وب سایت رسمی دکتر عادل حیدری نژاد

آدرس وب سایت ما عوض شده است.برای اطلاع از آدرس جدید ,ما را در اینستاگرام فالو کنید: adelheidarinejad.ir@

محل لوگو

مهمترین علامت وبا در کودکان چیست؟


مهمترین علامت وبا در کودکان چیست؟

فصول گرم سال فرارسیده و ضرورت رعایت بهداشت را برای حفظ سلامت افزایش داده است؛ وبا از جمله بیماری هایی است که به طور خاص در این فصول شیوع پیدا می کند.


مهمترین علامت وبا چیست؟
 تولید و تجمع باکتری ویبریو کلرا در روده انسان، نوعی بیماری اسهالی حاد را به نام وبا ایجاد می کند که در اکثر موارد باعث از دست رفتن سریع آب و املاح بدن می شود و در صورت درمان نشدن، باعث شوک و سرانجام مرگ می شود.

این بیماری دو نوع اصلی وبای کلاسیک و التور دارد. در ایران وبای نوع التور، شبه وبا نامیده می شود که نوع خطرناک آن است. زیرا بروز نکردن علائم در زمان واگیردار بودن، مهمترین عامل گسترش و تداوم آلودگی آن به شمار می رود.

اولین شکایت بیمار احساس پری و غرغر شکم است که این مرحله از بیماری همراه با اسهال آبکی و بدون بو است. استفراغ بدون حالت تهوع قبلی و عطش فراوان نیز از علائم بیماری است که به تدریج شدید می شود.

 وبا در مناطقی بیشتر مشاهده می شود که اصول و نکات بهداشتی رعایت نشود و به همین دلیل مردم در مناطق مختلف طی فصل گرم سال در معرض ابتلا به وبا هستند. در فصل گرما شرایط رشد و نمو میکروب وبا فراهم تر است، اظهار کرد: مسافرت ها و رفت و آمد به خارج از منازل از جمله بوستان ها و رستوران ها در فصل گرم سال بیشتر شده و به همین دلیل مردم در معرض بیشتر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

مهمترین راه پیشگیری از این بیماری را پرهیز از مصرف آب آشامیدنی غیربهداشتی و شستن مرتب دستان با صابون است. با رعایت این موارد به خصوص در مسافرت ها می توان از ابتلا به وبا تا حد زیادی در امان بود. وبا در استان هایی مانند سیستان و بلوچستان که شرایط بهداشتی و دسترسی به آب آشامیدنی بهداشتی کمتر دارند، شیوع بیشتری دارد. میکروب بیماری وبا با پخت غذا از بین می رود و بنابراین غذاهایی که پس از پخت استفاده می شوند، غذاهای سالمی هستند و امکان آلوده شدن از این طریق وجود ندارد.

 اسهال مهمترین علامت ابتلا به وبا است. مردم چنانچه مبتلا به علائمی مانند اسهال شدید و آبیکی شدند در اسرع وقت به مراکز درمانی یا پزشک مراجعه کنند تا نسبت به تشخیص و اقدامات درمانی آنان انجام گیرد. کاهش شدید آب و املاح بدن و نارسایی کلیه از مهمترین عوارض بیماری وبا است.

این بیماری به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود. الزاما هر کسی که وبا می گیرد به اشکال شدید یا کشنده آن مبتلا نمی شود.
 بسیاری از موارد ممکن است به شکل ساده مانند تهوع و استفراغ، درد شکم و اسهال خفیف تا متوسط باشد که با درمان ساده و علامتی، فرد بیمار مداوا می شود.

 در اشکال شدید بیماری، اسهال به شکل آبیکی و بسیار شدید است. اگر جلوی دفع آب گرفته نشود فرد ممکن است ظرف چند ساعت دچار کمبود شدید آب شده و حتی به مرگ بیمار منجر شود.برخلاف بسیاری از بیماری های عفونی در اغلب موارد مریض مبتلا به وبا، ممکن است تب دار نباشد که عدم وجود تب، ردکننده تشخیص وبا نیست.
 وبا جز بیماری های بشدت مسری است و مدفوع فرد مبتلا به وبا می توانند سبب آلودگی منطقه شود. در اماکن روستاهایی که ممکن است فاضلاب به آب آشامیدنی راه داشته باشد، افراد به شدت در معرض خطر وبا هستند.

منبع: ایرنا

  انتشار : ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸               تعداد بازدید : 585

برچسب های مهم

تمام حقوق معنوی سایت متعلق به دکتر عادل حیدری نژاد می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما