بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر فک و گردن در کودکان


بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر فک و گردن در کودکان

بعضی از پدر و مادرها به پزشک مراجعه و ابراز نگرانی میکنند که در زیر فک و جلو یا پشت گوش و ناحیه ی پشت سر کودک آنان برجستگی های کوچک یا بزرگ وجود دارد.این برجستگی ها غدد لنفاوی است که در نتیجه ی عفونت دستگاه تنفسی فوقانی (بینی ، حلق ، دهان و دندان(یا گوش یا عفونت پوست سر بزرگ و متورم شده است.

اگر عفونتی در هر نقطه از بینی ، حلق و دهان به وجود آید عفونت از آن شبکه ها به غدد لنفاوی میرسد و سبب بزرگی آنها میگردد.در حقیقت غدد لنفاوی مانع و سدی در مقابل انتشار عفونت می باشد.موقعی که بزرگی غدد لنفاوی ناحیه ی گردن کودک با چشم دیده میشود یا غدد لنفاوی در لمس بزرگ و دردناک است دلیل عفونت ناحیه ای دستگاه تنفسی فوقانی است.


در بعضی از کودکان غدد لنفاوی ناحیه ی گردن همیشه بزرگ است و کوچک نمی شود .این کودکان اغلب دچار عفونت های مکرر ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی ( بینی ، حلق و دهان ) میگردند یا به عفونت میکروبی دندان ، لثه و لوزه ها مبتلا هستند.پزشک با معاینه میتواند محل عفونت را تشخیص دهد و درمان کند.
در بعضی از مواقع شدت بیماری زایی میکروب مولد عفونت ناحیه ی حلق و دهان زیاد است و در نتیجه در غدد لنفاوی گردن و چرک جمع میگردد و نه فقط غده لنفاوی بلکه اطراف غده نیز متورم، قرمز و دردناک میشود.
بیماری های خونی و کم خونی ها هم گاهی با تورم این غدد ممکن است شروع شوند. اما علت عمده این بیماری عفونت های میکربی و ویروسی عادی است و با آنتی ‏بیوتیک می‏توان آن را درمان کرد. حتی ممکن است یک تبخال هم باعث تورم غدد لنفاوی شود.


درمان بزرگی غدد لنفاوی
اگر میکروبی علت عفونت اولیه ی حلق و دهان باشد با مصرف آنتی بیوتیک مناسب و از بین رفتن عفونت اولیه غدد لنفاوی کوچک میشود.بعضی از مواقع ممکن است عفونت اولیه ی دهان و حلق بهبود یابد ولی غدد لنفاوی هنوز بزرگ باشد و مدت ها طول بکشد تا کوچک شود.
اگر در یکی از غدد لنفاوی ناحیه ی گردن میکروب بیماری زا مانند میکروب اِستافیلوکُوک یا میکروب های بی هوازی ایجاد تورم کرده باشد با انجام درمان طبی سریع غده عفونی شده کوچک میگردد و در غیر این صورت در غدد مزبور چرک جمع میشود و باید با عمل جراحی و شکاف دادن چرک را خارج کرد تا غده کوچک شود و التیام یابد .

 

بزرگ شدن غدد لنفاوی چه موقع خطرناک است ؟
 
یکی از علل غیر شایع ولی خطرناک و جدی این بیماری ابتلا به سرطان یا بدخیمی مثل لنفوم است ولی خوشبختانه در 87 درصد بیماران اینگونه ضایعات خوش خیم است. سونوگرافی اندازه و گرفتاری غدد لنفاوی را نشان می دهد ولی این روش در تشخیص غده لنفاوی بدخیم از خوش خیم ارزش کمتری داشته به طوری که صحت تشخیصی آن حدود 20 در صد است.
حداقل بیست علت برای این بزرگی غدد لنفاوی گردن وجود دارد که بعضی از آن ها عبارتند از: تومور لوزه ,  تومور تیروئید , آبسه پشت حلق و ...
عدم تشخیص به موقع می تواند مشکلات جدی برای فرزند شما بوجود بیاورد.

منبع

 

 

  انتشار : ۷ فروردین ۱۳۹۸               تعداد بازدید : 800

برچسب های مهم

تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "دکتر عادل حیدری نژاد , متخصص مراقبت های ویژه نوزادان" می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما