وب سایت رسمی دکتر عادل حیدری نژاد

آدرس وب سایت ما عوض شده است.برای اطلاع از آدرس جدید ,ما را در اینستاگرام فالو کنید: adelheidarinejad.ir@

محل لوگو

آمیبیاز در کودکان چه بیماری است و نحوه درمان آن چیست ؟


آمیبیاز در کودکان چه بیماری است و نحوه درمان آن چیست ؟

آمیبیاز (اسهال خونی آمیبی) عبارت است از یک عفونت انگلی روده بزرگ و گاهی کبد. اسهال آمیبی در تمام دنیا وجود دارد اما در کشورهای در حال توسعه شایع‌تر است. بسیاری از افراد، خصوصاً کسانی که در آب و هوای معتدل زندگی می‌کنند، این انگل را دارند بدون این که علامتی داشته باشند. 

علت اسهال خونی آمیبی چیست؟

علت اسهال خونی آمیبی آلوده شدن با انگلی به نام انگل انتاموبا هیستولیتیکا است که یک موجود زنده میکروسکوپی است و از طریق آب و غذای آلوده وارد بدن می‌گردد.

آمیبیاز بیماری شایع در مناطقی است که بهداشت ضعیف بوده و شرایط زندگی غیربهداشتی است. انگل قادر است بدون ایجاد هیچگونه علامتی در روده زنده بماند اما در برخی موارد می‌تواند باعث ایجاد علایم شدید شود.

چه کسانی بیشتر مبتلا می‌شوند؟

آمیبیاز می‌تواند افراد را در هر سنی درگیر خود کند، اما اغلب در کودکان و نوجوانان بیشتر شایع است. همچنین در کشور‌های پرجمعیت در حال توسعه و شرایط بهداشتی غیر استاندارد شایع‌تر است. انگل مولد آمیبیاز به آب و غذا هجوم می‌کند.

علائم آمیبیاز را می‌شناسید؟

آمیبیاز ممکن است همیشه خود را در آزمایش‌ها نشان ندهد، اما علایم قابل تشخیصی دارد. اگر درمان نشود، شرایط می‌تواند جدی و حتی تهدید‌کننده زندگی باشد. علائم آمیبیاز از خفیف تا شدید بوده و ممکن است در همه افراد خود را نشان ندهد. زمانی که علایم رخ می‌دهد ممکن است به شکل‌های مختلف به شرح زیر باشد:

استفراغ :ممکن است زمانی رخ دهد که عفونتی شدید در دستگاه گوارش وجود دارد.

اسهال شدید :عفونت خفیف ممکن است باعث اسهال شدید شود. در بعضی موارد ممکن است اخلاطی به رنگ روشن یا خون از طریق مدفوع دفع شود.

اسهال خونی:معمولا نشانه عفونت شدید یا مزمن است. ممکن است ۱۰ تا ۲۰ بار در یک روز اجابت مزاج خونی صورت پذیرد.

برخی از علایم دیگر آمیبیاز عبارتند ازکاهش ناگهانی وزن بدن، درد شکم، دل پیچه و حالت تهوع،کاهش اشتها، نفخ شکم، خستگی،کم آبی بدن، درد در هنگام مدفوع و تب.

چطور می‌توان پیشگیری کرد؟

دستان خود را به طور مرتب بشویید، خصوصاً قبل از غذا خوردن اگر در منطقه‌ای هستید که غذا و آب ممکن است در آنجا آلوده باشد، اقدامات زیر ضروری هستند:

ـ. آب آشامیدنی را ۵ دقیقه بجوشانید.

ـ. برای مسواک کردن و شستن دندان‌ها از آب شیر استفاده نکنید و مراقب باشید هنگام حمام کردن آب قورت ندهید.

ـ. از خوردن میوه با پوست یا سبزیجات، ماهی یا صدف خام، یا هرگونه محصول لبنی مشکوک (بستنی، شیر، کره و غیر) خودداری کنید.

در صورت ابتلا فرزندم به آمیب جه باید کنم؟

از آن جا که عدم تشخیص و درمان مناسب و صحیح عفونت با انگل آمیب می تواند عواقب حبران ناپذیری برای کودک شما بوجود بیاورد لازم است سریعا به یک متخصص اطفال مراجعه کنید. 

منبع

 

  انتشار : ۱۴ فروردین ۱۳۹۸               تعداد بازدید : 705

برچسب های مهم

تمام حقوق معنوی سایت متعلق به دکتر عادل حیدری نژاد می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما