واکسن پنوموکوک چیه ؟


واکسن پنوموکوک چیه ؟

پنومونی یا ذات الریه علت اول مرگ ومیر کودکان زیر 5 سال در دنیا محسوب می شود . شایع ترین علت مراجعه کودکان به مراکز درمانی عفونت های تنفسی می باشد .کودکان زیر 5 سال حدود 500-900 میلیون بار درهرسال به مراکز درمانی مراجعه می کنند. در دسامبر 1991 اولین کنگره مبارزه با عفونت های حاد تنفسی با شرکت 400 پزشک از 93 کشور جهان در آمریکا تشکیل شد در آن جا گفته شد در هر روز 10 هزار کودک بر اثر عفونت های حاد تنفسی می میرند و این مسئله قابل چشم پوشی نیست.

فراموش نشود از هر 5 مرگ و میر کودک زیر 5 سال که در جهان اتفاق می افتد یکی به علت پنومونی است. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی پنومونی مهمترین عامل مرگ ومیر کودکان زیر 5 سال در سراسر جهان می باشد و این در حالی است که امکان پیشگیری از این مرگ کودکان با واکسیناسیون وجود دارد.

هم اکنون تعداد زیادی از تخت های بیمارستانی در سراسر ایران به علت پنومونی ، اوتیت ، سینوزیت ، آرتریت چرکی ، مننژیت باکتریال ، پریتونیت ، با علت پنوموکوک بستری می باشند که همگی آن ها بدلیل ابتلا به میکروب پنوموکوک است در حالی که با واکسیناسیون می توان جلو ابتلاء به بیماری ها را گرفت .


دو نوع واکسن پنوموکوک وجود دارد :

واکسن کونژوگه و واکسن غیر کونژوگه داریم که واکسن غیر کونژوگه مشکل شان این است که بعد از 2 سالگی باید تزریق شوند در صورتی که بیشتر بیماران زیر 2 سال هستند اما واکسن کونژوگه برای افراد زیر 2 سال هم قابل استفاده است .

هم اکنون بیش از 100 کشور جهان از این واکسن کونژوگه استفاده می کنند ودر 41 کشور جزء واکسیناسیون ملی انجام می گیرد.به امید روزی که در کشور ما نیز این واکسن به جدول روتین واکسیناسیون اضافه شود.

منبع

  انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۸               تعداد بازدید : 485

برچسب های مهم

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "دکتر عادل حیدری نژاد , متخصص مراقبت های ویژه نوزادان" می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما