وب سایت رسمی دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد عضو آکادمی اطفال آمریکا , عضو انجمن هومیوپاتی انگلستان LMHI ****اینستاگرام : adelheidarinejad.ir

محل لوگو

در مورد زردی نوزادان بیشتر بدانید


در مورد زردی نوزادان بیشتر بدانید

زردی شایعترین بیماری است که نیاز به مراقبت پزشکی و بستری مجدد در بیمارستان در نوزادان دارد.  رنگ زرد پوست و سفیدی چشم در نوزادان تازه متولد شده با زردی , نتیجه تجمع ماده ای به اسم بیلی روبین در خون است.

در اکثر نوزادان ، افزایش بیلی روبین خون یک پدیده انتقالی طبیعی را منعکس می کند. با این حال ، در برخی از نوزادان ، سطح بیلی روبین سرم ممکن است بیش از حد افزایش یابد ، که می تواند باعث نگرانی شود, زیرا بیلی روبین غیر کونژوگه سمیت عصبی دارد و می تواند باعث مرگ در نوزادان و عوارض عصبی مادام العمر در نوزادانی شود که زنده می مانند (کرنیکتروس). 

به همین دلایل ، وجود زردی نوزاد به طور مکرر در ارزیابی تشخیصی منجر می شود.زردی نوزاد اولین بار در یک کتاب درسی چینی 1000 سال پیش توصیف شده . رساله های پزشکی ، مقاله ها و کتاب های درسی مربوط به قرن 18 و 19 حاوی بحث هایی در مورد علل و درمان زردی نوزادان است. 

تقریباً پنجاه درصد  نوزادان رسیده و هشتاد درصد نوزادان نارس مبتلا به زردی می شوند ، به طور معمول دو تا چهار روز پس از تولد افزایش بیلی روبین خون در نوزادان بسیار شایع است .

ارقام به روز به سختی قابل مقایسه است زیرا نویسندگان مطالعات مختلف از تعاریف یکسانی برای هیپربیلی روبینمی یا زردی قابل توجه نوزاد استفاده نمی کنند. علاوه بر این ، شناسایی نوزادانی که باید آزمایش شوند به تشخیص چشمی زردی توسط ارائه دهندگان خدمات بهداشتی بستگی دارد ، که بسیار متفاوت است و هم به توجه ناظر و هم به ویژگی های نوزاد مانند نژاد و سن حاملگی بستگی دارد. 

با توجه به هشدارهای فوق ، مطالعات اپیدمیولوژیک یک چارچوب مرجع را برای بروز تخمین زده شده ارائه می دهد. در سال 1986 ، Maisels و Gifford 6.1٪ از نوزادان را با سطح بیلی روبین سرمی بیش از 220 میکرومول در لیتر (12.9 میلی گرم در دسی لیتر) گزارش کردند.  در مطالعه 2003 در ایالات متحده ، 4.3٪ از 47801 نوزاد دارای سطح بیلی روبین سرمی در محدوده ای بودند که در آن فتوتراپی توسط دستورالعمل های آکادمی اطفال آمریکا (AAP) در سال 1994 توصیه شده بود ، و 2.9٪ دارای مقادیر محدوده ای بودند. که در آن دستورالعملهای AAP 1994 در نظر گرفتن فتوتراپی را نشان می دهد.

منبع

  انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰               تعداد بازدید : 42

تمام حقوق معنوی سایت متعلق به دکتر عادل حیدری نژاد می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما