بیماری های خونیتخصصی کودکان و نوزادانسرطان

سرطان نوروبلاستوما چیه ؟

نکات برگزیده مطلب
  • چرا کودک بی گناه دچار سرطان می شود ؟

نوروبلاستوما نوعی سرطان است که در سلول های عصبی اولیه به نام نوروبلاست ها شروع می شود. به طور معمول، این سلول های نابالغ به سلول های عصبی فعال تبدیل می شوند. اما در نوروبلاستوما آن ها بدون کنترل رشد می کنند و تبدیل به سلول های سرطانی می شوند که یک تومور جامد را تشکیل می دهند.

اغلب، نوروبلاستوما در بافت غدد فوق کلیوی شروع می شود. این غدد مثلثی در بالای کلیه ها قرار می گیرند و هورمون هایی می سازند که ضربان قلب، فشار خون و سایر عملکردهای مهم بدن را کنترل می کنند. نوروبلاستوما همچنین می‌تواند در سایر نواحی بدن با مجموعه‌ای از سلول‌های عصبی مانند شکم، قفسه سینه یا گردن شروع شود. سرطان می تواند از طریق خون پخش شود و در سایر قسمت های بدن مانند غدد لنفاوی، استخوان ها، ریه ها و کبد شروع به رشد کند (متاستاز).

تقریباً تمام موارد نوروبلاستوما در نوزادان و کودکان کمتر از پنج سال اتفاق می افتد. موفقیت درمان به چیزهای زیادی بستگی دارد، از جمله سن کودک، میزان بیماری و ویژگی های تومور.

علائم و نشانه های نوروبلاستوما چیست؟
علائم نوروبلاستوم بسته به محل شروع بیماری، میزان رشد سرطان و اینکه آیا به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است، می تواند متفاوت باشد.اولین علائم اغلب مبهم است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بی قراری ,درد ,یبوست یا اسهال ,شکم متورم ,خیلی خسته بودن ,کاهش اشتها، کاهش وزن ,حلقه های تیره دور چشم
ضعف ,تب .

از آنجایی که این علائم اولیه می توانند به کندی ایجاد شوند و شبیه علائم سایر بیماری های رایج دوران کودکی باشند، تشخیص نوروبلاستوم دشوار است.اگر تومور در حال رشد به بافت های مجاور فشار بیاورد یا سرطان به نواحی دیگر گسترش یابد، علائم متفاوتی می تواند ظاهر شود.

در کودکان خردسال، نوروبلاستوما اغلب زمانی کشف می‌شود که والدین یا پزشک یک توده یا توده غیرمعمول را در جایی از بدن کودک احساس کنند – اغلب در شکم، اگرچه تومورها می‌توانند در گردن، قفسه سینه و جاهای دیگر نیز باشند.

چه چیزی باعث نوروبلاستوما می شود؟
نوروبلاستوم زمانی اتفاق می‌افتد که نوروبلاست‌ها به جای تبدیل شدن به سلول‌های عصبی، رشد می‌کنند و خارج از کنترل تقسیم می‌شوند. کارشناسان بر این باورند که نقص در ژن‌های نوروبلاست باعث می‌شود که به این شکل تقسیم شود. به ندرت، تمایل به ابتلا به این نوع سرطان می تواند از والدین به فرزند منتقل شود.

اگر می خواهی بدانی چرا کودکان سرطان می گیرند این مطلب را کلیک کن .

نوروبلاستوما چگونه تشخیص داده می شود؟
اگر آنها مشکوک به نوروبلاستوم باشند، پزشکان آزمایشاتی را برای تأیید تشخیص و رد سایر علل علائم تجویز می کنند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش ادرار و آزمایش خون
مطالعات تصویربرداری (مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن، ام آر آی و سونوگرافی)
بیوپسی (گرفتن یک نمونه بافت کوچک برای بررسی در آزمایشگاه)
آسپیراسیون مغز استخوان و بیوپسی
اگر نتایج آزمایش نشان دهد که نوروبلاستوما است، پزشکان بیماری را به عنوان کم خطر، متوسط ​​یا پرخطر طبقه بندی می کنند. به این می گویند صحنه سازی. برای انجام این کار، آنها سن کودک، ناحیه تحت تاثیر سرطان و نتایج آزمایشات انجام شده بر روی سلول های نوروبلاستوما را در نظر می گیرند.

پزشک همچنین اسکن MIBG را تجویز می کند. در این آزمایش، یک ماده رادیواکتیو با دوز پایین به یک مولکول (MIBG) متصل می شود و سپس به کودک تزریق می شود. سلول های نوروبلاستوما MIBG را جذب می کنند. در طول اسکن، پزشکان می توانند محل قرارگیری سلول های سرطانی در بدن را ببینند. پزشکان همچنین می توانند از این اسکن برای مشاهده میزان پاسخ کودک به درمان استفاده کنند زیرا نشان می دهد که چه مقدار سرطان باقی مانده است.

MIBG که با ید رادیواکتیو با دوز بالاتر داده می شود می تواند نوروبلاستوما را درمان کند. پس از تزریق، پرتو را به طور خاص به سلول های نوروبلاستوما می رساند و آنها را از بین می برد.

نوروبلاستوما چگونه درمان می شود؟
نحوه درمان نوروبلاستوم توسط پزشکان بستگی به مرحله بندی آن و گسترش سرطان دارد.

پزشکان از نزدیک کودک مبتلا به بیماری کم خطر را زیر نظر خواهند گرفت و اغلب آزمایشاتی را انجام می دهند تا مطمئن شوند که تومور بزرگتر نمی شود. گاهی اوقات، آنها برای برداشتن تومور جراحی انجام می دهند.

کودک مبتلا به بیماری با خطر متوسط ​​احتمالاً به شیمی درمانی نیاز دارد و ممکن است جراحی نیز انجام دهد. برخی ممکن است نیاز به پرتودرمانی داشته باشند.

کودک مبتلا به بیماری پرخطر به درمان‌های طولانی‌تر و تهاجمی‌تر از جمله جراحی برای برداشتن تومور، پرتودرمانی، شیمی‌درمانی، پیوند سلول‌های بنیادی و ایمونوتراپی نیاز دارد. مطالعاتی در حال انجام است تا ببینند آیا درمان MIBG شانس بهبودی کودک را بهبود می‌بخشد یا خیر.

منبع
kidshealth.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا