بهترین مقالات تخصصی کودکانمشکلات نوزادی

10 راه برای ارتباط با نوزاد بستری در NICU

نکات برگزیده مطلب
  • یکی از شگفت انگیزترین تجربیاتی که والدین نوزاد نارس می توانند داشته باشند، مراقبت کانگورویی است.
دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

تولد فرزند شما باید یک موقعیت شاد باشد. اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی او خیلی زود به دنیا می‌آید و نوزاد شما به بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) منتقل می‌شود؟ شما تعجب می کنید که نقش شما به عنوان والدین یک نوزاد نارس چیست؟ کودک شما بسیار شکننده به نظر می رسد. هر زمان که تنفس کودک شما کند شود یا ضربان قلب او کاهش یابد، دستگاه ها هشدار می دهند. شما در این کابوس ترسیده اید و از مسئولیت های خود مطمئن نیستید.

ارتباط با فرزندتان اولویت اصلی شماست. مطالعات نشان داده است که مادرانی که در مراقبت از نوزاد تازه متولد شده خود در NICU مشارکت فعال دارند، کمتر دچار افسردگی پس از زایمان می شوند. علاوه بر این، نوزادانی که به ویژه توسط والدینشان لمس انسان را دریافت می کنند، تمایل دارند روزهای کمتری را در بیمارستان بگذرانند.

تعاملی که می توانید با کودک خود لذت ببرید تا حدودی به وضعیت پزشکی او بستگی دارد. با این حال، هنوز راه های زیادی وجود دارد که می توانید با کودک خود پیوند برقرار کنید:

مراقبت های روتین کودک شما تحت یک برنامه مراقبتی قرار می گیرد که بر اساس عوامل مختلف متفاوت است (اینها بر اساس محل بیمارستان و برنامه پزشکی کودک شما متفاوت است). به عنوان مثال، هر سه ساعت برنامه ممکن است شامل تعویض پوشک کودک، اندازه گیری دمای بدن و تغذیه او باشد. از پرستاران خود بپرسید که آیا می توانید فعالانه در این فعالیت ها شرکت کنید. به عنوان والدین یک نوزاد نارس، به دلیل جنبه های پزشکی وضعیت او، ممکن است توانایی شما برای مراقبت از او در زمانی که او در بیمارستان بستری است به حداقل برسد. از هر فرصتی برای دست زدن به کودک خود استفاده کنید و والدین او باشید.

برنامه خود را حفظ کنید. یکی از مؤلفه‌های مهم برای شرکت در مراقبت‌های روتین این است که شما یک برنامه ویزیت داشته باشید. هنگامی که کودک شما خوب است، برنامه روزانه او باید بسیار منسجم باشد تا بتوانید زمان خود را در بیمارستان برنامه ریزی کنید تا توانایی خود را برای درگیر کردن خود در برنامه روزانه او به حداکثر برسانید. علاوه بر این، پرستاران می‌توانند فعالیت‌های خاصی مانند حمام کردن را برای زمانی که قرار است ملاقات کنید، برنامه‌ریزی کنند.

لمس سبک. گاهی اوقات متخصص نوزادان و پرستاران توصیه می کنند که کودک در انکوباتور یا گهواره خود بماند. زمانی که نوزادی برای یرقان تحت فتوتراپی قرار می گیرد یا خیلی زود به دنیا می آید، این بسیار رایج است. اگر نمی توانید کودک خود را در آغوش بگیرید، دست خود را در رختخواب او قرار دهید و به او اجازه دهید تا دست کوچک خود را دور یکی از انگشتان شما بپیچد. این باعث راحتی هر دوی شما می شود.

مراقبت کانگورویی. یکی از شگفت انگیزترین تجربیاتی که والدین نوزاد نارس می توانند داشته باشند، مراقبت کانگورویی است. این جایی است که کودک خود را پوست به پوست نگه می دارید. مراقبت از کانگورو اهداف زیادی را دنبال می کند، که اصلی ترین آنها این است که به والدین اجازه می دهد کودک را در آغوش بگیرند و در عین حال دمای بدن کودک شما را در درجه مناسب نگه دارند.

صدای انسان. همانطور که وقتی کودک در رحم شما بود با او صحبت کردید، به صحبت کردن با او ادامه دهید. حتی مکالمات بین شما و شریک زندگی تان می تواند برای کودک شما در زمانی که در NICU است مفید باشد.

موسیقی. NICU مکانی بسیار پر سر و صدا است. شما زنگ مانیتورها را در هر بالین می شنوید. سعی کنید موسیقی کلاسیک یا آرامش بخش را معرفی کنید که ممکن است در خانه به آن گوش دهید. هنگامی که او NICU را ترک کرد، می توانید این موسیقی را در خانه برای او پخش کنید و امیدواریم که او در صداهای آشنا آرامش پیدا کند.

اقلام از خانه برخی از بیمارستان ها والدین را تشویق می کنند که عکس های خود را در داخل انکوباتور قرار دهند. همچنین می توانید بپرسید که آیا اجازه دارید لباس یا پتو را از خانه بیاورید تا کودک خود را بپوشانید و بویی را که به زودی روزانه تجربه می کند را از خانه ارائه دهید.

سوال بپرس. یکی از جنبه های مهم نقش شما این است که به طور فعال در برنامه پزشکی او شرکت کنید، نه فقط مراقبت های معمول او (لمس کردن او). شما به عنوان والدین حق دارید پروتکل درمانی فرزندتان را بدانید. برای مثال، احتمالاً می خواهید نتایج آزمایش خون او را بدانید، زیرا می تواند به شما بگوید که آیا او عفونت دارد یا خیر. با این اطلاعات می توانید از پرستاران و پزشکان در مورد برنامه درمانی نوزاد خود سؤال کنید. نتایج آزمایش جدید چگونه داروها، تغذیه، نتیجه پیش‌بینی‌شده و غیره را تغییر می‌دهد. شما حق دارید نه تنها در مراقبت‌های معمول، بلکه در برنامه درمانی او نیز مشارکت داشته باشید.

پمپ / پرستار. شیر مادر برای نوزاد نارس بسیار مهم است. بر اساس بسیاری از منابع، شیر مادر تولید شده توسط یک مادر جدید متناسب با تولد نوزاد است. آنها حدس می زنند که شیر مادر زنی که زودتر از موعد زایمان کرده است، ترکیب متفاوتی با شیر مادری دارد که یک نوزاد کامل به دنیا آورده است. نوزاد شما سیستم گوارشی نابالغی دارد، بنابراین شیر مادر را در زمانی که نوزادشما در NICU است پمپ کنید تا احتمال عوارض ناشی از تغذیه کاهش یابد.

افکار مثبت را کانالیزه کنید یکی از چالش برانگیزترین جنبه های NICU، ترن هوایی مداوم است. وقتی نوزاد شما خوب است، بسیار مثبت است. زمانی که نوزاد روزهای بدی دارد انتظار بدترین چیزها به همین راحتی است. مراقب باشید در مورد همه چیزهایی که ممکن است اشتباه پیش برود، زیاد تحقیق نکنید زیرا این امر می تواند شما را به حالت وحشت یا افسردگی برساند. اگرچه ممکن است در روزهای بد چالش برانگیزتر باشد، اما سعی کنید انرژی مثبت را به نوزاد خود منتقل کنید. وقتی یکی از دخترانم در NICU مریض بود، می‌گفتم: “تو یک دختر کوچک قوی هستی. تو خوب می‌شوی. دوستت دارم.” در قلبم مطمئن نبودم که او از بیماری خود بهبود یابد، اما او را متقاعد کردم که این کار را خواهد کرد. امروز او یک کودک چهار ساله سالم و شاد است.

تولد زودرس نوزاد می تواند یکی از آسیب زاترین اتفاقات زندگی شما باشد. حتی اگر پرستاران و پزشکان تمام تلاش خود را برای مراقبت از نوزاد نارس شما انجام می دهند، فرزند شما علاوه بر مراقبت های پزشکی از جانب کارکنان بیمارستان، به محبت و اطمینان شما نیز نیاز دارد. NICU می تواند مکانی بسیار ترسناک باشد. با این حال، وقتی در مراقبت از فرزند خود مشارکت می کنید، قدرتمند می شوید و می توانید راحت تر با این تجربه کنار بیایید.

https://adelheidarinejad.ir/contact-us/

error: محتوا محافظت شده است!!