بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های گوارشی

بیماری سلیاک در کودکان چیه ؟

نکات برگزیده مطلب
  • مهم ترین نکته در کنترل بیماری سلیاک در کودکان مدیریت غذایی است
دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

بیماری سلیاک در کودکان چیه ؟

بیماری سلیاک در کودکان نوعی بیماری گوارشی و ارثی است که با اختلال خود ایمنی روده باریک همراه است. سلیاک در برابر خوردن مواد غذایی مانند گلوتن و پروتئینی که در گندم و جو موجود است واکنشی ایمنی نشان می دهد.
با آسیب دیدن پرز های روده باریک در کودکان مبتلا به این بیماری ،جذب مواد دچار اختلال می شود. این بیماری به هیچ وجه واگیر دار نبوده و از دوران طفولیت آغاز می شود.عدم جذب مواد حیاتی در دوران طفولیت باعث می شود تا رشد کودکان با اختلال مواجه شود.
علائم بیماری سلیاک در کودکان ممکن است از شش ماهگی کودک  ظاهر شود اما بیماری بیشتر آن ها تا دوره‌های بعدی کودکی و اغلب بعد از ده سالگی تشخیص داده نمی‌شود. به‌ طورکلی این علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

اسهال مزمن ,دردهای شکمی,نفخ شکم,یبوست,مدفوع چرب یا خیلی بدبو,بی قراری کودک,استفراغ,کاهش وزن یا تأخیر در رشد ,کم خونی ، نرمی استخوان کودک ، ضعف در مینای دندان ، سردرد ، خستگی ، رفلاکس معده ، درد مفاصل ، آلرژی پوستی , یبوست، کوتاهی قد ، بلوغ دیررس و بیش فعالی از جمله علایم دیگر سلیاک در کودکان است.برخی از کودکان مبتلا به بیماری سلیاک ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند.

معمولا برای درمان بیماری سلیاک از نوعی پرهیز استفاده می شود. پرهیز از خوردن موادی که حاوی گلوتن .در واقع باید براي درمان تمامی غذاهایی که حاوی گلوتن هستند را از رژیم غذایی حذف کنیم.مهم ترین نکته در کنترل بیماری سلیاک در کودکان مدیریت غذایی است که برای کودکان امری دشوار خواهد بود و نیاز به مراقبت های ویژه دارد.حضور یک متخصص تغذیه کودکان می تواند گزینه ی خوبی برای والدین باشد تا مطمئن شوند کودک شان رژیم غذایی بدون گلوتن را مصرف می کند.
error: محتوا محافظت شده است!!