بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های عفونی

عفونت گوش کودک چه علائمی دارد ؟

دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

 عفونت گوش کودک زمانی اتفاق می افتد که ویروس ها یا باکتری ها وارد گوش میانی، فضای پشت پرده گوش می شوند. هنگامی که کودک دچار عفونت گوش (که اوتیت میانی نیز نامیده می شود)، گوش میانی پر از چرک (مایع عفونی) می شود. چرک به پرده گوش فشار می آورد که می تواند بسیار دردناک باشد.

علائم و نشانه های عفونت گوش کودک چیست؟

گوش درد علامت اصلی عفونت گوش میانی است. کودکان همچنین ممکن است این علائم را داشته باشند:

تب .
مشکل در خوردن، نوشیدن یا خوابیدن جویدن، مکیدن و دراز کشیدن می تواند باعث تغییرات فشار دردناک در گوش میانی شود.
بچه های بزرگتر می توانند از گوش درد شکایت کنند، اما یک کودک کوچکتر ممکن است فقط گوش را بکشد یا بیشتر از حد معمول گریه کند.

اگر فشار ناشی از تجمع مایع به اندازه کافی زیاد شود، می تواند پرده گوش را پاره کند و مایع از گوش خارج شود. این یکی از دلایل شایع پارگی پرده گوش در کودکان است.

احساس سرگیجه یا حالت تهوع  و صدای زنگ یا وزوز در گوش  .

عفونت گوش کودک چگونه اتفاق می افتد؟
عفونت گوش کودک معمولاً به دلیل تورم در یک یا هر دو شیپور استاش (که گوش میانی را به پشت گلو متصل می‌کند) اتفاق می‌افتد. لوله‌ها اجازه می‌دهند مخاط از گوش میانی به داخل گلو تخلیه شود.

سرماخوردگی، عفونت گلو، رفلاکس اسید , آلرژی و برزگی لوزه سوم می تواند باعث تورم شیپور استاش شود, این امر مانع از تخلیه مخاط می شود.  ویروس ها یا باکتری ها در مخاط رشد می کنند و چرک ایجاد می کنند که در گوش میانی تجمع می یابد.

وقتی پزشکان به عفونت گوش کودک اشاره می‌کنند، معمولاً منظورشان اوتیت میانی است تا گوش شناگر (یا اوتیت خارجی). اوتیت میانی همراه با افیوژن زمانی است که مایع غیر عفونی در گوش جمع شود. ممکن است علائمی ایجاد نکند، اما در برخی از بچه ها، مایع احساس پری گوش یا “ترک زدن” ایجاد می کند.

چرا کودکان دچار عفونت گوش می شوند؟
کودکان (مخصوصاً در دو تا چهار سال اول زندگی) بیشتر از بزرگسالان به چندین دلیل دچار عفونت گوش می شوند:

لوله های استاش کوتاه تر و افقی تر آنها به باکتری ها و ویروس ها اجازه می دهد تا راحت تر به گوش میانی راه پیدا کنند. لوله ها نیز باریک تر هستند، بنابراین احتمال مسدود شدن آنها بیشتر است.
لوزه سوم آن ها بزرگتر هستند و می توانند در باز شدن شیپور استاش اختلال ایجاد کنند.
موارد دیگری که می تواند کودکان را در معرض خطر قرار دهد عبارتند از دود سیگار، شیر دادن به شیشه و قرار گرفتن در کنار سایر کودکان در مهد کودک. عفونت گوش در پسران بیشتر از دختران است.

عفونت گوش کوک مسری نیست، اما سرماخوردگی هایی که گاهی باعث آن می شوند می توانند مسری باشند. عفونت‌ها در هوای زمستانی رایج هستند، زمانی که بسیاری از افراد دچار عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی یا سرماخوردگی می‌شوند (کودکی مبتلا به عفونت گوش ممکن است علائم سرماخوردگی مانند آبریزش یا گرفتگی بینی یا سرفه را نیز داشته باشد).

عفونت گوش کودک چقدر طول می کشد؟
عفونت گوش میانی اغلب خود به خود طی دو یا سه روز حتی بدون درمان خاصی از بین می رود.در برخی موارد، عفونت حتی پس از درمان آنتی‌بیوتیکی می‌تواند بیشتر طول بکشد (با وجود مایع در گوش میانی به مدت شش هفته یا بیشتر).

عفونت گوش چگونه تشخیص داده می شود؟
پزشکان متخصص اطفال یک معاینه فیزیکی انجام می دهند و گوش را معاینه می کنند. آنها از اتوسکوپ، ابزار کوچکی شبیه به چراغ قوه، برای دیدن پرده گوش استفاده می کنند.

عفونت گوش کودک چگونه درمان می شود؟
برای درمان عفونت گوش، پرشکان موارد زیادی را در نظر می گیرند، از جمله:

نوع و شدت عفونت گوش.
هر چند وقت یک بار کودک دچار عفونت گوش می شود .
این عفونت چقدر طول کشیده است.
سن کودک و هر عامل خطر.
آیا عفونت بر شنوایی تأثیر گذاشته یا خیر.
نوع اوتیت بر گزینه های درمانی تأثیر می گذارد. همه انواع نیازی به درمان با آنتی بیوتیک ندارند. از آنجایی که بیشتر عفونت‌های گوش به خودی خود برطرف می‌شوند، بسیاری از پزشکان از رویکرد «انتظار و صبر» استفاده می‌کنند. بچه ها برای چند روز بدون آنتی بیوتیک دارو برای تسکین درد دریافت می کنند تا ببینند آیا عفونت بهتر می شود یا خیر.

آنتی بیوتیک ها به طور معمول برای عفونت گوش کودک تجویز نمی شوند زیرا:

به درمان عفونت ناشی از ویروس کمک نمی کند .
مایع گوش میانی را از بین نمی برد .
می تواند عوارض جانبی ایجاد کند.
معمولاً در بیست و چهار ساعت اول درد را تسکین نمی‌دهند و پس از آن تنها تأثیر حداقلی دارند.
همچنین، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها می تواند منجر به باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک شود که درمان آن بسیار سخت تر است.

اگر پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند، معمولاً یک دوره ده روزه توصیه می شود. کودکان شش ساله و بزرگتر که عفونت شدید ندارند ممکن است فقط برای پنچ تا هفت روز درمان دریافت کنند.

برخی از کودکان، مانند آن هایی که عفونت های مکرر دارند و آنهایی که کم شنوایی پایدار یا تاخیر در گفتار دارند، ممکن است نیاز به جراحی لوله گوش داشته باشند. پزشک متخصص گوش، حلق و بینی با جراحی لوله‌هایی (به نام لوله‌های تیمپانوستومی) را وارد می‌کند که اجازه می‌دهد مایع از گوش میانی خارج شود. این به یکسان شدن فشار در گوش کمک می کند.

چه زمانی به آنتی بیوتیک برای درمان عفونت گوش کودک نیاز است؟
آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند درمان مناسبی برای کودکانی باشند که عفونت‌های گوش زیادی دارند. پزشکان آن ها ممکن است آنتی بیوتیک های روزانه را برای کمک به جلوگیری از عفونت های بعدی تجویز کنند. و کودکان کوچکتر یا کسانی که بیماری شدیدتری دارند ممکن است از همان ابتدا به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشند.

رویکرد «صبر و انتظار» همچنین ممکن است برای کودکانی که نگرانی‌های دیگری مانند شکاف کام، شرایط ژنتیکی دارند، اعمال نشود.

منبع

error: محتوا محافظت شده است!!