وب سایت رسمی دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد عضو آکادمی اطفال آمریکا , عضو انجمن هومیوپاتی انگلستان **ما اکانت اینستاگرام نداریم** بدلیل مشغله کاری وب سایت ما دیگر آپدیت نمی شود

محل لوگو

بیش فعالی و دو قطبی بودن منجر به اعتیاد می شود


بیش فعالی و دو قطبی بودن منجر به اعتیاد می شود

احتمال اعتیاد کدام دانش آموز بیشتر است؟ 
 
 طاهره جعفری: یک روان پزشک و کارشناس درمان اعتیاد با اشاره به تحقیق انجام شده بر روی نزدیک به 1500فرد معتاد به هروئین،ازابتلا 90درصد آنها به بیماری بیش فعالی و دو قطبی در دوره دبستان و دبیرستان خبر داد. دکتر فاطمه رحیمی، عضو هیات علمی دانشگاه در این زمینه این گونه توضیح می دهد که در ادامه می خوانیم.
 

چگونه بیش فعالی یا دو قطبی بودن بچه ها در سنین د بستان و دبیرستان منجر به اعتیاد آنها می شود؟

تحقیقات نشان داده است که بیش از 90 درصد معتادان به هروئین یا به بیماری «بیش فعالی دوران کودکی» و یا بیماری «دوقطبی» که به ترتیب در سنین دبستان و دبیرستان نمود دارد، مبتلا بوده اند. درمورد شناخت بیش فعالی دوران کودکی باید گفت متاسفانه تظاهر این بیماری در مبتلایان به صورت بی قراری و پرتحرکی نمود می کند.

این کودکان همیشه در حال فعالیت و حرکت هستند و به دنبال آن به جهت مشکل کمبود توجه و بی توجهی و دقت کافی که لازمه کلاس درس است، مبتلایان دچار افت تحصیلی شدید شده و به طور مرتب در کلاس تنبیه و توبیخ می شوند که به سرخوردگی این کودکان میانجامد؛ لذا این کودکان با کم کردن ارتباط خود با سایر همسالانشان و فاصله گرفتن از محیط درس و بچه های عادی، به سمت گروه های بزه و مشکل دار رفته و رفتارهای خارج از عرف همچون استفاده از مشروبات الکلی، مواد مخدر ضعیف و سپس مواد قوی تری همچون هروئین سوق پیدا می کنند.

درباره بیماری دوقطبی نیزباید گفت که این بیماری در دوره دبیرستان و حدود 15 تا 25 سال بیش از هر زمان دیگری بروز دارد و در دو حالت شیدایی(مانیا) و افسردگی در مبتلایان به این بیماری نمود می کند؛ در حالت شیدایی، بیمار دچار رفتارهای تکانشی و انجام کارهای پرانرژی می شود.

البته با توجه به اینکه علایم بیماری دوقطبی در سنین دبیرستان بروز می کند و اصولا زمانی خانواده ها مراجعه می کنند که بیماری به اوج خود رسیده و حملات بیماری رخ داده است، لازم است که خانواده ها نسبت به آن شناخت داشته باشند.این بیماری علیرغم درمان ساده آن، از تشخیص نسبتا پیچیده ای برخوردار است و از این رو باید تشخیص این بیماری و طراحی پلن درمانی آن توسط روان پزشک انجام شود و اصولا نیاز به دارو درمانی در کنار روان درمانی دارد.

 

علایم بیماری دوقطبی چیست؟

اختلال دوقطبی -که گاهی اوقات به نام جنون ادواری نیز خوانده می شود با نوسانات خلقی که طیف وسیعی از افسردگی تا اوج دیوانگی و شیدایی (مانیا) را در بر می گیرد، در ارتباط است.

وقتی که دچار افسردگی می شوید، ممکن است در انجام بسیاری از فعالیت ها احساس غم و ناامیدی و از دست دادن علایق یا لذت ها با شما همراه باشد و در زمانی دیگر که خلق و خویتان در جهتی دیگر تغییر کرد، ممکن است احساس سرخوشی و پر انرژی بودن به شما دست دهد. تغییرات خلقی ممکن است تنها چند بار در سال و یا اغلب و به صورت چند بار در روز اتفاق بیفتد. در برخی موارد نیز، اختلال دوقطبی به طور همزمان با نشانه های افسردگی و مانیا همراه است.

اگرچه اختلال دوقطبی یک بیماری طولانی مدت و مخرب است، شما می توانید این بیماری را به دنبال یک برنامه درمانی منظم و با استفاده ازداروها و روان درمانی کنترل نمایید.علایم دقیق اختلال دوقطبی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. افسردگی در برخی افراد، مشکلات بسیاری را برای افراد دیگر ایجاد می کند، در بین این علایم، علایم مانیا بسیار نگران کننده است. علایم افسردگی و همین طور نشانه های مانیا ممکن است با هم اتفاق بیفتد. بدین ترتیب است که همواره این دو به عنوان یک مشکل واحد شناخته و بررسی شده است.

 

جنون و مانیا در اختلال دوقطبی

علایم و نشانه های مانیا و یا هایپو مانیا می تواند شامل موارد زیر باشد:
سرخوشی،اعتماد به نفس کاذب،قدرت قضاوت ضعیف،گفتار سریع،رفتار پرخاشگرانه،تحریک پذیری،افزایش فعالیت بدنی،رفتار های پرخطر،هزینه های مالی غیر معقول،افزایش تمایل جهت انجام یا رسیدن به اهداف،افزایش میل جنسی،نیاز به خواب اندک،پریشانی زود هنگام،استفاده بی دقت و خطرناک مواد مخدر و یا الکل،غیبت مکرر در مدرسه یا محل کار،توهمات و یا فرار از واقعیت (سایکوز)،عملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه،افسردگی در اختلال دو قطبی

علایم و نشانه های این فاز از اختلال دو قطبی نیز عبارتند از:

غمگینی،نا امیدی،افکار یا رفتار خودکشی،اضطراب،احساس گناه، مشکلات در خوابیدن،کم اشتهایی و یا افزایش اشتها،خستگی،علاقه اندک به انجام فعالیت های لذت بخش، اشکال در تمرکز کج خلقی،درد مزمن بدون علت،غیبت مکرر در مدرسه یا محل کارعملکرد ضعیف در محل کار یا مدرسه از سایر علایم و نشانه های اختلال دوقطبی است.

 

چگونه می شود از این بیماری که منجر به اعتیاد می شود، جلوگیری کرد؟

به هرحال باید خانواده ها به علایم توجه داشته و برای درمان هرچه سریع تر اقدام کنند، زیرا این بیماری خاصیت پیش روندگی و عود دارد و در صورت عدم درمان فاصله بین حملات افسرگی و مانیا کم و کمتر و شدت آنها بیشتر می شود و بسیاری از افراد که آشنایی ندارند برای رسیدن به ثبات خلقی و یا درمان خودسرانه از مواد استفاده می کنند که همین باعث افتادن آنها در دام اعتیاد می شود. لذا لازم است که خانواده ها با علایم بیماری های بیش فعالی کودکی و دوقطبی آشنایی کامل داشته و نسبت به علایم و نشانه های رفتاری فرزندشان حساس باشند و سریعا برای درمان دارویی و روانی اقدام کنند و با درمانگران همکاری داشته باشند. این بیماری ها نیاز به درمان طولانی مدت داشته و خانواده ها نباید از روند درمان فاصله بگیرند و یا از آن خسته شوند. مطمئنا صبر و آگاهی و پشتکار درمانی خانواده ها در جهت جلوگیری از عوارض مخرب این بیماری ها بر روی آینده فرزندشان بسیار موثر است. 

 

منبع

  انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 981

برچسب های مهم

تمام حقوق معنوی سایت متعلق به دکتر عادل حیدری نژاد می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما