بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های عفونیتاول دهان
موضوعات داغ

هر آنچه باید در مورد هرپانژین در کودکان بدانید

دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

هرپانژین در کودکان با تاول ها یا زخم های کوچک در پشت گلو و سقف دهان مشخص می شود .

هرپانژین در کودکان توسط گروهی از ویروس ها به نام انترو ویروس ایجاد می شود. این بیماری مشابه بیماری دیگری است که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد، به نام بیماری دست و پا دهان که توسط ویروس ها ایجاد می شود. در حالی که هر دو بیماری باعث ایجاد تاول و زخم دهان می شوند .

عفونت های ناشی از انتروویروس ها بسیار مسری هستند و به راحتی از کودکی به کودک دیگر منتقل می شوند. در حالی که بزرگسالان می توانند هرپانژین را تجربه کنند، احتمال کمتری دارد، زیرا آنتی بادی هایی را برای مبارزه با ویروس ساخته اند.در بیشتر موارد، هرپانژین به راحتی قابل درمان است و علائم به سرعت برطرف می شوند.

علل و عوامل خطر
هرپانژین در کودکان با تشکیل تاول های کوچک در دهان و پشت گلو مشخص می شود. این عفونت مسری است و بیشتر کودکان را مبتلا می کند.کودکان 3 تا 10 ساله در معرض بالاترین خطر ابتلا به این بیماری هستند، زیرا معمولاً هنوز در معرض ویروس قرار نگرفته اند و آنتی بادی های لازم برای مبارزه با عفونت ویروسی را تولید نکرده اند.

هرپانژین در کودکان بیشتر از طریق تماس با قطرات تنفسی، عطسه یا سرفه یا تماس با مواد مدفوع منتقل می شود.این ویروس می تواند چندین روز در خارج از بدن، روی اشیایی مانند دستگیره در، اسباب بازی ها و شیرآلات زنده بماند.


خطر ابتلا به هرپانژین در کودکان در موارد زیر افزایش می یابد:

کودکان سه تا ده ساله .
مدارس، اردوهای تابستانی و مراکز نگهداری از کودکان.
کسانی که دست های خود را به طور منظم و کامل نمی شویند.


هنگامی که کودکان تحت تأثیر یک سویه خاص از انتروویروس قرار می گیرند، تمایل دارند نسبت به آن سویه ایمن شوند. با این حال، ممکن است همچنان در معرض خطر عفونت توسط سویه های ویروسی دیگر باشند.


علائم و نشانه ها
شایع ترین علائم هرپانژین در کودکان عبارتند از:

تب شدید ,گلو درد ,تاول یا زخم در گلو و دهان ,امتناع از خوردن ,مشکل در بلع ,از دست دادن اشتها ,سردرد ,گردن درد ,غدد لنفاوی متورم در ناحیه گردن ,خستگی ,آب ریزش دهان ,استفراغ .
از آنجایی که برخی از کودکان ممکن است به دلیل درد از خوردن یا نوشیدن امتناع کنند، ممکن است در معرض خطر کم آبی بدن قرار بگیرند.افراد آلوده به هرپانژین در هفت روز اول پس از عفونت بیشتر مسری هستند، حتی اگر علائم بصری نشان ندهند. این به عنوان دوره نهفتگی شناخته می شود.
هرپانژین چه تفاوتی با بیماری دست و پا دهان دارد؟
هرپانژین در کودکان و بیماری دست و پا دهان یا HFM توسط یک گروه از ویروس ها ایجاد می شوند و علائم مشابهی دارند. آنها همچنین معمولاً بر کودکان تأثیر می گذارند. علاوه بر این، هرپانژین و HFM ممکن است با تب و گلودرد چند روز قبل از ظاهر شدن زخم در دهان شروع شوند. همانند هرپانژین، HFM از طریق دست های شسته نشده، مدفوع و ترشحات تنفسی منتقل می شود. درمان برای هر دو بیماری یکسان است و هر دو عفونت ظرف هفت تا ده روز از بین می روند.با این حال، تفاوت هایی بین این دو شرط وجود دارد. محل زخم ها متفاوت است. در موارد هرپانژین، زخم ها در پشت دهان تجربه می شوند، در حالی که زخم های HFM در جلو ایجاد می شوند.همانطور که از نام آن پیداست،
کودکان مبتلا به HFM در اکثر موارد ضایعاتی را در کف پا و کف دست خود تجربه خواهند کرد ولی ضایعات هرپانژینی معمولاً فقط در گلو و دهان یافت می شوند.

منبع

error: محتوا محافظت شده است!!