وب سایت رسمی دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد, متخصص هومیوپاتی اطفال- عضو آکادمی اطفال آمریکا- عضو انجمن هومیوپاتی اروپا

محل لوگو

دل درد نوزاد , علتش چیه؟


دل درد نوزاد , علتش چیه؟

کولیک نوزاد یا قولنج نوزادی به گریه‌های بی‌وقفه بیش از سه ساعت در روز که بیش از سه روز در هفته رخ دهد و حداقل سه هفته تدام یابد، در نوزادان دو هفته تا چهارماهه‌ای که جز این سالم به نظر می‌رسند، گفته می‌شود.

علت بروز کولیک نوزادی هنوز مشخص نشده است. کمتر از ۵٪ نوزادانی که بیش از اندازه گریه می‌کنند، دارای یک عارضه جسمی هستند.گریه‌های ناشی از کولیک نوزاد می‌توانند موجب اضطراب در روابط، نقصان در شیردهی، افسردگی پس از زایمان، مراجعه‌های بی‌مورد به دکتر، یا آزار کودک، از جمله سندروم تکان شدید کودک شوند.

 

کولیک نوزادی در ۵-۲۵٪ از نوزادان رخ می‌دهد. درمان آن عموماً غیرمداخله‌گرانه است، و بدون استفاده از داروهای معمول یا جایگزین صورت می‌گیرد. کولیک نوزادی اغلب در سه یا چهارماهگی ناپدید می‌شود، اما ممکن است تا یک‌سالگی نیز ادامه یابد.هیچ‌گونه آسیب درازمدتی در ارتباط با کولیک نوزادی وجود ندارد.نشانه‌ها و علائم
به گریه‌های بی‌وقفه بیش از سه ساعت در روز که بیش از سه روز در هفته رخ دهد و حداقل سه هفته تدام یابد، در نوزادان دو هفته تا چهارماهه‌ای که جز این سالم به نظر می‌رسند، گفته می‌شود.در مقابل، نوزادان عادی به طور متوسط روزی دو ساعت گریه می‌کنند، که مقدار آن در ۶ هفتگی به حداکثر می‌رسد. در صورت وجود کولیک، بازه‌های گریه معمولاً در زمان غروب و بدون هیچ دلیل مشخصی رخ می‌دهند.

علائم مرتبط می‌توانند شامل جمع کردن پاها به سمت شکم، صورت سرخ شده، دست‌های گره کرده، و ابروهای در هم رفته باشند.صدای گریه اغلب زیر (گوش‌خراش) است.

 

اثرات بر روی خانواده
نوزاد دارای کولیک ممکن است بر ثبات خانواده تاثیر بگذارد و موجب اضطراب یا افسردگی کوتاه‌مدت در مادر شود.همچنین ممکن است باعث بروز خستگی یا استرس در والدین شود.

گریه مداوم کودک رابطه مستقیمی با ناسازگاری شدید مادرانه، افسردگی پس از زایمان، توقف پیش از موعد شیردهی، مراجعه‌های مکرر به دکتر، سیگار کشیدن مادر، و افزایش بیش از چهاربرابری تست‌های آزمایشگاهی و تجویزهای داروی بازگشت اسید دارد.[نیازمند منبع] نوزادان دارای کولیک ممکن است در معرض کودک‌آزاری، به خصوص سندروم تکان شدید کودک قرار گیرند.

 

عامل بروز کولیک عموماً شناخته شده نیست. کمتر از ۵٪ از نوزادانی که بیش از اندازه گریه می‌کنند دارای یک عارضه جسمی، همچون یبوست، بازگشت اسید به مری، عدم تحمل لاکتوز، آلرژی به شیر گاو، شکاف مقعدی، لخته خون در مغز، یا میگرن نوزادی هستند.

گرچه در گذشته تصور می‌شد که کولیک ناشی از عوامل گوارشی همچون درد ناشی از گاز باشد، اکنون این تصور رد شده است.عوامل روانشناختی و اجتماعی نیز نقش کمی دارند. شواهدی وجود دارد که دود سیگار ممکن است احتمال بروز آن را افزایش دهد. تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک ارتباط خاصی با کولیک ندارد، و بروز آن در هر دو دسته مشابه است.

پیچیدگی‌های زمان زایمان می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی نوزاد داشته باشد. محققان رابطه مستقیمی میان پیچیدگی‌های زمان زایمان و میزان گریه نوزاد یافته‌اند. زایمان‌های پراسترس‌تر با گریه‌های بیشتر در ارتباط بودند.

برخی محققان مطرح نموده‌اند که کولیک می‌تواند یک استراتژی فریب تکامل‌یافته باشد: نوزادان کولیکی توجه بیشتری را نسبت به سایر نوزادان دریافت می‌کنند. نسبت بروز کولیک نشان‌دهنده برقراری یک تعادل میان نیاز تکامل‌یافته ارتباط قابل‌اطمینان نوزاد و سود فردی ناشی از این فریب است. به گفته ماستریپیری، نخستی‌شناس در دانشگاه شیکاگو، «اگر تمام نوزادان ژن‌های کولیک را داشته باشند، اثربخش نخواهد بود، اما اگر به اندازه کافی نادر باشد که والدین ندانند که آنها صادق هستند یا نه، آنگاه تاثیرگذار خواهد بود.

 


کولیک زمانی تشخیص داده می‌شود که سایر عامل‌های احتمالی گریه رد شوند. این کار معمولاً با توجه به سابقه پزشکی و آزمون فیزیکی امکان‌پذیر است، و در اکثر موارد نیازی به تست‌هایی همچون اشعه ایکس یا آزمایش خون نیست.کودکانی که گریه می‌کنند، ممکن است تنها گرسنه، ناراحت یا بیمار باشند.

علائم نگران‌کننده شامل: افزایش دمای بدن، سابقه مشکلات تنفسی، یا عدم افزایش وزن مناسب در کودک هستند.

«چراغ قرمز»هایی که نشان‌دهنده نیاز به رسیدگی‌های بیشتر هستند، شامل:

استفراغ (استفراغی که سبز یا زرد، خونی یا بیش از ۵ بار در روز رخ دهد).
تغییر مدفوع (یبوست یا اسهال، به خصوص همراه با خون یا مخاط).
دمای غیرعادی بدن.
تحریک‌پذیری (گریه مداوم در تمام روز، با بازه‌های آرامش کوتاهی در میان آن).
بی‌حالی (خواب‌آلودگی بیش از اندازه، عدم لبخند یا نگاه مشتاق، مکیدن ضعیف که بیش از ۶ ساعت ادامه یابد).
افزایش ضعیف وزن (کمتر از ۱۵ گرم در روز).


مشکلاتی که در صورت وجود یکی از علائم بالا بایستی مورد بررسی قرار گیرد:

عفونت‌ها (مانند عفونت گوش، عفونت ادرار، مننژیت و ...).
دردهای گوارشی (مانند آلرژی غذایی، رفلاکس معده، یبوست، انسداد گوارشی ...).
مشکلات تنفسی (بر اثر عواملی مانند سرماخوردگی، انسداد مادرزادی بینی، زبان بسیار بزرگ).
افزایش فشار مغز (مانند هیدروسفالی ...).
درد پوستی (مانند جوش‌های تحریک شده، موی پیچیده دور انگشت).
برفک دهان.
درد کلیه (مانند انسداد سیستم ادرار).
درد چشم (مانند قرنیه آسیب‌دیده ...).
مصرف بیش از اندازه (مانند ویتامین D یا سدیم بیش از اندازه).
موارد دیگر (مانند مشکلات قلبی، پرکاری تیروئید).


نوزادانی که دائماً آزرده هستند، افزایش وزن کمی دارند، و هر روز بیش از ۵ بار استفراغ می‌کنند، یا مشکلات تغذیه‌ای جدی دیگری دارند بایستی برای بیماری‌های دیگری (همچون عفونت ادراری، انسداد گوارشی، رفلاکس معده) آزمایش شوند. 

منبع

 

 

  انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 821

تمام حقوق معنوی سایت متعلق به دکتر عادل حیدری نژاد می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما