تخصصی کودکان و نوزادانمشکلات نوزادی

ادرار سوختگی نوزاد و رفع آن با 4 اقدام ساده

دکتر عادل حیدری نژاد

شاید این سئوال را از خود بپرسید که چرا بین پای بچه من می سوزد؟ علت سوختن بچه و راش کهنه چیست؟ حدس شما درست است.

ادرار سوختگی ممکن است در اثر هر چیزی از غذای جدید گرفته تا ادرار خود بچه رخ دهد. شایعترین علل ایجاد راش کهنه یا ادرار سوزی بچه عبارتند از:

خیس ماندن: حتی پر جذب ترین کهنه ها و پوشک ها مقداری رطوبت بر روی پوست بچه بجای می گذارند. زمانی که ادرار بچه با باکتری های مدفوع وی مخلوط می شود، تجزیه شده و آمونیاک تولید می شود که می تواند برای پوست محرک باشد. به همین خاطر افزایش حرکات روده بچه یا اسهال بیشتر موجب سوختگی بچه و راش کهنه می شود. هرچند اگر کهنه بچه دیر باز شود، احتمال راش کهنه و سوختن بچه زیادتر می شود، اما هر بچه ای که دارای پوست حساس باشد، دچار سوختگی بین پا و راش کهنه می شود، حتی اگر والدین بطور مرتب کهنه وی را عوض کرده و او را خشک نگهدارند.

سایش یا حساسیت شیمیایی: ممکن است راش کهنه بچه حاصل مالیده شدن کهنه یا پوشک به پوست وی باشد، بخصوص اگر پوست بچه به مواد شیمیایی خاصی مثل خوش بو کننده های موجود در کهنه یکبار مصرف (پوشک) یا شوینده های مورد استفاده برای شستن کهنه بچه حساس باشد. ممکن است لوسیون یا پوردی که هنگام تعویض کهنه بچه استفاده می کنید، با پوست بچه سازگار نباشد.

غذای جدید: معمولا زمانی که بچه ها غذای جامد را شروع می کنند یا غذای جدیدی برایشان شروع می شود، دچار سوختگی کهنه یا راش کهنه می شوند. هر تغییر غذا و غذای جدید موجب تغییر ترکیب مدفوع می شود (اسید موجود در غذاهای خاص از قبیل توت فرنگی و آب میوه، بخصوص برای تعدادی از کودکان مشکل ساز است). غذای جدید ممکن است حرکات روده بچه را زیاد کند. اگر بچه از شیر مادر تغذیه می کند، حتی ممکن است نسبت به بعضی مواد غذایی که مادر می خورد واکنش نشان داده و دچار ادرار سوزی و راش کهنه شود.
·
عفونت باکتریال یا قارچی: بین پاها و محل بستن کهنه و پوشک گرم و مرطوب است – دقیقاً محیطی است که باکتری ها و قارچ ها دوست دارند. بنابراین تکثیر و رشد میکروب در این منطقه راحت تر است و موجب

ادرار سوختگی می شود، بخصوص اگر ترک یا چین پوستی زیاد باشد (برفک نوعی عفونت قارچی است. اگر بچه دچار برفک دهان باشد، ممکن است راش قارچی کهنه هم بگیرد.
·
آنتی بیوتیک ها: بچه هایی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند (یا شیر مادر تحت آنتی بیوتیک درمانی می خورند)، گاهی اوقات دچار عفونت قارچی می شوند زیر این داروها تعداد باکتری های مفید بدن که به دفع قارچ ها کمک می کنند را کاهش می دهند. آنتی بیوتیک ها همچنین موجب اسهال بچه می شوند که می تواند با وقوع ادرار سوختگی همیاری کند .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
error: محتوا محافظت شده است!!