV هستند، مانند نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا آمده اند یا با بیماری قلبی یا ریوی یا دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند، ممکن است داروی پالیویزوماب (Synagis) برای کاهش احتمال عفونت های RSV داده شود.

منبع

error: محتوا محافظت شده است!!