بهترین مقالات تخصصی کودکانمشکلات نوزادی

سپسیس نوزادی چیه ؟

دکتر عادل حیدری نژاد
Latest posts by دکتر عادل حیدری نژاد (see all)

سپسیس نوزادی یک عفونت تهاجمی است که معمولاً باکتریایی است و در دوران نوزادی رخ می دهد. علائم متعدد و غیراختصاصی هستند و شامل کاهش فعالیت خود به خودی، مکیدن شدیدتر، آپنه، برادی کاردی، بی ثباتی دما، دیسترس تنفسی، استفراغ، اسهال، اتساع شکم، بی قراری، تشنج و یرقان هستند.

سپسیس نوزادی در نیم تا هشت در هر هزار تولد رخ می دهد , که در نوزادان کم وزن ,نوزادان در بدو تولد که با نمره آپگار پایین ,نوزادان پسر  , پارگی زودرس پرده های جنینی و مادران با وضعیت اقتصادی ضعیف بیشتر دیده می شود .

علت شناسی سپسیس نوزادی
شروع سپسیس نوزادی می تواند زودهنگام (≤ 3 روز از تولد) یا دیر (پس از 3 روز) باشد.

سپسیس نوزادی با شروع زودرس معمولاً از ارگانیسم های به دست آمده در حین زایمان ناشی می شود. بیشتر نوزادان در عرض 6 ساعت پس از تولد علائم را نشان می دهند.

سپسیس نوزادی دیررس معمولاً از محیط به دست می آید . استافیلوکوک ها 30 تا 60 درصد موارد دیررس را تشکیل می دهند و بیشتر به دلیل دستگاه های داخل عروقی (به ویژه کاتترهای عروق مرکزی) هستند. E. coli نیز به طور فزاینده ای به عنوان یک علت مهم سپسیس دیررس شناخته می شود، به ویژه در نوزادان بسیار کم وزن. 

اگرچه غربالگری جهانی و پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی داخل زایمان برای استرپتوکوک گروه B به طور قابل توجهی میزان ابتلا به بیماری زودرس ناشی از این ارگانیسم را کاهش داده است، میزان سپسیس دیررس GBS بدون تغییر باقی مانده است، که با این فرضیه که بیماری دیر شروع است مطابقت دارد. معمولاً از محیط به دست می آید.

منبع

error: محتوا محافظت شده است!!