بیماری های عفونیتخصصی کودکان و نوزادان

هر آنچه باید در مورد هرپانژین در کودکان بدانید

نکات برگزیده مطلب
  • دوست داری از آموزش های هومیوپاتی ما برای بهتر کردن سلامتی عزیزانت استفاده کنی ؟

هرپانژین با تاول ها یا زخم های کوچک در پشت گلو و سقف دهان مشخص می شود و به طور معمول کودکان را در ماه های تابستان و پاییز مبتلا می کند.

عفونت دهان و گلو، هرپانژین توسط گروهی از ویروس ها به نام انترو ویروس ایجاد می شود. این بیماری مشابه بیماری دیگری است که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد، به نام بیماری دست و پا دهان (HFM) که توسط انتروویروس ها نیز ایجاد می شود. در حالی که هر دو بیماری باعث ایجاد تاول و زخم دهان می شوند، محل این زخم ها متفاوت است.

عفونت های ناشی از انتروویروس ها بسیار مسری هستند و به راحتی از کودکی به کودک دیگر منتقل می شوند. در حالی که بزرگسالان می توانند هرپانژین را تجربه کنند، احتمال کمتری دارد، زیرا آنتی بادی هایی را برای مبارزه با ویروس ساخته اند.در بیشتر موارد، هرپانژین به راحتی قابل درمان است و علائم به سرعت برطرف می شوند.

علل و عوامل خطر
هرپانژین با تشکیل تاول های کوچک در دهان و پشت گلو مشخص می شود. این عفونت مسری است و بیشتر کودکان را مبتلا می کند.
با توجه به بیمارستان کودکان استانفورد، شایع ترین انواع انتروویروس هایی که باعث ایجاد هرپانژین می شوند عبارتند از:

ویروس کوکساکی A
ویروس کوکساکی B
انترو ویروس 71
اکو ویروس (کمتر رایج است)
کودکان 3 تا 10 ساله در معرض بالاترین خطر ابتلا به این بیماری هستند، زیرا معمولاً هنوز در معرض ویروس قرار نگرفته اند و آنتی بادی های لازم برای مبارزه با عفونت ویروسی را تولید نکرده اند.

هرپانژین بیشتر از طریق تماس با قطرات تنفسی، عطسه یا سرفه یا تماس با مواد مدفوع منتقل می شود.

این ویروس می تواند چندین روز در خارج از بدن، روی اشیایی مانند دستگیره در، اسباب بازی ها و شیرآلات زنده بماند.

خطر ابتلا به هرپانژین در موارد زیر افزایش می یابد:

کودکان 3 تا 10 ساله
تابستان و پاییز در ایالات متحده، یا در تمام طول سال در آب و هوای گرمسیری
مدارس، اردوهای تابستانی و مراکز نگهداری از کودکان
کسانی که دست های خود را به طور منظم و کامل نمی شویند
هنگامی که کودکان تحت تأثیر یک سویه خاص از انتروویروس قرار می گیرند، تمایل دارند نسبت به آن سویه ایمن شوند. با این حال، ممکن است همچنان در معرض خطر عفونت توسط سویه های ویروسی دیگر باشند.

علائم و نشانه ها
خطر ابتلا به این بیماری در کودکان 3 تا 10 ساله بیشتر است. عفونت ها در آب و هوای گرم یا فصول سال نیز شایع تر است.علائم هرپانژین در افراد مختلف متفاوت است. با این حال، شایع ترین علائم عبارتند از:

تب شدید
گلو درد
تاول یا زخم در گلو و دهان که خاکستری با خطوط قرمز است
امتناع از خوردن
مشکل در بلع
از دست دادن اشتها
سردرد
گردن درد
غدد لنفاوی متورم
خستگی
آب دهان
استفراغ
از آنجایی که برخی از کودکان ممکن است به دلیل درد از خوردن یا نوشیدن امتناع کنند، ممکن است در معرض خطر کم آبی بدن قرار بگیرند.افراد آلوده به هرپانژین در 7 روز اول پس از عفونت بیشتر مسری هستند، حتی اگر علائم بصری نشان ندهند. این به عنوان دوره نهفتگی شناخته می شود.

هرپانژین چه تفاوتی با HFM دارد؟
هرپانژین و HFM توسط یک گروه از ویروس ها ایجاد می شوند و علائم مشابهی دارند. آنها همچنین معمولاً بر کودکان تأثیر می گذارند. علاوه بر این، هرپانژین و HFM ممکن است با تب و گلودرد چند روز قبل از ظاهر شدن زخم در دهان شروع شوند.

همانند هرپانژین، HFM از طریق دست های شسته نشده، مدفوع و ترشحات تنفسی منتقل می شود. درمان برای هر دو بیماری یکسان است و هر دو عفونت ظرف 7 تا 10 روز از بین می روند.با این حال، تفاوت هایی بین این دو شرط وجود دارد. محل زخم ها متفاوت است. در موارد هرپانژین، زخم ها در پشت دهان تجربه می شوند، در حالی که زخم های HFM در جلو ایجاد می شوند.همانطور که از نام آن پیداست، کودکان مبتلا به HFM در اکثر موارد ضایعاتی را در کف پا و کف دست خود تجربه خواهند کرد. ضایعات هرپانژینی معمولاً فقط در گلو و دهان یافت می شوند.

خدمات آرایشی تخفیفان تصویر بنر

خرید کرم شقاق سینه موستلا (اصل + انقضا طولانی و ارسال فوری)
منبع
medicalnewstoday.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا