بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های عفونی

سرخک در ایران در 1 سال اخیر و اطلاعات لازم

دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

سرخک در ایران ;با وجود اینکه واکسن ایمن و مقرون به صرفه در دسترس است، در سال 2018، بیش از صد و چهل هزار مرگ و میر ناشی از سرخک در سراسر جهان رخ داد که بیشتر در میان کودکان زیر پنج سال بود.
واکسیناسیون سرخک منجر به کاهش هفتاد و سه درصدی مرگ و میر ناشی از سرخک بین سال‌های 2000 تا 2018 در سراسر جهان شد.
در سال 2018، حدود هشتاد و شش درصد از کودکان جهان تا اولین سالگرد تولد خود یک دوز واکسن سرخک را از طریق خدمات بهداشتی روتین دریافت کردند – در مقایسه با هفتاد و دو درصد در سال 2000.

طی سال‌های 2000 تا 2018، واکسیناسیون سرخک از حدود 23.2 میلیون مرگ جلوگیری کرد و واکسن سرخک را به یکی از بهترین خریدها در بهداشت عمومی تبدیل کرد.
سرخک یک بیماری بسیار مسری و جدی است که توسط یک ویروس ایجاد می شود. قبل از معرفی واکسن سرخک در سال 1963 و واکسیناسیون گسترده، اپیدمی های عمده تقریباً هر 2 تا 3 سال اتفاق می افتد و سرخک باعث مرگ 2.6 میلیون نفر در سال می شود.

سرخک در ایران

علیرغم وجود واکسن ایمن و مؤثر بیش از صد و چهل هزار نفر در سال 2018 بر اثر سرخک جان خود را از دست دادند که عمدتاً کودکان زیر پنج سال بودند .سرخک توسط یک ویروس از خانواده پارامیکسو ویروس ایجاد می شود و معمولاً از طریق تماس مستقیم و از طریق هوا منتقل می شود. این ویروس مجرای تنفسی را آلوده می کند، سپس در سراسر بدن پخش می شود. سرخک یک بیماری انسانی است و در حیوانات شناخته شده نیست.

فعالیت های تسریع ایمن سازی تأثیر عمده ای در کاهش مرگ و میر ناشی از سرخک داشته است. طی سال‌های 2000 تا 2018، واکسیناسیون سرخک از مرگ 23.2 میلیون نفر جلوگیری کرد. مرگ و میر جهانی بر اثر سرخک از پانصد و سی و شش هزار نفر در سال 2000 به صد و چهل و دو هزار نفر در سال 2018 کاهش یافته است.

علائم و نشانه ها سرخک
اولین علامت سرخک معمولاً تب بالا است که حدود 10 تا 12 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس شروع می شود و چهار تا هفت روز طول می کشد. آبریزش بینی، سرفه، قرمزی و آبریزش چشم ها و لکه های کوچک سفید داخل گونه ها می توانند در مرحله اولیه ایجاد شوند.

بعد از چند روز، بثورات معمولاً روی صورت و بالای گردن ظاهر می شود. در طی حدود سه روز، بثورات گسترش می یابد و در نهایت به دست ها و پاها می رسد. بثورات به مدت پنج روز باقی می ماند و سپس محو می شود. به طور متوسط، بثورات چهارده روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس (در محدوده 7 تا 18 روز) رخ می دهد.

بیشتر مرگ و میرهای ناشی از سرخک ناشی از عوارض مرتبط با این بیماری است. عوارض جدی در کودکان زیر پنج سال یا بزرگسالان بالای سی سال شایع تر است.

جدی ترین عوارض شامل کوری، آنسفالیت (عفونتی که باعث تورم مغز می شود)، اسهال شدید و کم آبی بدن، عفونت گوش یا دستگاه تنفسی شدید است. عفونت هایی مانند ذات الریه سرخک شدید در میان کودکان کم‌تغذیه، به‌ویژه آن‌هایی که ویتامین A کافی ندارند، یا سیستم ایمنی‌شان در اثر اچ‌آی‌وی/ایدز یا سایر بیماری‌ها ضعیف شده است، بیشتر است.

 

چه کسی در معرض خطر است؟
کودکان خردسال واکسینه نشده در معرض بالاترین خطر ابتلا به سرخک و عوارض آن از جمله مرگ هستند. زنان باردار واکسینه نشده نیز در معرض خطر هستند. هر فرد غیر ایمن که واکسینه نشده است می تواند آلوده شود.

سرخک هنوز در بسیاری از کشورهای در حال توسعه رایج است , به ویژه در بخش هایی از آفریقا و آسیا. اکثریت قریب به اتفاق (بیش از 95٪) مرگ و میر ناشی از سرخک در کشورهایی با درآمد سرانه پایین و زیرساخت های بهداشتی ضعیف رخ می دهد.

سرخک در ایران ; شیوع سرخک می تواند به ویژه در کشورهایی که یک بلایای طبیعی یا درگیری را تجربه می کنند یا در حال بهبودی هستند، کشنده باشد. آسیب به زیرساخت های بهداشتی و خدمات بهداشتی واکسیناسیون روتین را مختل می کند و ازدحام بیش از حد در کمپ های مسکونی خطر ابتلا به عفونت را به شدت افزایش می دهد.

سرخک در ایران ;سرخک یکی از مسری ترین بیماری های جهان است. این بیماری از طریق سرفه و عطسه، تماس نزدیک شخصی یا تماس مستقیم با ترشحات عفونی بینی یا گلو منتقل می شود.

ویروس تا 2 ساعت در هوا یا سطوح آلوده فعال و مسری باقی می ماند. از 4 روز قبل از شروع بثورات تا 4 روز پس از فوران بثورات می تواند توسط فرد آلوده منتقل شود.

شیوع سرخک در ایران می تواند منجر به اپیدمی هایی شود که باعث مرگ و میر بسیاری به خصوص در میان کودکان کم سن و سال و سوءتغذیه می شود. در کشورهایی که سرخک تا حد زیادی از بین رفته است، موارد وارداتی از کشورهای دیگر منبع مهم عفونت باقی مانده است.هیچ درمان ضد ویروسی خاصی برای ویروس سرخک وجود ندارد.

عوارض شدید سرخک را می توان از طریق مراقبت های حمایتی که تغذیه خوب، مصرف مایعات کافی و درمان کم آبی را با محلول آبرسانی خوراکی توصیه شده توسط WHO تضمین می کند، کاهش داد. این محلول جایگزین مایعات و سایر عناصر ضروری است که از طریق اسهال یا استفراغ از دست می روند. برای درمان عفونت های چشم و گوش و ذات الریه باید آنتی بیوتیک ها تجویز شود.

همه کودکان مبتلا به سرخک باید دو دوز مکمل ویتامین A را با فاصله 24 ساعت دریافت کنند. این درمان سطوح پایین ویتامین A را در هنگام سرخک که حتی در کودکانی که به خوبی تغذیه شده‌اند نیز اتفاق می‌افتد را بازیابی می‌کند و می‌تواند به جلوگیری از آسیب چشم و نابینایی کمک کند.

نشان داده شده است که مکمل های ویتامین A تعداد مرگ و میر ناشی از سرخک را کاهش می دهند.

منبع

‌رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با هشدار نسبت به خطر افزایش بروز سرخک در ایران به دلیل شرایط این بیماری در کشور همسایه، از ساکنان کشور فارغ از ملیت خواست اگر کودک زیر پنج سال دارند و به دلیل کرونا واکسیناسیون کودک‌شان را به تعویق انداختند، برای تکمیل برنامه واکسیناسیون اقدام کنند.

خوشبختانه سرخک به درمان دارویی ویژه نیاز ندارد اما پیشگیری از آن بسیار راحت است و واکسن مؤثری هم دارد که طی سال‌های طولانی، در ایران و جهان استفاده می‌شود.

واکسن سرخک در ایران در قالب واکسن سه‌گانه MMR که واکسن ترکیبی علیه بیماری‌های سرخک، سرخچه و اوریون است، استفاده می‌شود. این واکسن در دو نوبت در سن ۱۲ و ۱۸ ماهگی به کودکان تزریق می‌شود. همچنین افرادی که در جریان یک همه‌گیری در معرض بالای ابتلای به بیماری باشند، ممکن است به عنوان دوز تکمیلی لازم باشد که واکسن دریافت کنند.

error: محتوا محافظت شده است!!