بیماری قلبی در کودکان چه علائمی دارد؟


بیماری قلبی در کودکان چه علائمی دارد؟

بیماری های قلبی در کودکان از بیماری های نسبتا شایعی است که می توان این بیماری ها را به دو دسته کلی تقسیم کرد. بیماری هایی که از ابتدای تولد وجود داشته و علامت دارشده که به آن ناهنجاری های مادرزادی گفته می شود.

بیماری اکتسابی از ابتدای تولد و شیرخوارگی نوزاد اتفاق نمی افتد. نوزاد سالم به دلیل بیماری ویروسی و ... دچار عارضه می شود. 

اکوی قلب برای تشخیص بیماری کودکان چه زمانی انجام می شود؟
قلب جنین حدود هشت هفتگی تقریبا تشکیل می شود و بیماری های قلبی هم از همان زمان ایجاد شده ومی تواند وابسته به مسایل ژنتیکی یا محیطی باشد و متخصص زنان با انجام غربالگری ها می توانند بیماری های قلبی نوزادان را تشخیص دهند.

بیماری های قلبی مادرزادی موردی بوده که جنبه ژنتیک به صورت مولتی فاکتوریال است و در صورت سابقه دار بودن حایز اهمیت بوده ولی نداشتن سابقه رد کننده بیماری قلبی در بین نوزادان نیست. در دوران جنینی از حدود سه تا پنج ماهگی سونوگرافی هایی انجام می شود و در صورت مشکوک بودن از نظرمسایل قلبی امکان وجود ناهنجاری های دیگری هم است که با ارجاع بیمار به متخصصان اکوی قلب جنینی برای تشخیص بیماری انجام می شود.

علایم بیماری قلبی در کودکان چیست؟
معمولا بیماری قلبی در کودکان بی سر وصدا بوده و به خصوص موارد خفیف علامت کمتری داشته و یا بی علامت است و والدین نمی توانند بیماری قلبی کودک را تشخیص دهند. والدین در صورت مشاهده برخی از علایم غیر اختصاصی شیرخوار باید به وجود بیماری شک کرده و به پزشک مراجعه کنند. یکی از علایم نارسایی قلب است که با تندی تنفس و ضربان قلب و تعریق همراه است به خصوص در هنگام شیر خوردن نوزاد این تعریق ها وجود داشته و نوزاد حالت عادی نداشته و دچار تنفس تند و ضربان قلب بیشتر از حد معمول شده و این سه علامت نارسایی قلبی در کودکان است.

کبودی کودک هم وابسته به نارسایی قلبی است؟
علایم دیگر به شکل کبودی است و این علامت کمتر شایع بوده در زبان و لب ها و ناخن ها پدیدار می شود. کبودی هایی در دوره نوزادی به طور طبیعی در ناخن ها وجود دارد باید این موارد بررسی شده تا تشخیص بیماری سریع تر انجام شود. این کبودی ماندگار بوده و با گریه کودک تشدید پیدا می کند.

گاهی اوقات مواردی از کبودی ها هم به طور طبیعی اتفاق افتاده و جای نگرانی نیست. اما کولیک شیر خواری از دو هفتگی و سه هفتگی شروع شده و تا سه ماهگی نوزاد شیرخوار ادامه داشته و حالت قرمزی صورت پیدا می کند. والدینی که سابقه تعریق دارند کودکان آنها هم این تعریق را خواهند داشت، تعریق همراه با خستگی در فعالیت بوده و نیازمند بررسی است. همچنین اضافه وزن، سرما خوردگی های مکرر، کبودی , درد قفسه سینه و تپش قلب به بیماری قلبی کودکان مربوط می شود.

تپش قلب در دوره شیرخواری با چه مواردی همراه است؟
تپش قلب نیز یکی از علایم بیماری های قلبی است و به طور طبیعی تپش قلب در دوره کودکی و شیر خواری نسبت به سنین بالاتر بیشتر است. معمولا بچه هایی که اشکال و بیماری قلبی دارند علاوه برتپش قلب صدای اضافی قلب هم داشته که پزشک معالج می تواند به این اختلال در هنگام معاینه توجه کرده و آن را تشخیص دهد. علایم همراه تپش قلب حایز اهمیت بوده و در صورت شک به بروز این عارضه والدین می توانند پیگیر این اختلال فرزندشان باشند.

منبع

 

  انتشار : ۲۴ فروردین ۱۳۹۸               تعداد بازدید : 566

برچسب های مهم

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "دکتر عادل حیدری نژاد , متخصص مراقبت های ویژه نوزادان" می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما