بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های تنفسیبیماری های عفونیطب هومیوپاتی

هومیوپاتی در کودکان موثر است

دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

هومیوپاتی در کودکان موثر است

دکتر عادل حیدری نژاد هستم عشق اصلی من طبابت به روش درمانی هومیوپاتی هست .

هومیوپاتی درمانی است که با تحریک سیستم ایمنی بدن به بالا بردن سطح سلامتی کمک می کند.هر چه دستکاری قبلی سیستم ایمنی کمتر باشد، پاسخ‌دهی هومیوپاتی بهتر است. لذا افرادی که در طول عمر خود داروی کمتری مصرف کرده باشند، مورد بهتری برای این درمان هستند.

در بچه ها این شرایط مهیا است و پاسخ دهی بهتری به درمان هومیوپاتی دارند. حوزه عمل داروهای هومیوپاتی سه سطح جسم، ذهن و احساس می باشد. لذا این درمان به کلیه ی علایم بدن فرد توجه می کند و برای درمان تمام بیماری ها کارآمد است.

یکی از بیشترین مواردی که سبب مراجعه ی کودکان به متخصصین هومیوپاتی می شود سرماخوردگی و گوش‌درد و سینوزیت مکرر در کودکان است که آن ها را ناچار به مصرف مکرر آنتی‌بیوتیک می کند، ولی مسیر بیماری مزمن آن ها با مصرف آنتی بیوتیک تغییر نمی کند.

داروهای آنتی هیستامین مصرف شده نیز سبب سرکوب بیشتر سیستم ایمنی می شوند. این کودکان با مصرف داروهای هومیوپاتی بهبود قابل توجهی می یابند.آسم کودکان از دیگر مواردی است که درمان هومیوپاتی آن توصیه می گردد.

در هومیوپاتی برهه زمانی ایجاد بیماری مورد توجه قرار می گیرد، به طور مثال برای اسهال ناشی از دندان درآوردن کودکان داروهای مخصوص وجود دارد.

یکی از مشکلات رایج نوزادان و کودکان، ضایعات پوستی خارش دار است که با استفاده از پمادهای کورتونی این خارش ها کنترل می گردند، اما در علم هومیوپاتی ضایعات خارش دار این دوره از زندگی می تواند، نشانه ای برای یافتن داروهای مورد نیاز برای بالا بردن سطح سلامتی باشد در حالی که با سرکوب خارش، بیماری زمینه ای باقی مانده و در دوره های بعدی با علایم دیگر خود را نشان می دهند.

از دیگر مواردی که درمان، رضایت بخش است تشنج ها هستند. به خصوص در مواردی که بیماری به تازگی شروع شده باشد.

با هومیوپاتی دیابت کودکان، احتمال درمان همیشگی و بازگشت قدرت انسولین‌سازی پانکراس (لوزالمعده) وجود دارد، اگر چه بسته به میزان تخریب بافت پانکراس، این بازگشت در همه ی موارد امکان ندارد. از آن جا که داروها، زمانی که تحت نظر پزشک مصرف می شوند، بی عارضه هستند، ارزش امتحان را دارند.

از دیگر مراجعان کودک، کودکان بیش فعال می باشند که بسته به علائم متفاوتی که نشان می دهند، داروهای مخصوص و متفاوتی دریافت می کنند و بیش فعالی آن ها به نحو موثری کاهش می یابد.

برای اختلالات خلقی دیگر مثل انواع ترس، اضطراب، ناخن جویدن، دندان‌قروچه و شب ادراری درمان های موفقی وجود دارد.

موفقیت در درمان هومیوپاتی بستگی به همکاری بیمار با پزشک و پیگیری او در طی درمان دارد. البته باید گفت که اصلاح تغییرات ایجاد شده در سیستم ایمنی بدن، به زمان نیاز دارد.

هومیوپاتی چیست؟ «در طب هومیوپاتی تلاش می‌شود تا با تقویت سیستم ایمنی، هورمونی، عصبی و مکانیسم‌های فیزیولوژیک، بدن انسان را در شرایط ایده‌ال نگه داشت.هومیوپاتی با تقویت عملکرد سیستم‌های بدن و تنظیماتی که میان آن ها وجود دارد باعث می‌شود تا بدن درمان خود را شروع کرده و عامل به وجود آورنده بیماری را از بین ببرد.

طب هومیوپاتی از نظر لغوی به معنای مشابه بیماری یا مشابه درمان است و در این نوع طب، دارو صرفا جهت تسکین علایم بیماری کاربرد ندارد، بلکه سبب تقویت بدن شده و ریشه بیماری را در بدن درمان می کند.

توجه به ویژگی‌های شخصیتی و سرشت بیمار در درمان، یکی از ویژگی های طب هومیوپاتی است. هومیوپاتی به دلیل توجه به سرشت بیمار، ریشه مشترکی با طب سنتی دارد، به همین دلیل در دسته بندی در گروه طب مکمل و جایگزین قرار می‌گیرد.

طب هومیوپاتی می تواند مکمل خوبی در کنار درمان پزشکی باشد،به طوری ‌که بسیاری از بیمارانی که عادت کرده‌اند از داروهای شیمیایی برای تسکین علایم بیماری استفاده کنند، می‌توانند از طب هومیوپاتی بهره ببرند، چرا که هومیوپاتی در برخی از موارد، جایگزین و در کنار طب رایج مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر خلاف نظر رایج در ذهن پزشکان، طب هومیوپاتی در تضاد با پزشکی رایج نیست و در کنار پزشکی رایج می‌تواند بسیار موثر و تاثیر گذار باشد، چرا که هومیوپاتی محور تعادل و تنظیم بدن است.

بیشتر داروها در هومیوپاتی ریشه‌های گیاهی و آلی دارند و به همین دلیل هومیوپاتی جزو درمان‌های طبیعی قرار گرفته و بیشترین تاثیر را در درمان بیماری‌های مزمن دارا است.

میزان مصرف کم دارو در هومیوپاتی یکی از مزیت‌های این روش درمانی است. در طب هومیوپاتی، بیمار هر سه هفته یک بار، یک دوز پایین از دارو را مصرف می‌کند و مانند داروهای شیمیایی لازم نیست تا هر روز حجم بسیاری از داروها را برای کاهش علایم بیماری استفاده نماید، زیرا همین مقدار کم دارو علاوه بر تسکین علایم، به درمان ریشه‌ای بیماری نیز کمک می کند.
لازم به ذکر است که مصرف داروهای هومیوپاتی، هیچ منافاتی با مصرف داروهای شیمیایی ندارد و بیمار می‌تواند همزمان با داروهای هومیوپاتی، داروهای شیمیایی تجویز شده در طب رایج را نیز مصرف کند

البته نباید از ذهن دور داشت که مصرف داروهای گیاهی تجویز شده در طب هومیوپاتی جزء درمان‌های کم عارضه بوده و شاهد تاثیر درمان طولانی تری خواهیم بود. علاوه بر این‌ که داروهای هومیوپاتی ضمن کاهش علایم بیماری برای درمان ریشه‌ای بیماری نیز مناسب است.

استفاده از داروهای رقیق شده در طب هومیوپاتی سبب به وجود آمدن این ابهام شده که داروهای مورد استفاده در این طب دارو نما هستند، در صورتی که این گونه نیست و در تحقیقات صورت گرفته مشخص شده که داروهای هومیوپاتی در مقایسه با دارو نماها اثر بیشتری دارند.

در حال حاضر، هومیوپاتی در سطح دنیا به عنوان یک طب آکادمیک پذیرفته شده است، به گونه ای که در سازمان بهداشت جهانی نیز به عنوان یک دپارتمان پذیرفته شده و پزشکان در این حوزه مشغول به فعالیت هستند.

در کشورهای آسیایی نیز هند و پاکستان از کشورهای پیشرو در این طب هستند؛ به عنوان نمونه در هند بیش از 60 هزار پزشک هومیوپات مشغول به فعالیت هستند، اما در ایران بسیاری از پزشکان حتی آگاهی نسبت به آن ندارند.

فرهنگ شناخت هومیوپاتی را باید در مرحله اول برای پزشکان و بیماران به وجود آورد و در مرحله دوم برای مردم فرهنگ سازی کرد تا این تفکر اشتباه که درمان هومیوپاتی تداخل با درمان پزشکی رایج دارد، در پزشکان و بیماران رفع شود؛ به عنوان نمونه بیمار سرطانی می تواند همزمان با مصرف داروهای شیمیایی، برای کاهش علایم و تسکین، از داروهای هومیوپاتی استفاده کند.

شاید آموزش های هومیوپاتی ما به درد فرزند شما بخورد

چنانچه تمایل دارید برای مشکل کودک خود از روش درمانی هومیوپاتی استفاده کنید به لینک زیر بروید:

مشاوره هومیوپاتی با دکتر عادل حیدری نژاد


منبع

error: محتوا محافظت شده است!!