تخصصی کودکان و نوزادانمشکلات نوزادی

زردی در نوزاد تازه متولد شده

زردی در نوزاد تازه متولد شده چیز جدیدی نیست و بسیار شایع است اما باید مراقبت های لازم را انجام داد تا بدتر نشود. اکنون مهم است که بدانید چه چیزی باعث زردی نوزاد تازه متولد شده می شود؟

زردی نوزاد وضعیتی است که با سطوح بالای بیلی روبین در خون مشخص می شود. افزایش بیلی روبین باعث می شود پوست نوزاد و سفیدی چشم (صلبیه) زرد به نظر برسد.

علت آن مقدار زیاد بیلی روبین است، بیلی روبین رنگدانه ای است که در نتیجه تجزیه گلبول های قرمز در خون ایجاد می شود. بیلی روبین توسط کبد از بدن دفع می شود. کبد نوزاد معمولا مدتی طول می کشد تا تمام بیلی روبین موجود در خون را دفع کند تا بتواند از طریق مدفوع از بدن خارج شود.

انواع زردی در نوزاد تازه متولد شده عبارتند از:

زردی شیردهی: این نوع زردی زمانی ایجاد می شود که مادر نتواند نوزاد تازه متولد شده خود را از طریق مقادیر کافی شیر مادر به طور کامل ارضا کند. علت این امر مشکلی در خود شیر مادر نیست، بلکه به دلیل عدم مصرف کافی شیر است.

زردی نوزادان نارس: زردی در نوزادان نارس کاملاً طبیعی است و اغلب اتفاق می افتد زیرا نوزادان نارس حتی برای دفع مؤثر بیلی روبین نیز کاملاً ناکارآمد هستند. زردی در نوزادان نارس باید با سطح بیلی روبین کمتری نسبت به نوزادان ترم درمان شود تا از عوارض جلوگیری شود.

زردی فیزیولوژیکی (طبیعی): زردی که به زردی طبیعی معروف است در اکثر نوزادان رخ می دهد، این زردی خفیف به دلیل نابالغی کبد نوزاد است که منجر به کندی پردازش بیلی روبین می شود. معمولاً در 2 تا 4 روزگی ظاهر می شود و در 1 تا 2 هفتگی از بین می رود.

علائم زردی در نوزاد تازه متولد شده

زردی به یک دلیل، معمولا در حدود روز دوم یا سوم پس از تولد نوزاد ظاهر می شود. از سر نوزاد شروع می شود و به سمت پایین حرکت می کند. پوست نوزاد زرد شده ابتدا روی صورت و سپس سینه و شکم و در نهایت پاها زرد به نظر می رسد. همچنین می تواند باعث شود قسمت سفید چشم نوزاد زرد به نظر برسد.

منبع

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا