بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های گوارشی

از باد شکم بد بو رنج می بری ؟

نکات برگزیده مطلب
  • دوست داری از آموزش های هومیوپاتی ما برای بهتر کردن سلامتی عزیزانت استفاده کنی ؟
دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

از باد شکم بد بو رنج می بری ؟

باد شکم بد بو ، می تواند یک مسئله شرم آور باشد. در بیشتر موارد، طبیعی است که فرد دچار باد شکم شود ولی باد شکم بدبو  واقعا غیر قابل تحمل هست !


یکی از مشکلات شایع گوارشی باد معده است. نفخ شکم در نتیجه گاز تولیدی در سیستم گوارش ایجاد می‌شود. گاز در نتیجه هضم غذای خورده شده، تولید می‌شود. معمولا افراد گاز تولید شده را یا از آروغ زدن یا از خروج گاز روده خارج می‌کنند که این اتفاقات دردناک و آزاردهنده هست.

گاز از دو طریق ایجاد می‌شود: بلع هوا و هضم غذا به کمک باکتری‌های روده بزرگ.البته سیستم گوارش همه افراد از غذاهای مشابه به یک میزان گاز تولید نمی‌کنند.در کنار نفخ شکم برای خارج کردن گاز ممکن است آروغ زدن یا دفع مقعدی گاز وجود داشته باشد. همچنین ممکن است درد در شکم یا پهلوها وجود داشته باشد. 


نفخ در واقع احساس پری در شکم است که می‌تواند به دلیل تجمع گاز یا غذا در معده ایجاد شود. این مشکل می‌تواند باعث خروج گاز معده شود. این گاز در اثر بلعیدن هوا و فعالیت باکتری‌های روده بزرگ ایجاد می‌شود. زمانی که تجمع گاز زیاد شود و باد معده خارج نشود، ممکن است باعث درد در شکم شود.

خوردن زیاد غذاهایی مانند باقلا و عدس, بروکلی، گل کلم، کلم برگ،سیر ,موسیر , تربچه , ترب سیاه , پیاز و …)، میوه‌ها، محصولات لبنی دارای لاکتوز، غذاهای سبوس دار، آب‌میوه‌ها، نوشیدنی‌های بدون الکل وجود دارد با احتمال بیشتری فرد را دچار نفخ شکم می‌کند. همچنین شیرین کننده های مصنوعی موجود در آدامس‌ها و نوشیدنی‌های گازدار ممکن است باعث ایجاد نفخ شکم شود.


اختلالات گوارشی بسیاری باعث نفخ می‌شوند، از جمله:

یبوست ,روده تحریک پذیر ,بیماری‌های التهابی روده ,انسداد روده ,دیابت ,عدم تحمل لاکتوز
اختلالات غذا خوردن ,التهاب لوزالمعده ,بیماری سلیاک ,سرطان روده بزرگ ,عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها و …


error: محتوا محافظت شده است!!