وب سایت رسمی دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد, متخصص هومیوپاتی اطفال- عضو آکادمی اطفال آمریکا- عضو انجمن هومیوپاتی اروپا

محل لوگو

سپسیس نوزادی یا عفونت خون نوزادان چیست ؟


سپسیس نوزادی یا عفونت خون نوزادان چیست ؟

خیلی از ما وقتی نوزادی را در بغل مادرش می‌بینیم خواه بچه یکی از افراد فامیل باشد یا غریبه، دلمان می‌خواهد با بوسیدن و ناز کردنش ذوق خود را نشان دهیم. اما شاید بسیاری از ما ندانیم که همین بوسیدن ممکن است عامل ابتلا به سپسیس در نوزادان شود.
 دو نوع سپسیس وجود دارد. سپسیس نوزادی که در سه دوره ظاهر می‌شود و یکی از بیماری‌های جدی است که معمولا توسط باکتری‌های مختلف ایجاد می‌شود. هنگامی که باکتری‌ها در روده‌ها، ریه‌ها، مجاری ادراری و مثانه بیمار، سمی تولید می‌کنند که به سیستم ایمنی و بافت‌های مختلف بدن او حمله می‌کند، این بیماری ایجاد می‌شود. شانس ابتلا به سپسیس در پسران بیشتر از دختران است.


سپسیس زودرس
 سپسیس زودرس در رحم آغاز می‌شود . دلیل سپسیس زودرس معمولا عفونت باکتریال دستگاه تناسل ادراری مادر است. بیشتر نوزادانی که به سپسیس مبتلا می‌شوند، زودرس هستند و زودتر از هفته 38 بارداری به دنیا آمده‌اند. این‌نوزادان در هنگام تولد نشانه‌های غیر‌اختصاصی از جمله ناله کردن، افزایش تعداد تنفس و سیاه شدن دارند.
 اگر 24 ساعت از پاره شدن کیسه آب مادر بگذرد و بچه هنوز به دنیا نیامده باشد، ریسک ابتلا به سپسیس افزایش می‌یابد. اگر مادر عفونت خون یا تب داشته باشد، ممکن است سپسیس زودرس ظاهر شود،. همچنین اگر در بررسی‌هایی که نزدیک به وقت زایمان انجام می‌شود،‌جنین دچار افزایش ضربان قلب شده باشد، امکان دارد نوزاد مبتلا به سپسیس شود. سپسیس زودرس نوزادی از لحظه تولد تا روز هفتم تولد ایجاد می‌شود و به صورت نارسایی تنفسی، شوک، مننژیت در 30 درصد موارد و حتی نکروز و کار نکردن کلیه دیده شود.

سپسیس دیر‌رس
سپسیس دیررس در بچه‌ها از 4 تا 10 روزگی دیده می‌شود . این نوع سپسیس معمولا در نوزادان سالمی که به موقع به دنیا آمده‌اند و با سلامت کامل از بخش نوزادان مرخص شده‌اند به وجود می‌آید. نشانه‌های بالینی آن شامل تغذیه ضعیف، شلی بچه، تشج، ملاج برجسته، تب و بالا رفتن نوعی زردی مستقیم می‌شود. 


سپسیس بیمارستانی
نوع سوم سپسیس بیمارستانی است و از روز هشتم تولد تا هنگام ترخیص از بیمارستان برای بچه اتفاق می‌افتد. سپسیس نوع سوم بیشتر در بچه‌هایی که زود متولد شده‌ یا در NICU بستری هستند، ظاهر می‌شود. اولین علائم بالینی عفونت‌های بیمارستانی در این نوزادان، ممکن است جزئی باشد یا دچار وقفه تنفسی، کند شدن ضربان قلب، ناپایدار بودن درجات بدن (ممکن است تب داشته باشند یا بدن‌شان خیلی سرد باشد)، سفت شدن شکم و تغذیه ضعیف شوند. همچنین میکروب‌هایی که باعث ایجاد این نشانه‌ها می‌شوند ممکن است ترشح چشمی هم تولید کنند به‌طوری‌که پلک‌های نوزاد به هم بچسبند.
علاوه بر نشانه‌هایی که گفته شد، ممکن است نوزاد التهاب ناف، اسهال و زرد زخم‌های تاولی داشته باشد.  ممکن است این عفونت‌ها در مادران، از طریق مجرای ادرار تناسلی مادر به جنین منتقل شوند و در او سپسیس ایجاد کنند.

اگر پارگی کیسه آب جنین بیشتر از 24 ساعت طول بکشد، مادر احساس کند ضربان قلب بچه در روز‌های آخر بارداری بالا رفته است یا مادر خود دچار تب شود، همه را باید بعد از زایمان به پزشک خود اطلاع دهد. به این ترتیب پزشک ابتلا به سپسیس را در نوزاد بررسی می‌کند. علامت‌هایی مانند وقفه تنفسی، سیاه شدن، خوب شیر نخوردن و بروز تب در نوزاد نشانه سپسیس است و همه بچه‌های زیر یک ماه به هر دلیلی تب داشته باشند باید در بیمارستان بستری و از نظر بیماری سپسیس مورد بررسی قرار بگیرند.


به هیچ وجه توصیه نمی‌شود که به بچه‌ای که تب دارد در خانه قرص استامینوفن بدهند. چون حتما باید در بیمارستان بستری و وضعیت او بررسی شود. ما به پدر و مادر‌ها تأکید می‌کنیم که تا یک ماه اول خیلی مراقب فرزند‌شان باشند تا دچار عفونت نشود. چون حتی عفونت ناشی از یک گوش درد ساده ممکن است وارد خون بچه شده و او به سپسیس مبتلا شود. به همین دلیل است که به والدین توصیه می‌شود که در روز‌ها و ماه اول نباید افراد فامیل، دوستان و آشنایان بچه را ببوسند. چون ممکن است آنها ناقل میکروبی باشند و با بوسیدن بچه آن را به او منتقل کنند و در پی آن او دچار سپسیس و عواقبش شود.

 

  انتشار : ۲ آبان ۱۳۹۸               تعداد بازدید : 360

تمام حقوق معنوی سایت متعلق به دکتر عادل حیدری نژاد می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما