تخصصی کودکان و نوزادانبیماری های عفونی

خروسک چیه ؟

نکات برگزیده مطلب
  • اکثر موارد کروپ خفیف است و در خانه قابل درمان است. سعی کنید کودک خود را آرام نگه دارید، زیرا گریه کردن می تواند باعث بدتر شدن خروسک شود
دکتر عادل حیدری نژاد

خروسک چیه ؟

کودکان مبتلا به خروسک , حناق یا کروپ ویروسی دارند که راه های هوایی آنها را متورم می کند. آن‌ها سرفه‌های «پارس» مانند دارند و هنگام نفس کشیدن صدایی با صدای بلند و جیر جیر تولید می‌کنند.اکثر کودکان مبتلا به کروپ در عرض یک هفته یا بیشتر بهبود می یابند.

علائم خروسک یا کروپ چیست؟

در ابتدا ممکن است کودک علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی یا آبریزش بینی و تب داشته باشد. از آنجایی که مجاری تنفسی فوقانی شامل حنجره و نای متورم می شوند، کودک ممکن است خشن شود و سرفه پارس مانند کند.

اگر راه های هوایی به تورم ادامه دهند، تنفس سخت تر می شود. بچه ها معمولاً هنگام تنفس صدایی با صدای بلند یا جیرجیر تولید می کنند که به این حالت استریدور می گویند. آنها همچنین ممکن است خیلی سریع نفس بکشند یا پسرفت داشته باشند (زمانی که پوست بین دنده ها در طول تنفس به داخل کشیده می شود). در جدی ترین موارد، کودک ممکن است رنگ پریده به نظر برسد یا به دلیل کمبود اکسیژن، رنگی مایل به آبی در اطراف دهان داشته باشد.علائم کروپ اغلب در شب و زمانی که کودک ناراحت است یا گریه می کند بدتر می شود.


چه چیزی باعث خروسک یا کروپ می شود؟
همان ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند نیز باعث بروز کروپ می شوند. اغلب در پاییز دیده می شود، کروپ می تواند کودکان تا سن 5 سالگی را تحت تاثیر قرار دهد.دو نوع کروپ وجود دارد، کروپ ویروسی و کروپ اسپاسمودیک که هر دو باعث سرفه پارس می شوند. اکثر موارد کروپ ویروسی هستند.


کروپ یا خروسک چگونه تشخیص داده می شود؟
ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی به سرفه و استریدور هشدار دهنده گوش می دهند. آنها همچنین می پرسند که آیا کودکی اخیراً بیماری هایی داشته است که باعث تب، آبریزش بینی و احتقان شده باشد. و اگر کودک سابقه کروپ یا مشکلات راه هوایی فوقانی داشته باشد.

اگر کروپ شدید باشد و بعد از درمان آهسته بهبود یابد، ممکن است پزشک عکس‌برداری با اشعه ایکس گردن را تجویز کند. در موارد کروپ، اشعه ایکس معمولاً بالای راه هوایی را در حال باریک شدن به نقطه ای نشان می دهد که پزشکان آن را علامت “Steeple” می نامند.


درمان کروپ چیست؟

اکثر موارد کروپ خفیف است و در خانه قابل درمان است. سعی کنید کودک خود را آرام نگه دارید، زیرا گریه کردن می تواند باعث بدتر شدن خروسک شود.برای تب، دارو (استامینوفن یا فقط برای بچه های بزرگتر از 6 ماه، ایبوپروفن) ممکن است کودک شما را راحت تر کند. ازپزشک کودک خود بپرسید که چه مقدار باید بدهد و دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید.

تنفس در هوای مرطوب می تواند به کودکان کمک کند احساس بهتری داشته باشند. برای کمک به تنفس کودک در هوای مرطوب:

برای ایجاد یک حمام پر از بخار که در آن می توانید 10 دقیقه با کودک خود بنشینید، از یک مرطوب کننده مه خنک استفاده کنید یا از دوش آب گرم استفاده کنید. تنفس در مه گاهی سرفه های شدید را متوقف می کند.
در هوای خنک تر، چند دقیقه بیرون بردن کودک برای تنفس در هوای خنک ممکن است علائم را کاهش دهد. همچنین می توانید سعی کنید کودک خود را با شیشه های ماشین کمی پایین تر به رانندگی ببرید.
کودک شما برای جلوگیری از کم آبی بدن باید مایعات زیادی بنوشد. در صورت نیاز، مقدار کمی مایع را بیشتر با قاشق یا قطره چکان دارو بدهید. کودکان مبتلا به کروپ نیز باید استراحت زیادی داشته باشند.

برخی از کودکان به یک درمان تنفسی که می تواند در بیمارستان داده شود یا یک داروی استروئیدی برای کاهش تورم در راه هوایی نیاز دارند. به ندرت، کودکان مبتلا به کروپ ممکن است نیاز داشته باشند تا زمانی که تنفس بهتری ندارند در بیمارستان بمانند.

چه زمانی باید با متخصص اطفال تماس بگیرم؟ اکثر بچه ها از کروپ بدون مشکل پایدار بهبود می یابند. اما برخی از کودکان به ویژه آنهایی که زود به دنیا آمده‌اند، یا مبتلا به آسم یا سایر بیماری‌های ریوی هستند ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری کروپ باشند.
اگر فرزند شما هر یک از موارد زیر را دارد باید سریعا به اورژانس اطفال رسانده شود
  • مشکلات تنفسی دارد، از جمله تنفس بسیار سریع یا سخت.
  • برای صحبت کردن یا راه رفتن بیش از حد نفس تنگ است.
  • در هنگام نفس کشیدن عضلات گردن و قفسه سینه را به داخل می کشد.
  • استریدور دارد که بدتر می شود.
  • رنگ پریده یا مایل به آبی اطراف دهان است.
  • آب دهان می‌ریزد یا در بلع مشکل دارد.
  • بسیار خسته یا خواب آلود است یا به سختی بیدار می شود.
دوست داری مجبور نباشی به خاطر خروسک مرتب به بچه بی گناهت دگزامتازون تزریق کنند ؟ من راهش را به تو نشان می دهم !
خرید آموزش
منبع
kidshealth.org

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
error: محتوا محافظت شده است!!