بیماری های خونیتخصصی کودکان و نوزادان

کم خونی در کودکان: سوالات متداول والدین

دکتر عادل حیدری نژاد

کم خونی در کودکان ,کم خونی وضعیتی است که در آن میزان گلبول های قرمز در بدن کمتر از حد طبیعی برای سن کودک شما کاهش می یابد. ممکن است باعث شود که کودک شما رنگ پریده به نظر برسد و احساس بدی، خستگی یا ضعف کند.

اگرچه این علائم ممکن است شما را نگران کند، اما شایع ترین علل کم خونی – مانند کمبود آهن – معمولاً به راحتی قابل درمان است، به خصوص زمانی که به موقع تشخیص داده شود. علاوه بر این، والدین باید از اقداماتی که باید برای جلوگیری از این وضعیت انجام دهند آگاه باشند.

از آنجایی که رشد سریع علت بالقوه این بیماری است، سال اول زندگی و نوجوانی دو گروه سنی هستند که در آن نوزادان و کودکان به ویژه در معرض کم خونی هستند.

کم خونی در کودکان چیست؟

کم خونی یعنی گلبول های قرمز کافی در بدن وجود ندارد. گلبول‌های قرمز خون پر از هموگلوبین هستند، پروتئین رنگدانه‌ای خاصی که حمل و رساندن اکسیژن به سلول‌های دیگر بدن را ممکن می‌سازد. سلول‌های ماهیچه‌ها و اندام‌های کودک شما برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند و کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون می‌تواند بر بدن استرس وارد کند.

کودک شما ممکن است دچار کم خونی شود اگر بدن او:
گلبول های قرمز کافی تولید نمی کند. اگر او آهن یا سایر مواد مغذی کافی در رژیم غذایی خود نداشته باشد (مانند کم خونی ناشی از فقر آهن) ممکن است این اتفاق بیفتد.

تعداد زیادی گلبول قرمز را از بین می برد. این نوع کم خونی معمولاً زمانی اتفاق می افتد که کودک یک بیماری زمینه ای داشته باشد یا یک اختلال گلبول قرمز را به ارث برده باشد (مانند کم خونی داسی شکل).

گلبول های قرمز خون را از طریق خونریزی از دست می دهد. این می تواند از دست دادن خون آشکار، مانند خونریزی شدید قاعدگی، یا از دست دادن خون با درجه پایین طولانی مدت، شاید در مدفوع باشد.

علائم و نشانه های رایج کم خونی در کودکان چیست؟
پوست رنگ پریده.
گونه ها و لب های رنگ پریده .
پوشش پلک ها و بستر ناخن ممکن است کمتر از حد معمول صورتی به نظر برسد .
تحریک پذیری .
ضعف بدنی .
به راحتی خسته می شود، بیشتر چرت می زند .
کودکانی که تخریب گلبول‌های قرمز را تجربه می‌کنند ممکن است دچار زردی (زردی پوست یا چشم‌ها) شوند و چای تیره یا ادرار کولا رنگ داشته باشند.
کودکان مبتلا به کم خونی شدید ممکن است علائم و نشانه های دیگری نیز داشته باشند:
تنگی نفس .
ضربان قلب سریع.
دست ها و پاهای متورم.
سردرد.
سرگیجه و غش.

وقتی بچه ها مواد غیر غذایی می خورند:
کودکان مبتلا به کم خونی ناشی از سطوح بسیار پایین آهن در خونشان نیز ممکن است چیزهای غیرخوراکی عجیبی مانند یخ، خاک، خاک رس، کاغذ، مقوا و نشاسته ذرت بخورند. به این رفتار «پیکا»می گویند.

پیکا اغلب در کودکانی رخ می دهد که آهن کمی دارند و می تواند باعث یبوست شود. در این کودکان، پیکا معمولا پس از درمان کم خونی با مکمل های آهن متوقف می شود.

اگر کودک شما هر یک از این علائم یا علائم را نشان داد، لطفاً به پزشک اطفال خود مراجعه کنید.
حتی کم خونی خفیف می تواند بر انرژی، تمرکز و توانایی کودک شما برای یادگیری تأثیر بگذارد. کم خونی ناشی از فقر آهن مزمن می تواند منجر به اختلال درازمدت و دائمی در رشد شود. در بیشتر موارد، یک آزمایش خون ساده می تواند کم خونی را تشخیص دهد.

چگونه از کم خونی در کودکان جلوگیری کنم؟
کم خونی ناشی از فقر آهن و سایر کم خونی های تغذیه ای را می توان با اطمینان از اینکه کودک شما یک رژیم غذایی متعادل می خورد، پیشگیری کرد. با پزشک خود در مورد هر گونه محدودیت غذایی خاص در خانواده خود صحبت کنید زیرا ممکن است کودک شما برای جلوگیری از کم خونی به مکمل های غذایی نیاز داشته باشد.

در اینجا راه هایی برای جلوگیری از کم خونی های تغذیه ای وجود دارد:
تا بالای ۱۲ ماهگی به نوزاد شیر گاو ندهید. دادن شیر گاو قبل از آمادگی کودک ممکن است باعث از دست دادن خون در مدفوع او شود و همچنین می تواند میزان جذب آهن در روده را کاهش دهد.

اگر شیر می دهید: کودک شما حداقل تا 4 ماهگی آهن کافی خواهد داشت. در 4 ماهگی شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند باید تا زمانی که به اندازه کافی غذاهای مکمل حاوی آهن (مثلاً گوشت قرمز یا غلات غنی شده با آهن) مصرف کنند، آهن دریافت کنند. با پزشک اطفال خود در مورد غذاهای مناسب برای این منظور و اینکه چقدر مکمل آهن اضافی مورد نیاز است صحبت کنید.

اگر به نوزادتان شیرخشک می دهید: شیرخشک با آهن اضافه شده به کودک بدهید. فرمول کم آهن می تواند منجر به کم خونی ناشی از فقر آهن شود و نباید استفاده شود. به انتخاب فرمول مراجعه کنید.

پس از 12 ماهگی از دادن بیش از 2 فنجان شیر کامل گاو در روز به کودک خودداری کنید. شیر آهن کمی دارد و می‌تواند باعث احساس سیری در کودکان شود که می‌تواند میزان سایر غذاهای غنی از آهن را کاهش دهد.

به کودکان بزرگتر یک رژیم غذایی متعادل با غذاهای حاوی آهن بدهید. بسیاری از غلات و غلات آهن اضافه کرده اند (برچسب ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید). از دیگر منابع خوب آهن می توان به گوشت قرمز، زرده تخم مرغ، سیب زمینی، گوجه فرنگی، لوبیا، ملاس و کشمش اشاره کرد. به پمپ کردن رژیم غذایی با آهن مراجعه کنید.

تمام اعضای خانواده را به خوردن مرکبات یا سایر مواد غذایی سرشار از ویتامین C تشویق کنید تا جذب آهن در بدن افزایش یابد. اگرچه سبزیجات سبز حاوی مقدار زیادی آهن هستند، آهن بسیاری از سبزیجات به شکلی است که جذب آن برای بدن دشوار است، اما ویتامین C می تواند کمک کند!

یاد آوری مجدد:
اگر کودک شما شروع به نشان دادن علائم یا نشانه های کم خونی کرد، حتما به پزشک اطفال خود اطلاع دهید. همچنین، دریابید که آیا کسی در خانواده شما سابقه کم خونی یا مشکلات خونریزی آسان دارد یا خیر. با درمان مناسب، کم خونی کودک شما باید به سرعت بهبود یابد.

منبع
healthychildren.org

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
error: محتوا محافظت شده است!!