تخصصی کودکان و نوزادانمشکلات نوزادی

غربالگری شنوایی نوزادان تازه به دنیا آمده

دکتر عادل حیدری نژاد

غربالگری شنوایی نوزادان ,حس شنوایی در ایجاد تعامل بین فرد و جامعه نقش دارد. از طریق شنیدن کودک می تواند زبان را کسب کرده و مهارت های گفتاری خود را توسعه دهد. برای این کار کودک نیاز دارد که صدا را کشف و مکان یابی کند، سپس صدا را تمایز داده و در ذهن ذخیره کند تا بتواند صدا را شناخته و درک کند .

غربالگری شنوایی نوزادان:

در معرض زبان گفتاری بودن در دوران کودکی بسیار مهم است. در نتیجه کودکان کم شنوا که کم شنوایی آن ها تشخیص داده نشده است حتی در صورتی که کم شنوایی ملایم یکطرفه داشته باشند تاخیر در تکامل مهارت های گفتاری و مشکلات رفتاری و روانی را تجربه می کنند که روی تعامل اجتماعی آن ها تاثیر گذار خواهد بود

. در کم شنوایی تشخیص و مداخله زودهنگام بسیار ضروری است زیرا از این طریق می توان شرایط زندگی را برای افراد کم شنوا بهتر کرد.

با این که اکثر کودکان تازه متولد، دارای شنوایی طبیعی هستند اما از هر هزار کودک، یک تا سه کودک دارای درجاتی از کم شنوایی هستند. این آمار نشان می دهد که کم شنوایی یکی از شایع ترین نقص های مادرزادی به هنگام تولد است. درجات کم شنوایی شامل کم شنوایی ملایم (21- 40 دسی بل) ، متوسط (41- 70 دسی بل) ، شدید (71- 95 دسی بل) و عمیق ( بالاتر از 95 دسی بل) می باشد.

بدون انجام غربالگری شنوایی نوزادان امکان کشف مشکل شنوایی در ماه های اول تولد وجود ندارد. غربالگری شنوایی قادر به کشف کم شنوایی احتمالی در روز های ابتدایی تولد می باشد. نوزاد از بدو تولد شروع به یادگیری می کند. یکی از راه های یادگیری، از طریق شنیدن است. اگر نوزاد متولد شده مشکل شنوایی داشته باشد، در صورت عدم دریافت خدمات لازم، در تکامل زبان و گفتار مشکل خواهد شد.

برخی از والدین گمان می کنند که خود قادر به تشخیص کم شنوایی نوزاد هستند. این گمان در همه موارد صحیح نیست. کودک با یکه خوردن ناگهانی در مقابل سر و صدا یا برگرداندن سر به سمت صدا پاسخ می دهد اما این به معنی داشتن شنوایی طبیعی نیست.

اکثر کودکان دارای کم شنوایی به برخی از این صداها پاسخ می دهند ولی نه به اندازه ای که بتوانند مهارت های گفتاری خود را تکمیل کنند.
یکی از ارزیابی های که در روزهای ابتدایی تولد نوزاد انجام می شود غربالگری شنوایی نوزادان است. این غربالگری سلامت اساسی ترین قسمت های سیستم شنیداری را بررسی می کند. برنامه غربالگری شنوایی بدو تولد امکان تشخیص وجود کم شنوایی را در روزهای ابتدایی تولد فراهم می آورد. در واقع برنامه غربالگری شنوایی کشف ناشنوایی مادرزادی و کم شنوایی را در بدو تولد امکان پذیر می کند.

غربالگری شنوایی بخشی از برنامه سه قسمتی است که به نام تشخیص و مداخله زود هنگام کم شنوایی شناخته می شود. اهداف این برنامه شامل غربالگری کامل تا یک ماهگی، تشخیص کامل تا 3 ماهگی و تجویز سمعک و وسایل کمک شنوایی تا 6 ماهگی می باشد.

تشخیص و مداخله زود هنگام می تواند از جلوی پیامد های شدید روانی، آموزشی و زبانی کم شنوایی بگیرد. در صورت انجام ندادن غربالگری شنوایی بدو تولد ممکن است که کشف مشکل شنیداری کودک تا سن چهارده ماهگی به تاخیر بیفتد. در این صورت بروز مشکل در تکامل زبانی، آموزشی و گفتاری و پیامد های همراه آن ها، مانند مشکلات رفتاری، کاهش سلامت روانی و مهارت های تطبیقی ضعیف اجتناب ناپذیر خواهد بود.

کشف زود هنگام آسیب شنوایی باعث شروع مداخله در دوره حساس تکامل زبانی خواهد شد. نوزادان دارای آسیب شنوایی که در برنامه غربالگری شنوایی نوزادان شناسایی شده اند در سنین مدرسه نسبت به کودکانی که به علت عدم انجام غربالگری با تاخیر شناسایی شده اند عملکرد بهتری خواهند داشت. در صورتی که مشکل کودک قبل از شش ماهگی کشف نشود منجر به تاخیر تکامل زبان و گفتار می شود.

برای فهم غربالگری شنوایی نوزادان ابتدا باید بفهمیم که صدا چگونه از محیط پیرامون وارد مغز می شود. بخش های مهم بسیاری وجود دارند که برای شنیدن و درک صدا ضروری هستند. صدا در ابتدا یک موج صوتی است که توسط گوش ها در دو طرف وارد سر می شود. در کانال گوش صدا به پرده گوش برخورد کرده و باعث ارتعاش آن می شود. پرده گوش به سه استخوانچه کوچک متصل می شود که چکشی، سندانی و رکابی نامیده می شوند.

در اثر ارتعاش پرده ، این سه استخوانچه نیز مرتعش می شوند. سومین استخوانچه به گوش داخلی متصل است و صدا را به گوش داخلی منتقل می کند. در داخل حلزون ارتعاشات به غشای ظریفی منتقل می شود. در طول این غشا سلول هایی وجود دارد که به فرکانس های متفاوتی پاسخ می دهند و صوت را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کنند. سپس امواج الکتریکی باعث تحریک عصب شنوایی شده که این تحریک در مرحله بعد به ساقه مغز و سپس به محل درک صدا در مغز به نام لوب گیجگاهی منتقل می شود.

انواع آزمون های مورد استفاده در غربالگری شنوایی نوزادان

ارزیابی های غربالگری شنوایی نوزادان غیر تهاجمی هستند و به راحتی در نوزادان انجام می شوند. دو نوع ارزیابی شنوایی برای غربالگری وجود دارد :
1- OAE یا گسیل های خود به خودی گوش: مرحله اول غربالگری شنوایی بدو تولد می باشد. با ارائه صدا نه تنها صدا به تحریک الکتریکی تبدیل شده وبه سمت درون سمت مغز ارسال می شود بلکه سلول های مویی درون حلزون در پاسخ به صدای ارائه شده موجی را به سمت محیط بیرون ارسال می کنند که در صورت قرار دادن میکروفون با حساسیت بالا در کانال گوش خارجی می توان آن موج را ثبت نمود.

به این موج OAE یا گسیل های خود به خودی گوش می گویند. از این امواج در آزمونی به همین نام (تست OAE) برای تشخیص بعضی مشکلات شنیداری استفاده می شود. این تست امواج صوتی که در گوش داخلی تولید می شود و به کانال گوش خارجی پس فرستاده می شود را اندازه گیری می کند.

حساسیت این تست به وجود مشکل شنوایی در گوش خارجی، میانی و حلزون گوش داخلی است و به مشکلات شنیداری در مسیر های بالاتر یعنی عصب و مسیر های مرکزی حساسیتی ندارد. برای قبولی در این آزمون باید سلول های مویی حلزون سالم باشند. در صورت وجود افت شنوایی تاثیر گذار بر سلول های مویی حلزونی، هیچ پژواکی تولید نمی شود و یا پژواک ها بسیار ضعیف خواهند بود.

علاوه بر این، وجود هر نوع مشکلی که در روند انتقال صدا باز گوش خارجی به حلزون و از حلزون به گوش خارجی اختلال ایجاد کند منجر به رد شدن در تست OAE می شود .

بنابراین، قبولی در تست OAE نشان دهنده عملکرد طبیعی سیستم حلزونی و گوش میانی است. در صورتی که رد شدن در این ارزیابی نشان دهنده اختلالاتی مانند عملکرد غیر طبیعی حلزون ، اختلال گوش میانی (ترشح یا اوتیت گوش میانی)، مسدود شدن کانال گوش ( سرومن ) و …. می باشد(2).

2- ABR یا پاسخ های ساقه مغز شنیداری: در صورتی که کودکی در OAEرد شود تست بعدی ABR غربالگری خواهد بود. این تست نحوه پاسخ عصب به صدا را بررسی می کند. محرک صوتی از طریق هدفون به گوش نوزاد ارائه می شود. سه الکترود روی سر نوزاد گذاشته می شود که پاسخ عصب را ثبت و اندازه گیری می کنند.

این آزمون سلامت کل مسیر شنوایی، شامل مسیر های بالاتر از حلزون تا مغز را بررسی می کند. این تست در تشحیص نوزادان کم شنوا از نوزادان هنجار بسیار سودمند است. در صورتی که کودک در این آزمون هم رد شود وارد مرحله تشخیصی شده و ABR تشخیصی برای وی انجام خواهد شد. نتیجه قبول در این آزمون به معنی عملکرد حلزونی و عصبی هنجار سیستم شنوایی می باشد در صورتی که نتیجه رد به معنی پاتولوژی و آسیب حلزون و عصب، مانند نوروپاتی شنوایی می باشد. 

در واقع غربالگری شنوایی نوزادان یک برنامه دو مرحله ای است. اولین مرحله آن در اولین روزهای تولد و قبل از ترخیص از بیمارستان انجام شده و شامل تست OAE است. در کودکانی که در بخش مراقبت های ویژه هستند  ABR نیز باید انجام شود.

مرحله دوم زمانی صورت می گیرد که کودک در مرحله اول رد می شود. زمان آن بین دو تا  هشت هفته پس از مرحله اول است و شامل ارزیابی مجدد OAE است. در صورتی که نوزاد در OAE مجدد نیز رد شود ABR غربالگری برای وی انجام می شود. در صورت رد در مرحله دوم غربالگری ، قبل از رسیدن به سه ماهگی مشاوره شنوایی شناسی، پزشکی و ارزیابی های تشخیصی دیگر برای کودک انجام می شود. در نهایت قبل از سن شش ماهگی مداخلات درمانی و توان بخشی برای کودک شروع می شود.

در صورت رد شدن در غربالگری شنوایی نوزادان ، باید پیگیری های تشخیصی بعدی توسط ادیولوژیست انجام شود زیرا داشتن حتی کم شنوایی ملایم نیز می تواند تاثیر قابل توجهی در تکامل زبانی و گفتاری کودک داشته باشد.
قبولی در آزمون های غربالگری، لزوماَ به معنی شنوایی کاملاَ هنجار نوزاد نیست. برخی از کم شنوایی های ملایم در ارزیابی های غربالگری شنوایی نوزادان قابل کشف نیستند. هم چنین کودک در برخی مواقع دارای مشکل ارثی و پیشرونده ای است که پس از دوره نوزادی بروز می نماید. در مقابل، رد شدن نوزاد در غربالگری شنوایی نوزادان نیز لزوماَ به معنی داشتن مشکل شنوایی نیست.

اکثر کودکانی که در این ارزیابی رد می شوند دارای شنوایی طبیعی هستند و علت رد شدن آن ها می تواند وجود مایع دوران جنینی درون گوش و یا گریه و بی قراری به هنگام ارزیابی باشد. در هر صورت برای اطمینان، بسیار مهم است که ارزیابی های بعدی نیز انجام شود که شامل ارزیابی های جامع تر و مداخله پزشکی است. این ارزیابی مجدد باید قبل از 3 ماهگی انجام شود.

منبع
iums.ac.ir

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
error: محتوا محافظت شده است!!