وب سایت رسمی دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد عضو آکادمی اطفال آمریکا , عضو انجمن هومیوپاتی انگلستان **ما اکانت اینستاگرام نداریم** بدلیل مشغله کاری وب سایت ما دیگر آپدیت نمی شود

محل لوگو

بیماری برونشکتازی چیست؟


بیماری برونشکتازی چیست؟

برونشکتازی یک اختلال است که در آن آسیب به راه های هوایی سبب گشاد شدن آن ها می شود و سرانجام آن ها نرم و زخم می شوند. برونشکتازی معمولا در نتیجه عفونت و سایر اختلالاتی اتفاق می افتد که به دیواره راه های هوایی آسیب می زنند . 

 

نحوه عملکرد برونشکتازی
در برونشکتازی، راه های هوایی رفته رفته توانایی خود برای پاکسازی خلط را از دست می دهند. وقتی خلط نمی تواند پاک شود، سبب تولید محیطی می شود که باکتری ها بتوانند در آن رشد کنند. این امر سبب بروز عفونت های جدی و مکرر ریوی می شود. با هر عفونت، راه های هوایی بیشتر آسیب می بینند.

با گذر زمان، راه های هوایی توانایی خود برای ورود و خروج هوا را از دست می دهند. این امر سبب پیشگیری از رسیدن اکسیژن کافی به اندام های حیاتی می شود. برونشکتازی می تواند سبب بروز مشکلات جدی برای سلامتی شود. 

برونشکتازی می تواند روی یک قسمت ریه تاثیر بگذارد یا این که قسمت های زیادی از ریه را تحت تاثیر قرار دهد. آسیب اولیه ریوی که سبب برونشکتازی می شود معمولا در کودکی آغاز می شود. اما اغلب علائم آن تا ماه ها و حتی سال ها بعد از این که فرد دچار عفونت های مکرر ریه می شود، خود را نشان نمی دهند. در ایالات متحده آمریکا، عفونت های رایج در بین کودکان سبب بروز برونشکتازی می شوند.

برونشکتازی ای که تنها روی یک قسمت از ریه تاثیر بگذارد معمولا توسط انسداد اتفاق می افتد و دلیل آن بیماری نیست. برونشکتازی می تواند ارثی یا اکتسابی باشد. برونشکتازی ارثی کودکان و اطفال را تحت تاثیر قرار می دهد که دلیل مشکلاتی است که برای شکل گیری ریه در جنین اتفاق می افتند. برونشکتازی اکتسابی به علت اختلالات، بیماری ها و سایر عوامل اتفاق می افتد.

این نوع برونشکتازی بیشتر روی بزرگسالان و افراد مسن تاثیر می گذارد. برونشکتازی اکتسابی رایج تر از نوع ارثی آن است. امروزه برونشکتازی هیچ درمانی ندارد. اما با مراقبت درست، بیشتر افرادی که دچار این اختلال هستند می توانند از زندگی خود لذت ببرند. تشخیص و درمان زود هنگام برونشکتازی اهمیت اساسی دارد. هر چه زودتر پزشک تان درمان برونشکتازی را شروع کند، شانس بیشتری برای پیشگیری از مشکلات ریوی خواهید داشت.

 

برونشکتازی چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد
برونشکتازی را اختلالی در نظر می گیرند که خیلی رایج نیست. طبق تخمین ها از هر ۱۰۰۰ بزرگسال در انگلستان ۱ نفر به این اختلال دچار می شود. این اختلال می تواند روی هر کسی با هر سنی تاثیر بگذارد اما علائم آن معمولا تا میانسالی شروع به رشد نمی کنند. در انگلستان در سال ۲۰۱۳_۲۰۱۴ حدود ۱۲,۰۰۰ نفر به علت برونشکتازی ‌در بیمارستان پذیرفته شدند. اکثر این افراد بالای ۶۰ سال سن داشتند.

 

دلایل برونشکتازی
معمولا دلیل برونشکتازی آسیب به دیواره راه های هوایی است. گاهی عفونت ریه سبب آسیب به راه های هوایی ریه می شود. مثال هایی از عفونت های ریوی که می توانند سبب برونشکتازی شوند شامل این مواردند:

ذات الریه شدید
سیاه سرفه و سرخک 
 سل
عفونت قارچی

 

عوامل مخاطره آمیز در برونشکتازی
دلیل دقیق برونشکتازی نامشخص است. آسیب به لوله های برونش می تواند در طی عفونت یا اختلالات و بیماری ها هم اتفاق بیفتد. علاوه بر مواردی که در قسمت های بالا به آن ها اشاره شد، یک سری اختلالات بلند مدت هم وجود دارند که سبب بروز برونشکتازی می شوند.

بیماری مزمن انسدادی ریه 
این اختلال بلند مدت است و شامل التهاب و آسیب به بافت ریه و تنگ شدن مجاری هوا است. این اختلال تنفس را دشوار می کند.

نقص آنتی تریپسین 
این نقص نوعی اختلال ژنتیکی است که سبب ایجاد مشکلاتی برای کبد و کلیه ها می شود. این نقص می تواند شامل رفلاکس معده به مری، میکرو آسپیراسیون و مشکلات بلع باشد.

سندرم یانگ
این اختلال شامل تولید خلطی است که به طرز غیر معمولی لزج و چسبناک است. 

آلرژیک برونکوپولمونری آسپرژیلوزیس 
بعضی از افراد به آسپرژیلوزیس (که نوعی قارچ است) آلرژی دارند. قرار گرفتن در معرض این قارچ می تواند سبب التهاب و ورم راه های هوایی و ریه ها شود.

آسم
تنگی نفس شدید به خصوص اگر فرد دچار آسپرژیلوزیس هم باشد‌، می تواند خطر بروز برونشکتازی را افزایش دهد.

سندرم کارتاژنز یا دیس کینزی اولیه مژک ها
این اختلال نوعی اختلال ژنتیکی است که در آن مژک های موجود در راه های هوایی به درستی عمل نمی کنند. به این معنا که نمی توانند به طور موثر ترشحات را تمیز کنند. این امر می تواند سبب بروز عفونت های مکرر شود 

 

بررسی و پیشگیری از برونشکتازی
برای پیشگیری از برونشکتازی، باید از عفونت ریه ها یا آسیب های ریوی که سبب عفونت می شوند پیشگیری کرد. واکسیناسیون در کودکی برای بیماری هایی مثل سیاه سرفه و سل می تواند از عفونت هایی که مربوط به این بیماری هستند پیشگیری کند. این واکسن ها عوارض جانبی ناشی از این عفونت ها (از جمله برونشکتازی) را هم کاهش می دهند.

از گازها، دودهای سمی و سایر مواد مضر دور بمانید, این کار به محافظت از ریه ها کمک می کند. درمان درست عفونت های ریوی در کودکان به حفظ عملکرد ریه و پیشگیری از آسیب هایی که سبب برونشکتازی می شوند کمک می کند. مواظب باشید که کودک (یا حتی بزرگسالان) اشیاء کوچک را وارد راه های تنفسی خود نکنند (مثل اسباب بازی یا مواد غذایی که می توانند در راه های هوایی گیر بیفتند).

اگر فکر می کنید که فرزندتان یا هر شخص دیگری دچار این مشکل شده سریع با پزشک تماس بگیرید. در برخی موارد، درمان دلایل بروز برونشکتازی می تواند پیشرفت آن را کاهش دهد و یا حتی مانع از پیشرفت آن شود.

 

علائم، نشانه های برونشکتازی
برونشکتازی به علت آسیب به راه های هوایی اتفاق می افتد. پدیدار شدن علائم می تواند چندین ماه یا چندین سال زمان ببرد. رایج ترین علائم شامل این مواردند:

سرفه مداوم روزانه
تولید خلط
احساس درد و اذیت شدن در قفسه سینه
خس خس سینه و قطع شدن تنفس
ضخیم شدن پوست زیر ناخن های دست و ناخن های پا، یا ناخن هایی که به سمت پایین خمیده اند
خستگی مفرط

نفس نفس زدن

به مشکل بر خوردن برای پیاده روی بیش از ۱۰۰ متر بدون توقف
درد مکرر و شدید در قفسه سینه

رنگ پریدگی پوست و تغییر رنگ قسمت هایی از پوست رو به آبی
از دست دادن وزن
رشد ضعیف در کودکان
وجود خون در خلط
سرفه همراه با خون
بوی بد تنفس 

لینک منبع 

با توچه به شیوع کرونا ویروس و تاثیرات مخرب آن بر بافت ریه ها و استفاده همه گیر از مواد شوینده و ضدعفونی کننده ,در آینده بسیار نزدیک با این بیماری در بین هموطنان بیشتر برخورد خواهیم کرد.

  انتشار : ۱۹ فروردین ۱۳۹۹               تعداد بازدید : 527

تمام حقوق معنوی سایت متعلق به دکتر عادل حیدری نژاد می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما