بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های گوارشی

حساسیت به لاکتوز در کودکان چه علایمی دارد ؟

نکات برگزیده مطلب
  • دوست داری از آموزش های هومیوپاتی ما برای بهتر کردن سلامتی عزیزانت استفاده کنی ؟
دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

حساسیت به لاکتوز در کودکان به آن معناست که بدن نمی‌تواند آنزیم مورد نیاز برای هضم لاکتوز که قند اصلی در شیر گاو و سایر محصولات لبنی است، تولید کند در نتیجه، لاکتوز هضم‌نشده در روده باقی می‌ماند و مشکلات گوارشی ایجاد می‌کند. حساسیت به لاکتوز در کودکان معمولاً در سال‌های تحصیلات ابتدایی یا سال‌های نوجوانی خود را نشان می‌دهد. اگرچه این امکان هست که علائم زودتر آشکار شود .

آلرژی به پروتین حیوانی مثل شیر گاو واکنش سیستم ایمنی بدن است، ولی حساسیت به لاکتوز در کودکان یک عارضهٔ گوارشی است. با این حال، علائم آن ها می‌توانند مشابه باشند. برای مثال دردهای شکمی یا عارضهٔ اسهال پس از مصرف محصولات لبنی ممکن است به دلیل آلرژی به شیر یا عدم تحمل لاکتوز ایجاد شود. اگر کودک پس از هر بار خوردن فرآورده‌های لبنی دچار خارش و ورم صورت، لب‌ها، دهان یا علائمی مانند کهیر، آبریزش چشم یا بینی می شود ممکن است به یکی از پروتئین‌‌های موجود در شیر گاو آلرژی داشته باشد.

پزشکان هنوز نمی‌دانند چرا برخی کودکان حساسیت به لاکتوز دارند و برخی دیگر ندارند اما ژنتیک در این عارضه نقش مهمی بازی می‌‌کنند.در موارد نادر، ممکن است کودکی با عدم تحمل لاکتوز متولد شود که نوزاد از زمان تولد مبتلا به اسهال شدید خواهد بود و قادر نیست لاکتوز موجود در شیر مادرش یا شیر خشک تهیه‌شده از شیر گاو را تحمل کند.

برخی داروها نیز می‌تواند باعث کاهش سطح لاکتاز بدن شود و این منجر به عدم تحمل موقت لاکتوز شود. افراد مبتلا به عارضه‌های طولانی‌مدتی که روی روده‌های شخص تأثیر می‌گذارد مانند بیماری سلیاک یا بیماری های التهای روده گاهی از تحمل لاکتوز نیز رنج می‌‌برند.

علائم حساسیت به لاکتوز در کودکان
اگر کودک شما لاکتوز را تحمل نمی‌کند، ممکن است تا دو ساعت پس از خوردن شیر مادر یا فرآورده‌های لبنی مانند پنیر یا ماست یعنی بعد از شش ماهگی که خوردن مواد غذایی جامد را شروع کرده است، دچار اسهال، دل‌پیچه، نفخ یا گاز معده شود. برخی از افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می‌توانند مقادیر کمی از مواد لبنی را بخورند بدون اینکه علام عدم تحمل را بروز دهند اما بقیهٔ افراد مبتلا به این عارضه با هر بار خوردن غذایی که حتی حاوی مقدار اندکی لاکتوز است، دچار ناراحتی می‌شوند.

تشخیص حساسیت به لاکتوز در کودکان
بعید است که کودک در سن کم، علائم عدم تحمل لاکتوز را نشان دهد اما می‌توانید در این مورد با متخصص اطفال صحبت کنید. پزشک متخصص با پرسیدن سؤالاتی در مورد علائم کودک در تشخیص مشکل کمک خواهد کرد. او ممکن است پیشنهاد کند که برای چند هفته همهٔ مواد غذایی حاوی لاکتوز را از رژیم غذایی کودک حذف کنید .متأسفانه این عارضه قابل درمان یا پیشگیری نیست اما در صورت ابتلای کودک به آن کارهایی هست که می‌توانید برای کمک به او انجام دهید. برخی از این کارها شامل موارد زیر است:

شما باید از محصولات لبنی و تمام مواد غذایی دیگری که حاوی لاکتوز هستند پرهیز کنید. به عنوان مثال، برخی از غذاهای ظاهراً بی‌ضرر حاوی فرآورده‌های شیر هستند مثل پودرهای آمادهٔ کیک، غلات صبحانه ، سوپ و پورهٔ سیب‌زمینی آماده، مارگارین، سس سالاد، نان‌ها و گوشت‌هایی مانند کالباس و ژامبون. در برچسب‌ روی محصولات غذایی به دنبال ترکیباتی مانند آب پنیر، فرآورده‌های جانبی شیر، مواد جامد خشک شیر یعنی مواد جامد شیر مثل پروتئین، چربی، قند، مواد معدنی و ویتامین‌های شیر بگردید .

واکنش‌های کودک را زیر نظر بگیرید: برخی از افرادی که عدم لاکتوز دارند می‌توانند مقادیر کمی از لاکتوز را بدون مشکل هضم کنند درحالی‌که بقیه به کمترین مقادیر نیز حساس هستند. شما احتمالاً با آزمون و خطا یاد می‌گیرید که کودکتان چه مقدار از مواد غذایی لبنی را می‌تواند بدون مشکل تحمل کند اما اگر کودک شما حساسیت بالایی به لاکتوز دارد، باید از همهٔ منابع لاکتوز پرهیز کنید.

error: محتوا محافظت شده است!!