بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های تنفسی

آسم کودکان ; بررسی علل , علائم و درمان از 0 تا 100

دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

آسم کودکان

در آسم دوران کودکی، ریه‌ها و راه‌های هوایی در معرض محرک‌های خاصی مانند استنشاق گرده یا سرماخوردگی یا سایر عفونت‌های تنفسی به راحتی ملتهب می‌شوند. آسم دوران کودکی می تواند علائم آزاردهنده روزانه ایجاد کند که در بازی، ورزش، مدرسه و خواب اختلال ایجاد می کند. در برخی از کودکان، آسم کنترل نشده می تواند باعث حملات خطرناک آسم شود.


آسم دوران کودکی بیماری متفاوتی با آسم در بزرگسالان نیست، اما کودکان با چالش های منحصر به فردی روبرو هستند. این وضعیت یکی از دلایل اصلی مراجعه به بخش اورژانس، بستری شدن در بیمارستان و از دست دادن روزهای مدرسه است.

متأسفانه، آسم دوران کودکی قابل درمان نیست و علائم می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد. اما با درمان مناسب، شما و فرزندتان می توانید علائم را تحت کنترل داشته باشید و از آسیب به ریه های در حال رشد جلوگیری کنید.


علائم و نشانه های رایج آسم کودکان عبارتند از:
  • سرفه‌های مکرر که هنگام ابتلای کودک شما به عفونت ویروسی بدتر می‌شود، زمانی که کودک شما خواب است یا با ورزش یا هوای سرد تحریک می‌شود.
  • صدای سوت یا خس خس هنگام بازدم .
  • تنگی نفس.

مشکل خواب به دلیل تنگی نفس، سرفه یا خس خس سینه .

حملات سرفه یا خس خس سینه که با سرماخوردگی یا آنفولانزا بدتر می شود.
تاخیر در بهبودی یا برونشیت پس از عفونت تنفسی.
مشکلات تنفسی که بازی یا ورزش را مختل می کند.
خستگی، که می تواند به دلیل خواب ناکافی باشد.


علائم و نشانه های آسم از کودکی به کودک دیگر متفاوت است و ممکن است با گذشت زمان بدتر یا بهتر شود. کودک شما ممکن است تنها یک نشانه داشته باشد، مانند سرفه طولانی مدت یا احتقان قفسه سینه.

تشخیص اینکه آیا علائم کودک شما ناشی از آسم است یا خیر، ممکن است دشوار باشد. خس خس دوره ای یا طولانی مدت و سایر علائم شبه آسم می تواند ناشی از برونشیت عفونی یا سایر مشکلات تنفسی باشد.


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد :
در صورت مشکوک شدن به آسم کودکان، فرزند خود را نزد پزشک ببرید. درمان زودهنگام به کنترل علائم و احتمالاً پیشگیری از حملات آسم کمک می کند.

اگر متوجه هر یک از علایم زیر در کودک خود شدید وقت ویزیت از پزشک اطفال بگیرید:

سرفه ای که به نظر می رسد با فعالیت بدنی مرتبط باشد .
هنگامی که کودک شما نفس خود را بیرون می دهد صدای خس خس یا سوت به گوش می رسد.
اگر کودک شما مبتلا به آسم تشخیص داده شد، ایجاد یک برنامه آسم می تواند به شما و سایر مراقبان کمک کند تا علائم را کنترل کرده و بدانید که در صورت بروز حمله آسم چه کاری انجام دهید.


چه زمانی به دنبال درمان اورژانسی باشید :

  • عفونت ریه (پنومون) مکرر در کودک .
  • تنگی نفس یا تنفس سریع یا توررفتگی دنده های کودک هنگام تنفس.
  • شکایت از درد قفسه سینه.
  • طپش قلب کودک .
  • عرق کردن بیش از حد کودک با کمترین فعالیت .
  • گشاد شده سوراخ های بینی کودک هنگام تنفس کشیدن . 

حتی اگر کودک شما مبتلا به آسم تشخیص داده نشده است، اگر مشکل تنفسی داشت، فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگرچه دوره‌های آسم از نظر شدت متفاوت است، حملات آسم می‌تواند با سرفه شروع شود که به خس‌خس سینه و تنفس سخت تبدیل می‌شود.

منبع

error: محتوا محافظت شده است!!