بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های عفونی

تب کودک باید چند باشد ؟

دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

همه بچه ها هر از گاهی تب می کنند. خود تب معمولاً هیچ آسیبی ندارد و در واقع می تواند چیز خوبی باشد و اغلب نشانه ای است که بدن در حال مبارزه با عفونت است

اما هنگامی که کودک شما در نیمه های شب برافروخته، گرم و عرق کرده از خواب بیدار می شود، به راحتی نمی توانید مطمئن باشید که چه کاری باید انجام دهید. آیا باید دماسنج را بیرون بیاورید؟ به دکتر زنگ بزنم؟

تب کودک باید چند باشد ؟

تب زمانی اتفاق می‌افتد که «ترموستات» داخلی بدن، دمای بدن را بالاتر از حد طبیعی خود افزایش دهد. این ترموستات در قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس یافت می شود. هیپوتالاموس می داند که دمای بدن شما باید در چه دمایی باشد (معمولاً در حدود 98.6 درجه فارنهایت / 37 درجه سانتیگراد) و پیام هایی را به بدن شما ارسال می کند تا آن را در همان حالت حفظ کند.

تب کودک باید چند باشد ؟دمای بدن اکثر افراد در طول روز کمی تغییر می‌کند: معمولاً در صبح کمی پایین‌تر و در عصر کمی بالاتر است و می‌تواند با دویدن، بازی و ورزش بچه‌ها متفاوت باشد.

با این حال، گاهی اوقات هیپوتالاموس بدن را به دمای بالاتری در پاسخ به عفونت، بیماری یا علت دیگری “بازنشانی” می کند. چرا؟ محققان بر این باورند که افزایش گرما راهی برای بدن برای مبارزه با میکروب‌هایی است که باعث عفونت می‌شوند و آن را به مکان کمتری برای آنها تبدیل می‌کند.

چه چیزی باعث تب می شود؟
مهم است که به یاد داشته باشید که تب به خودی خود یک بیماری نیست و معمولاً نشانه یا علامت مشکل دیگری است.

تب می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله:

عفونت: بیشتر تب ها به دلیل عفونت مثلا عفونت گوش یا سایر بیماری ها ایجاد می شوند. تب با تحریک مکانیسم های دفاعی طبیعی به بدن کمک می کند تا با عفونت ها مبارزه کند.

لباس پوشیدن بیش از حد نوزادان، به خصوص نوزادان تازه متولد شده، ممکن است باعث بروز تب در آن ها شوند، اگر بیش از حد بسته شوند یا در یک محیط گرم باشند، زیرا دمای بدن خود را به خوبی کودکان بزرگتر تنظیم نمی کنند. اما از آنجایی که تب در نوزادان می تواند نشان دهنده یک عفونت جدی باشد، حتی نوزادانی که بیش از حد لباس پوشیده اند نیز در صورت داشتن تب باید توسط پزشک معاینه شوند.

واکسیناسیون: نوزادان و کودکان گاهی پس از واکسینه شدن تب خفیف پیدا می کنند.

اگرچه دندان درآوردن ممکن است باعث افزایش جزئی دمای بدن شود، اما اگر دمای کودک بالاتر از درجه 37.8 درجه  باشد، احتمالاً علت آن نیست.

چه زمانی تب نشانه چیزی جدی است؟
در بچه های سالم، همه تب ها نیازی به درمان ندارند. با این حال، تب بالا می تواند کودک را ناراحت کند و مشکلاتی مانند کم آبی بدن را بدتر کند.

پزشکان با در نظر گرفتن درجه حرارت و وضعیت کلی کودک در مورد درمان تب تصمیم می گیرند.

کودکانی که دمای آنها کمتر از 39 درجه سانتیگراد است، اغلب به دارو نیاز ندارند، مگر اینکه ناراحت باشند. یک استثنا مهم وجود دارد: اگر دمای یک نوزاد 3 ماهه یا کوچکتر از مقعد  (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر است، با پزشک خود تماس بگیرید یا فوراً به بخش اورژانس بروید. حتی یک تب خفیف می تواند نشانه یک عفونت بالقوه جدی در نوزادان بسیار کم سن باشد.

اگر کودک شما بین سه ماه تا سه سال دارد و تب (39 درجه سانتیگراد) یا بالاتر دارد، با پزشک تماس بگیرید تا ببینید آیا پزشک شما نیاز به معاینه دارد یا خیر. برای بچه های بزرگتر، رفتار و سطح فعالیت را در نظر بگیرید. تماشای رفتار فرزندتان به شما می‌داند که آیا یک بیماری جزئی علت آن است یا اینکه آیا کودک شما باید توسط پزشک معاینه شود.

این بیماری احتمالاً جدی نیست اگر فرزند شما:

همچنان به بازی کردن علاقه دارد .
خوب می خورد و می نوشد.
هوشیار است و به شما لبخند می زند.
رنگ پوست معمولی دارد.
وقتی دمای بدنش پایین می آید خوب به نظر می رسد.
و در مورد کودک تب دار که نمی خواهد غذا بخورد زیاد نگران نباشید. این در مورد عفونت هایی که باعث تب می شوند بسیار رایج است. برای بچه هایی که هنوز به طور معمول آب می نوشند و ادرار می کنند، نخوردن به اندازه معمول مشکلی ندارد.

تب کودک باید چند باشد ؟

یک بوسه ملایم بر روی پیشانی یا قرار دادن یک دست به آرامی روی پوست اغلب کافی است تا به شما نشان دهد که فرزندتان تب دارد. با این حال، این روش اندازه گیری دما (به نام دمای لمسی) اندازه گیری دقیقی را ارائه نمی دهد.

برای تایید تب از یک دماسنج دیجیتالی قابل اعتماد استفاده کنید. این تب زمانی است که دمای بدن کودک در یکی از این سطوح یا بالاتر باشد:

اندازه گیری خوراکی (در دهان):  (37.8 درجه سانتیگراد)
اندازه گیری مقعدی (در پایین):  (38 درجه سانتی گراد)
اندازه گیری در وضعیت زیر بغل (زیر بازو):  (37.2 درجه سانتیگراد)
اما این که چقدر تب بالا است، چیز زیادی از بیمار بودن فرزندتان به شما نمی گوید. یک سرماخوردگی ساده یا سایر عفونت‌های ویروسی گاهی اوقات می‌تواند باعث تب نسبتاً بالا شود (در محدوده  40 درجه سانتیگراد)، اما این معمولاً به معنای وجود یک مشکل جدی نیست. در واقع، یک عفونت جدی، به ویژه در نوزادان، ممکن است باعث عدم تب یا حتی دمای پایین بدن (زیر  36.1 درجه سانتیگراد) شود.

از آن جایی که تب ممکن است بالا و پایین بیاید، ممکن است کودک با شروع به افزایش دمای بدن دچار لرز شود. با شروع کاهش دما، کودک ممکن است عرق کند تا گرمای اضافی را آزاد کند.

گاهی اوقات بچه هایی که تب دارند سریعتر از حد معمول نفس می کشند و ممکن است ضربان قلب شان سریعتر باشد. اگر فرزندتان مشکل تنفسی دارد، سریع‌تر از حد طبیعی نفس می‌کشد یا بعد از شروع تب همچنان تند نفس می‌کشد، با پزشک تماس بگیرید.

error: محتوا محافظت شده است!!