وب سایت رسمی دکتر عادل حیدری نژاد

آدرس وب سایت ما عوض شده است.برای اطلاع از آدرس جدید ,ما را در اینستاگرام فالو کنید: adelheidarinejad.ir@

محل لوگو

چرا ملاج سر کودک من هنوز بسته نشده است ؟


چرا ملاج سر کودک من هنوز بسته نشده است ؟

اگر دست خود را به آرامی روی سر یک نوزاد تازه متولدشده بکشید می‌توانید به جای استخوان، نقاط نرمی را روی سر او احساس کنید. نقاط نرم در زمانی که هنوز استخوان‌های جمجمه نوزاد به هم نرسیده و جوش نخورده‌اند، ملاج یا فونتانل نامیده می‌شوند. این بخشی از رشد طبیعی است. به هر حال، دیر بسته شدن ملاج ممکن است نشان‌دهنده مسائل مرتبط با سلامتی نوزاد باشد.

 

اگر شما به تازگی بچه‌دار شده‌اید، ممکن است نقاط نرم روی سر نوزاد باعث نگرانی شما شده باشد. شما ممکن است حتی متوجه تپش این ناحیه به دلیل وجود نبض نیز شده باشید. این نیز ممکن است کمی شما را نگران کند که در هنگام گریه کردن و ناله کردن کودک این نقاط کمی برآمدگی پیدا می‌کنند. این یکی از موضوعاتی است که برای کسانی که برای اولین مرتبه مادر شده‌اند مانند یک راز است. به مرور این نقاط نرم، سفت شده و بسته می‌شوند. در این مدت شما نباید نگران نقاط نرم روی سر نوزاد خود باشید. این‌ها به خوبی محافظت شده و مشکلی برای نوزاد شما ایجاد نمی‌کنند. 

نقاط نرم روی سر نوزاد چیست؟


نقاط نرم روی سر نوزاد از دو قسمت باز به نام ملاج تشکیل شده است. یکی از آنها که در جلوی سر قرار دارد بزرگ‌تر بوده و دیگری که در پشت سر قرار گرفته است کوچک‌تر است. این‌ها واقعاً فضاهای بازی هستند که در استخوان‌های جمجمه قرار دارند. قسمت جلویی، "ملاج قدامی" است و دیگری که در پشت سر قرار گرفته است "ملاج خلفی" نامیده می‌شود. قسمت جلویی شبیه الماس بوده و آن قسمت که در پشت سر قرار دارد به شکل یک مثلث کوچک است.

با این که به نظر می‌رسد جمجمه نوزاد ناقص است ولی جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. آنها به طور طبیعی شکل گرفته و به عبور سر کودک در کانال تولد کمک می‌کنند. پس از تولد نوزاد، در حالی که مغز نوزاد در حال رشد است این قسمت‌ها هنوز نرم باقی می‌مانند. در صورتی که متوجه ضربان نبض در این قسمت‌ها شدید باید بدانید که علتان عبور جریان خون از این ناحیه است و دلیلی برای نگران شدن وجود ندارد.

شما می‌توانید از این نقاط نرم برای تشخیص بیماری‌ها و میان مایعات موجود در بدن استفاده کنید در غیر این صورت شما نباید از لمس کردن ملایم و محتاطانه ملاج نوزاد نگرانی داشته باشید.

 

مشاهده ملاج


برخی از والدین در هنگام لمس ملاج نوزاد دچار اضطراب می‌شوند. به هر حال، لزومی برای نگرانی یا اجتناب از لمس ملاج نوزاد نیست زیرا آنها با غشاها یا لایه‌های بافتی محافظت شده‌اند.

تغییرات یا ناهنجاری‌ها در ملاج ممکن است نشانه رشد و سلامت نوزاد شما باشند. به همین دلیل پرستاران و پزشکان در هنگام ویزیت نوزاد به راحتی ملاج او را نیز معاینه می‌کنند. برای مثال تأخیر در بسته شدن ملاج یا بزرگ شده ملاج می‌تواند نشانه برخی از بیماری‌ها باشد.

 

چه موقع ملاج جلویی سر کودک بسته می‌شود؟


حداکثر تا سن هجده ماهگی باید ملاج جلویی سر بسته شود.دیر بسته شدن ملاج‎ها نشانه مسائلی مثل کمبود کلسیم ,هیدروسفالی ( تجمع مایع در سر ) و بعضی بیماری‎های مادرزادی است .

 

متخصص اطفال بهترین فردی است که می‌تواند در مورد ملاج نوزاد شما نظر بدهد اما زمانی که شما به پرستار تریاژ مطلب را می‌گویید ممکن است از شما بخواهد که ملاج کودک را دیده و برآمدگی یا تورفتگی غیرطبیعی آن به وی توضیح دهید.

 

مادر عزیز به طور کلی توصیه می شود تا شیرخوار تغذیه مناسبی داشته باشد و پروتئین و ویتامین ها به اندازه کافی به بدن شیرخوار برسد. زیرا این شرایط روی بسته شدن ملاج شیرخوار تاثیر دارد. اما به طور کلی از 18ماهگی تا 2 سالگی انتظار می رود که ملاج فوقانی و عقب کودک بسته شود. البته معمولا به دلیل کمبود ویتامین دی ملاج دیرتر بسته می شود .

منبع

 

 

 

 

  انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 1414

برچسب های مهم

تمام حقوق معنوی سایت متعلق به دکتر عادل حیدری نژاد می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما