مشکلات نوزادیتخصصی کودکان و نوزادان

تاریخ تولد لاکچری فرشته‌های کوچک با بهایی پوچ

دکتر عادل حیدری نژاد

تاریخ تولد لاکچری ;فرض کنید بیست‌سال از تولد فرزند شما گذشته و حال او دیگر بزرگ شده و زندگی خودش را دارد، اینکه چقدر تاریخ تولد او رُند بوده، برایش ارزش محسوب می‌شود؟

 این روزها در صفحات مجازی و فضاهای مختلف صحبت از یک تاریخ تولد لاکچری دیگر با عنوان «1401/1/1» است، زیاد شنیده می شود که بیمارستان ها از الان برای چنین تاریخ تولدی برای سال جدید برنامه ریزی کرده و مادران تاریخ خود را مشخص کرده اند. صرف نظر از اینکه کدام بیمارستان ها و پزشکان اجازه چنین چیزی را برای مادران صادر می کنند و چه هزینه های هنگفتی طلب می کنند که تا سال های گذشته به مبالغ 150 میلیون تومان نیز رسیده بود، خود خانواده ها چقدر آگاهی از زایمان های زودرس و عوارض آن برای فرزندانشان دارند.

تاریخ تولد لاکچری

سال هاست که در این زمینه رسانه ها، پزشکان و مسئولان زیاد صحبت می کنند و برای آگاهی رسانی به مادرانی که پس از 9 ماه زحمت بارداری تصمیم به دنیا آوردن فرزندشان در یک تاریخ تولد لاکچری دارند، تلاش می کنند.  طبق آمارها از سال 88 به بعد میزان تولد نوزادان در روزهای خاص بیش از میانگین بوده و براساس آمار ثبت اسناد نیز در سال 98، 4 هزار و 195 تولد در تاریخ ۸۸/۸/۸ ثبت شده و در روز‌های ۹۵/۵/۵ و ۹۶/۶/۶ به ترتیب ۶ هزار و ۱۳ و ۵ هزار و ۶۸۰ نوزاد در سراسر کشور متولد شده‌اند.

این در حالی است که نرخ تولد روزانه در طول یک دهه اخیر حدود ۳ هزار و ۸۰۰ بوده است. سال گذشته نیز چنین معضلی برای تاریخ تولد رُند  ۹۹/۹/۹ ایجاد شد و به همین دلیل ثبت احوال برای کاهش آمار زایمان ها چاره ای اندیشید و مطرح کرد که محدودیتی برای ثبت تاریخ تولد در این تاریخ وجود ندارد و خانواده ها به سلامت فرزندانشان بیاندیشند.

این که یک خانواده بخواهند فرزند خود را به بهای یک تاریخ تولد رند ، دچار آسیب جسمی و روانی بکنند نه تنها نشان از سطح فرهنگ بالا ندارد، بلکه کاملا فقر فرهنگی را نشان می دهد. 

منبع

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
error: محتوا محافظت شده است!!