بهترین مقالات تخصصی کودکانبیماری های عفونی

کودک شما گلو درد دارد: علت چیست؟

دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

گلودرد یکی از شایع ترین نگرانی های والدین کودکان در سن مدرسه است.در اینجا اطلاعاتی از آکادمی اطفال آمریکا در مورد گلودرد و علل آن آورده شده است. همچنین اطلاعاتی در مورد آزمایشات گلودرد استرپتوکوکی، التهاب لوزه، نحوه جلوگیری از انتشار میکروب ها، و زمان تماس با پزشک ارائه شده است.

گلودرد ناشی از ویروس ها
شایع ترین علت گلودرد در کودکان عفونت ویروسی است. اغلب اولین علامت سرماخوردگی است. ممکن است کودک شما تب خفیفی نیز داشته باشد.

علائم و نشانه ها
غدد متورم و حساس در گردن

مشکل در بلع

تب

سردرد

گرفتگی یا آبریزش بینی و عطسه

سرفه خفیف

تراکم، شلوغی

عفونت های ویروسی را نمی توان با آنتی بیوتیک درمان کرد. آنتی بیوتیک ها کار نمی کنند زیرا آنها باکتری ها را هدف قرار می دهند و با ویروس ها مبارزه می کنند.بدن باید به تنهایی با ویروس مبارزه کند. اطمینان حاصل کنید که کودک شما مقدار زیادی استراحت و مایعات دریافت می کند. گلودردهای ویروسی معمولاً در عرض 3 تا 5 روز از بین می روند.

کودک شما گلو درد دارد ؟

اگر کودک شما تب دارد، می توانید با کاهش دمای بدنش با استامینوفن یا ایبوپروفن، او را راحت تر کنید. همچنین می توانید به او نوشیدنی های خنک و غذاهای نرم که قورت دادن آنها آسان است بدهید. مطمئن شدن از نوشیدن کافی برای او بسیار مهم است.

گلودرد ناشی از باکتری
گلودرد استرپتوکوکی یک عفونت ناشی از نوع خاصی از باکتری به نام استرپتوکوک پیوژنز است. هنگامی که کودک شما گلودرد استرپتوکوکی دارد، لوزه ها معمولاً بسیار ملتهب هستند. التهاب ممکن است قسمت اطراف گلو را نیز تحت تاثیر قرار دهد. گلودرد استرپتوکوکی بیشتر کودکان در سن مدرسه را تحت تاثیر قرار می دهد، اما ممکن است در کودکان 3 ساله نیز رخ دهد.

علائم و نشانه ها
درد در گلو، به خصوص هنگام بلع

لکه های قرمز یا سفید در گلو

غدد متورم و حساس در گردن

تب

سردرد

دل درد

استفراغ

گلودرد استرپتوکوکی بسیاری از علائم مشابه گلودرد ناشی از ویروس را دارد. با این حال، درمان گلودرد استرپتوکوکی با درمان گلودرد ناشی از ویروس متفاوت است. پزشک کودک شما ممکن است آزمایشی را برای تعیین علت درد انجام دهد. عفونت های استرپتوکوکی (استرپتوکوک) با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند.

اگر آنتی بیوتیک برای گلودرد باکتریایی کودک شما تجویز شود،مطمئن شوید که کودک شما تمام داروها را دقیقاً طبق دستور مصرف می کند، حتی اگر احساس بهتری داشته باشد. اگر درمان آنتی بیوتیکی خیلی زود متوقف شود، عفونت ممکن است بدتر شود یا در بدن گسترش یابد. اگر فرزندتان با درمان بهبود نیافت، با پزشک تماس بگیرید.

اگر آنتی بیوتیک مایع است، از پزشک کودک خود بخواهید که دوز مناسب بر حسب میلی لیتر (میلی لیتر) را با توجه به سن و اندازه کودک شما تعیین کند. همیشه هر دوز را با استفاده از دستگاهی (سرنگ، فنجان یا قاشق) اندازه گیری کنید که بر حسب میلی لیتر مشخص شده است.

تست های گلودرد استرپتوکوکی
اکثر مطب پزشکان آزمایش‌های سریع گلودرد استرپتوکوکی را انجام می‌دهند که یافته‌ها را در عرض چند دقیقه ارائه می‌کنند. اگر نتیجه این آزمایش منفی باشد، ممکن است پزشک با کشت گلو آن را تایید کند. برای انجام این کار، او پشت گلو و لوزه ها را با یک اپلیکاتور با نوک پنبه لمس می کند. سپس نوک آن را روی ظرف کوچک مخصوصی می‌مالد که در صورت وجود باکتری‌های استرپتوکوک اجازه رشد می‌دهد. ظرف 24 ساعت بعد برای تعیین وجود باکتری مورد بررسی قرار می گیرد.

نتیجه آزمایش منفی به این معنی است که عفونت احتمالاً توسط یک ویروس ایجاد شده است. در این صورت، آنتی بیوتیک ها (که باکتری ها را هدف قرار می دهند و با ویروس ها مبارزه می کنند) کمکی نمی کنند و نیازی به تجویز ندارند.

اکثر انواع عفونت های گلو مسری هستند. آنها عمدتاً از طریق هوا روی قطرات رطوبت یا روی دستان کودکان یا بزرگسالان آلوده منتقل می شوند. بنابراین شستن دست ها بسیار مهم است. راه های دیگر برای جلوگیری از انتشار میکروب ها…

درباره ورم لوزه
در هر طرف گلوی کودک شما یک توده صورتی و بیضی شکل به نام لوزه وجود دارد. التهاب لوزه ها یک بیماری شایع است و به تورم لوزه ها، معمولاً از یک عفونت اشاره دارد. گلودرد یکی از علائم آن است. سایر علائم التهاب لوزه عبارتند از

پوشش سفید یا زرد روی لوزه ها

صدای گلویی

بلع ناراحت کننده یا دردناک

غدد لنفاوی (غدد) متورم و حساس در گردن

تب

اگر کودک شما گلودرد و سایر علائم التهاب لوزه دارد، به پزشک کودک خود اطلاع دهید.

سرفه و عطسه را در دستمال کاغذی قرار دهید. اگر وقت ندارید دستمال کاغذی بگیرید، بازوی خود را خم کنید و داخل آن عطسه کنید.

دستمال کاغذی را بلافاصله بعد از هر بار استفاده در سطل زباله یا سطل زباله دور بیندازید.

کودک خود را از هر کسی که سرماخوردگی، تب یا آبریزش بینی دارد دور نگه دارید.

از قاشق، چنگال یا فنجان نوشیدنی با کسی که سرماخوردگی، تب یا آبریزش بینی دارد به اشتراک نگذارید.

ظروف را در آب گرم و صابون بشویید.

چه زمانی با پزشک فرزندتان تماس بگیرید
اگر گلودرد با علائم زیر ایجاد شد، با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

تب (درجه حرارت بالاتر از[39 درجه سانتیگراد])

چرک روی لوزه ها

درد شدید گلو

عدم مصرف مایعات به خوبی

گوش درد

تورم غدد گردن که بدتر می شود

سختی نفس کشیدن

سردرد شدید

مفاصل قرمز و حساس چند هفته پس از گلودرد

ادرار تیره تا 3 یا 4 هفته پس از گلودرد

ضایعات پوستی

منبع

error: محتوا محافظت شده است!!