تخصصی کودکان و نوزادانبیماری های گوارشی

یبوست در کودکان؛ علائم، علت‌ها

یبوست در کودکان مشکل بسیار شایع است، شاید بتوان گفت یکی از رایج‌ترین بیماری‌‌های کودکان محسوب شود.. حرکات روده در کودک دچار یبوست نقصان داشته یا مدفوع او سفت و خشک است. از شایع‌ترین دلایل آن عبارتند از: آموزش زودهنگام دستشویی رفتن و یا تغییر در رژیم غذایی. خوشبختانه بسیاری از موارد یبوست در کودکان موقت هستند.

ترغیب فرزندتان به ایجاد تغییرات ساده در رژیم غذایی از جمله خوردن میوه و سبزیجات غنی از فیبر و نوشیدن آب بیشتر می‌تواند در جهت رفع یبوست بسیار مؤثر باشد. اگر پزشک فرزند شما این را تأیید کند، ممکن است بتوانید یبوست در کودکان را با ملین درمان کنید.

علائم و نشانه های یبوست در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حرکات روده (اجابت مزاج) کمتر از سه بار در هفته
مدفوعی که سخت و خشک بوده و به راحتی عبور نکند
درد به هنگام اجابت مزاج
درد شکم
مقدار کمی از مدفوع مایع یا خمیری در لباس زیر کودک – نشانه ای که مدفوع در راست روده گیر کرده
خون در سطح مدفوع سفت
اگر کودک شما می ترسد که اجابت مزاج دردناکی داشته باشد، ممکن است سعی کند تا از آن جلوگیری نماید. می توانید این را زمانی متوجه شوید که کودک به هنگام نگه داشتن مدفوع پاهای خود را روی هم می گذارد، به باسن خود چنگ می زند، بدن خود را پیچ و خم داده یا حالت چهره اش شرا تغییر می دهد.

چه زمانی باید به متخصص کودکان مراجعه کرد؟
یبوست در کودکان معمولاً جدی نیست. با این حال یبوست مزمن ممکن است منجر به عوارض شده یا علامت یک بیماری زمینه ای باشد. اگر یبوست بیش از دو هفته طول بکشد یا همراه با علائم زیر باشد کودک را نزد پزشک ببرید:

تب
غذا نخوردن
خون در مدفوع
ورم شکم
کاهش وزن
درد به هنگام اجابت مزاج
بیرون زدگی بخشی از روده از مقعد (افتادگی راست روده)

دلایل یبوست در کودکان چیست ؟
معمولاً یبوست هنگامی رخ می دهد که مدفوع بسیار آهسته از مجرای روده عبور کند و باعث شود مدفوع سفت و خشک شود. عوامل زیادی می‌توانند در یبوست کودکان نقش داشته باشند از جمله:

ممانعت از دفع: کودکتان ممکن است میل به اجابت مزاج را نادیده بگیرد چرا که او از توالت می ترسد یا اینکه نمی خواهد دست از بازی بکشد. برخی از کودکان وقتی از خانه دورند مدفوع خود را نگه می دارند چون نمی خواهند از توالت های عمومی استفاده کنند.

اجابت مزاج دردناک به دلیل مدفوع بزرگ یا سفت نیز می تواند منجر به ممانعت از دفع شود. اگر مدفوع کردن برای کودک آزار دهنده باشد کودک شما ممکن است سعی کند از تکرار آن تجربه ناراحت کننده خودداری کند.

مسائل مربوط به آموزش دستشویی رفتن: اگر خیلی زود آموزش توالت را شروع کنید، ممکن است کودک شما سرکشی کند و مدفوع خود را نگه دارد. اگر آموزش رتن به دستشویی باعث تحریک لجبازی کودک شود، تصمیم ارادی برای نادیده گرفتن نیاز به دفع، تبدیل به عادت غیر ارادی می شود که تغییر آن سخت است.

تغییر در رژیم غذایی: عدم وجود مقدار کافی میوه و سبزیجات غنی از فیبر یا مایعات در رژیم غذایی کودک می تواند باعث یبوست شود. یکی از رایج ترین موارد یبوست در کودکان، زمانی است که کودک از رژیم غذایی کاملاً مایع به رژیم غذایی شامل غذاهای جامد می رود.

تغییر در برنامه روزمره: هر تغییری در برنامه زندگی روزمره کودک – مانند مسافرت، هوای گرم یا استرس – می تواند بر عملکرد روده تأثیر بگذارد. همچنین کودکان وقتی برای اولین بار به مدرسه خارج از خانه می روند، یبوست را تجربه می کنند.

داروها: برخی از داروهای ضد افسردگی و داروهای مختلف دیگر می توانند در ایجاد یبوست نقش داشته باشند.

حساسیت به شیر گاو: حساسیت به شیر گاو یا مصرف زیاد لبنیات (پنیر و شیر گاو) گاهی منجر به یبوست در کودکان می شود.

سابقه خانوادگی: کودکانی که اعضای خانواده شان یبوست را تجربه کرده اند، بیشتر احتمال دارد به یبوست مبتلا شود. این ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی یا محیطی مشترک باشد.

منبع
darmankade.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا