تخصصی کودکان و نوزادانرپورتاژ

تشک آنتی ریفلاکس چقدر موثر هست ؟

نکات برگزیده مطلب
  • متخصصین اطفال توصیه می کنند استفاده از تشک شیب دار یا آنتی ریفلاکس را ...

ریفلاکس معده نوزادی به طور معمول در همه نوزادان مشاهده می شود .در محل اتصال مری به معده عضله ای وجود دارد که مانع بازگشت غذا از معده به مری می شود . در نوزادانی که ریفلاکس دارند عضله مری به طور کامل رشد نکرده است در نتیجه محتوای معده به داخل مری باز می گردد و این اتفاق باعث می شود مقداری از غذا به صورت تف از دهان نوزاد خارج شود  .ریفلاکس در نوزادان بسیار شایع است , تقریبا نیمی از نوزادان در سه ماه اول زندگی خود چند بار در روز دچار ریفلاکس می شوند .این عارضه در سنین بالای یک سالگی بهبود می یابد.

ریفلاکس معده در نوزاد می تواند دلایل متعددی داشته باشد که برخی از آن ها عبارتند از :

1 -هنگامی که سینه های مادر بیش از حد شیر دارد در نتیجه مقدار زیادی شیر به یک باره وارد دهان نوزاد می شود .

2-مصرف فرآورده های شیر گاو توسط مادر یا نوزاد مهمترین دلیل ایجاد ریفلاکس در نوزاد است .تغذیه نوزاد با شیرخشک یا غذاهای جامد ، غلات ، ویتامین ها ، آهن و مصرف داروها و داروهای گیاهی می تواند باعث ریفلاکس شود .

3-سرماخوردگی یا آلرژی می تواند منجر به ریفلاکس شود .

4 -تکنیک غلط شیردهی باعث شده موقع مکیدن شیر مقداری هوا وارد دهان نوزاد شود که خود این فرآیند باعث ریفلاکس می شود .

5-رشد دندانها باعث افزایش مقدار بزاق دهان در نوزاد می شود نوزاد مقدار اضافی بزاق را می بلعد در نتیجه این عمل ریفلاکس افزایش پیدا می کند .

6 -عمل خزیدن نوزاد روی زمین یا بد بغل کردن نوزاد بدلیل فشار روی شکم باعث ریفلاکس می شود .

ریفلاکس معمولا در حدود چهارماهگی به اوج خود می رسد .بسیاری از نوزادان در حدود هشت ماهگی از این حالت خارج می شوند . اکثر نوزادان تا یک سالگی دیگر دچار ریفلاکس نمی شوند .

اگر نوزاد شما علیرغم اینکه ریفلاکس دارد ،  رشد خوبی دارد و ظاهر سالمی دارد  پس شما دلیلی برای نگرانی نخواهید داشت زیرا این ریفلاکس فیزیولوژیک و طبیعی است .

در مورد علایم این بیماری در نوزادان بعدا صحبت خواهیم کرد ولی در مورد درمان یکی از روش های موثری که متخصصین اطفال توصیه می کنند استفاده از تشک شیب دار یا آنتی ریفلاکس هست .این تشک دارای شیب ملایم و استانداردی است که سر و گردن و بالا تنه نوزاد را بالا تر از قسمت پایین تنه قرار می دهد و همین امر در کاهش ریفلاکس نوزاد و خواب راحت تر بسیار موثر است.در صورتی که نوزاد دچار سرما خوردگی و گرفتگی بینی شود، راه تنفس بسته می شود و نوزاد به سختی تنفس می کند.خواباندن نوزاد بر روی تشکی که شیب دار است و سر نوزاد کاملا بالاتر از بدن قرار دارد به رفع این مشکل کمک می کند.

در زمانی که می خواهید نوزاد را به پهلو بخوابانید، بالشتک های محافظ میتوانند نوزاد را به همان حالت ثابت نگه دارند و کمر نوزاد را به بالشتک تکیه دهید تا ساپورتی برای آن باشد.این تشک برای چند ماه اول نوزاد می تواند به عنوان یک بالش شیر دهی عمل کند. مادر آن را روی پای خود گذاشته و به راحتی و با حالت ارگونومیک به نوزاد شیر دهد.از آنجایی که استفاده کنندگان این محصول رضایت کامل خود را ابراز نموده و آن را جزء یکی از کارآمد ترین محصولات سیسمونی می دانند.چنانچه به یکی از این تشک ها برای نوزاد خود نیاز دارید اینجا را کلیک کنید

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا