بیماری های عفونیتخصصی کودکان و نوزادان

ایمنی بدن چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

دکتر عادل حیدری نژاد

ایمنی بدن چیست ؟ سیستم ایمنی دفاع بدن در برابر عفونت هاست. سیستم ایمنی به میکروب ها حمله می کند و به سلامت ما کمک می کند.

اجزای ایمنی بدن چیست؟

بسیاری از سلول ها و اندام ها برای محافظت از بدن با هم کار می کنند. گلبول های سفید که به آنها لکوسیت نیز گفته می شود، نقش مهمی در سیستم ایمنی دارند.

برخی از انواع گلبول های سفید خون، به نام فاگوسیت ها، موجودات مهاجم را می جوند. برخی دیگر که لنفوسیت ها نامیده می شوند، به بدن کمک می کنند تا مهاجمان را به خاطر بسپارد و آنها را از بین ببرد.

یکی از انواع فاگوسیت ها نوتروفیل است که با باکتری ها مبارزه می کند. هنگامی که فردی ممکن است عفونت باکتریایی داشته باشد، پزشکان می‌توانند آزمایش خون را برای بررسی اینکه آیا باعث شده بدن تعداد زیادی نوتروفیل داشته باشد یا خیر، درخواست کنند. انواع دیگر فاگوسیت ها وظایف خود را انجام می دهند تا مطمئن شوند که بدن به مهاجمان پاسخ می دهد.

دو نوع لنفوسیت , لنفوسیت های B و لنفوسیت های T هستند. لنفوسیت ها از مغز استخوان شروع می شوند و یا در آنجا می مانند و به سلول های B بالغ می شوند یا به غده تیموس می روند تا به سلول های T بالغ شوند. لنفوسیت های B مانند سیستم اطلاعات نظامی بدن هستند . آن ها اهداف خود را پیدا می کنند و دفاعی را برای قفل کردن روی آنها می فرستند. سلول های T مانند سربازان هستند . آن ها مهاجمانی را که سیستم اطلاعاتی پیدا می کند از بین می برند.

https://adelheidarinejad.ir/2022/05/05/online-homeopathic-consult/

سیستم ایمنی بدن چگونه کار می کند؟
هنگامی که بدن مواد خارجی (که آنتی ژن نامیده می شود) را حس می کند، سیستم ایمنی برای شناسایی آنتی ژن ها و خلاص شدن از شر آنها کار می کند.

لنفوسیت های B برای ساختن آنتی بادی ها (که ایمونوگلوبولین ها نیز نامیده می شوند) تحریک می شوند. این پروتئین ها روی آنتی ژن های خاص قفل می شوند. پس از ساخته شدن، آنتی‌بادی‌ها معمولاً در بدن ما باقی می‌مانند تا دوباره با همان میکروب مبارزه کنیم. به همین دلیل است که فردی که به بیماری مانند آبله مرغان مبتلا می شود، معمولاً دوباره از آن بیمار نمی شود.

همچنین ایمن سازی (واکسن) از برخی بیماری ها جلوگیری می کند. ایمن سازی بدن را با یک آنتی ژن آشنا می کند به گونه ای که فرد را بیمار نمی کند. اما به بدن اجازه می دهد تا آنتی بادی هایی بسازد که از فرد در برابر حمله بعدی میکروب محافظت می کند.

اگرچه آنتی بادی ها می توانند یک آنتی ژن را تشخیص دهند و روی آن قفل کنند، اما نمی توانند بدون کمک آن را از بین ببرند. این کار سلول های T است. آنها آنتی ژن های برچسب گذاری شده توسط آنتی بادی ها یا سلول هایی را که آلوده شده اند یا به نحوی تغییر کرده اند را از بین می برند. (برخی از سلول های T در واقع “سلول های قاتل” نامیده می شوند.) سلول های T همچنین به سلول های دیگر (مانند فاگوسیت ها) سیگنال می دهند تا وظایف خود را انجام دهند.

آنتی بادی ها همچنین می توانند:

سموم (مواد سمی یا مضر) تولید شده توسط موجودات مختلف را خنثی می کند .
گروهی از پروتئین ها به نام مکمل را فعال می کند که بخشی از سیستم ایمنی هستند. مکمل به کشتن باکتری ها، ویروس ها یا سلول های عفونی کمک می کند.
این سلول ها و بخش های تخصصی سیستم ایمنی بدن را در برابر بیماری محافظت می کند. این حفاظت را مصونیت می گویند.

انسان ها سه نوع مصونیت دارند – ذاتی، سازگار و غیرفعال:

مصونیت ذاتی: همه با مصونیت ذاتی (یا طبیعی) به دنیا می آیند که نوعی حفاظت عمومی است. به عنوان مثال، پوست به عنوان یک مانع برای جلوگیری از ورود میکروب ها به بدن عمل می کند. و سیستم ایمنی تشخیص می دهد که چه زمانی مهاجمان خاص خارجی هستند و می توانند خطرناک باشند.
ایمنی تطبیقی: ایمنی تطبیقی ​​(یا فعال) در طول زندگی ما ایجاد می شود. هنگامی که در معرض بیماری ها قرار می گیریم یا زمانی که با واکسن ها در برابر آن ها ایمن می شویم، ایمنی تطبیقی ​​ایجاد می کنیم.
مصونیت غیرفعال: مصونیت غیرفعال از منبع دیگری “قرض گرفته شده” است و مدت کوتاهی دوام می آورد. به عنوان مثال، آنتی بادی های موجود در شیر مادر به کودک ایمنی موقت در برابر بیماری هایی می دهد که مادر در معرض آن قرار گرفته است.
توسعه سیستم ایمنی مدتی طول می کشد و به کمک واکسن نیاز دارد. با دریافت به موقع تمام واکسن های توصیه شده کودک، می توانید به حفظ سلامت کودک خود تا حد امکان کمک کنید.

منبع

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
error: محتوا محافظت شده است!!