بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های عفونیبیماری های گوارشیروانشناسی کودکمشکلات نوزادی

تشخیص افتراقی بیماری ها چیه و چگونه استفاده می شود؟

دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

تشخیص افتراقی بیماری ها چیه

هر اختلال سلامتی را نمی توان با یک آزمایش ساده آزمایشگاهی تشخیص داد. بسیاری از شرایط علائم مشابهی ایجاد می کنند. به عنوان مثال، بسیاری از عفونت ها باعث تب، سردرد و خستگی می شوند. بسیاری از اختلالات سلامت روان باعث ناراحتی، اضطراب و مشکلات خواب می شوند.


یک تشخیص افتراقی به بیماری هایاحتمالی که می تواند باعث ایجاد علائم شما شده باشنداشاره می کند.این بیماری های احتمالی اغلب توسط آزمایش های پزشکی و روش های تشخیصی پاراکلینیک از یکدیگر افتراق داده می شوند .

تشخیص افتراقی بیماری ها چگونه استفاده می شود؟
تشخیص افتراقی بیماری ها برای کمک به تشخیص اختلالات سلامت جسمی یا روانی که علائم مشابه ایجاد می کنند استفاده می شود.


چگونه پزشک من یک تشخیص افتراقی بیماری ها انجام می دهد؟
اکثر تشخیص های افتراقی شامل معاینه فیزیکی و سابقه سلامتی است. در طول تاریخچه سلامتی، از شما در مورد علائم، شیوه زندگی و مشکلات سلامتی قبلی سؤال می شود. همچنین از شما در مورد مشکلات سلامتی خانواده‌تان سؤال می‌شود. پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش هایی را برای بیماری های مختلف درخواست کند.

اگر مشکوک به اختلال سلامت روان باشد، ممکن است غربالگری سلامت روان انجام شود. در غربالگری سلامت روان، از شما سوالاتی در مورد احساسات و خلق و خویتان پرسیده می شود.آزمایش ها و روش های تشخیصی پاراکلنیک به علائم شما بستگی دارد.


برای مثال، ممکن است به دلیل داشتن ضایعات پوستی به متخصص پوست مراجعه کنید. بثورات پوستی می تواند به دلیل شرایط مختلف پزشکی ایجاد شوند. این علل می تواند از آلرژی های خفیف تا عفونت های تهدید کننده زندگی متغیر باشد. 

برای تشخیص افتراقی پزشک ممکن است:

یک معاینه کامل از پوست شماانجام دهد .
از شما بپرسد که آیا در معرض غذاها، گیاهان یا سایر مواد جدیدی قرار گرفته اید که می تواند باعث آلرژی شود.
در مورد عفونت های اخیر یا سایر بیماری ها بپرسد .
به کتاب های مرجع پزشکی مراجعه کند تا بیماری های مختلف ایجاد کننده این شرایط را با یکدیگر مقایسه کند .


نتایج من به چه معناست؟
نتایج شما ممکن است شامل اطلاعاتی درباره شرایطی باشد که ندارید. یادگیری این اطلاعات برای محدود کردن احتمال اختلالات بالقوه مهم است. نتایج همچنین ممکن است به پزشک شما کمک کند تا بفهمد به کدام آزمایش‌های اضافی نیاز دارید. همچنین می تواند به تعیین اینکه کدام درمان ممکن است به شما کمک کند کمک کند.

تشخیص افتراقی بیماری ها :

برای مثال کودکی که با استفراغ و شکم درد و تب مراجعه می کند می تواند علل مختلفی داشته باشد از جمله آپاندیسیت حاد و انسداد روده که در صورت عدم تشخیص به موقع کشنده هست تا عفونت ادراری و یا حتی کرونا و عفونت های ویروسی کم اهمیت .

پزشک بر اساس معاینه فیزیکی بیمار و شرح حالی که از او می گیرد به یک تعدادی تشخیص احتمالی در ذهن خود می رسد و باید بر اساس دانش و تجربه خود نیز با تکیه بر حافظه خود در مدت زمانی کوتاه به تشخیص نزدیک بشود و بتواند بیماری های تهدید کننده حیات را در همان وهله اول شناسایی کند.به قول استادی که می گفت برای تشخیص یک بیماری باید به فکر آن باشیم.


آیا چیز دیگری وجود دارد که باید در مورد تشخیص افتراقی بدانم؟
تشخیص افتراقی بیماری ها می تواند زمان زیادی را ببرد اما می تواند به شما کمک کند که تشخیص و درمان درست را دریافت کنید.

منبع

error: محتوا محافظت شده است!!