وب سایت رسمی دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد عضو آکادمی اطفال آمریکا , عضو انجمن هومیوپاتی انگلستان **ما اکانت اینستاگرام نداریم** بدلیل مشغله کاری وب سایت ما دیگر آپدیت نمی شود

محل لوگو

عفونت هاي مکرر ادراري دوران کودکي ، زمينه ساز بيماري هاي کليوي


عفونت هاي مکرر ادراري دوران کودکي ، زمينه ساز بيماري هاي کليوي

بيماري هاي دوران کودکي بسيار سرنوشت ساز است، زيرا تشخيص زودهنگام و درمان به موقع بسياري از اين بيماري ها نه فقط به سلامت عمومي فرد کمک مي کند ، بلکه از بروز بيماري هاي مزمن در سنين بزرگسالي پيشگيري مي کند. از آن جا که بدن کودکان به دليل کامل نشدن سيستم ايمني در برابر ميکروب و ويروس آسيب پذيرتر است، طبيعي است که سالي چند بار درگير بيماري هاي مختلف شود.

يکي از اين بيماري هاي شايع که نيازمند پيگيري جدي والدين است، عفونت هاي ادراري است.

اوج عفونت ادراري در ۲ سالگي است و آلودگي هاي خارجي و دفع مدفوع از عمده دلايل ابتلاي کودکان به عفونت ادراري در زماني است که عمل دفع کودک در پوشک انجام مي شود. زيرا در اين شرايط تمام قسمت تناسلي و ادراري کودک به مدفوع آلوده مي شود و از آن جا که مدفوع شيرخوار شل و بدون قوام است، به راحتي به تمام قسمت هاي تناسلي کودک به خصوص دخترها نفوذ مي کند و اگر کودک مدت زمان زيادي در پوشک باشد، احتمال آلودگي اش بيشتر مي شود.

يکي ديگر از علايم ابتلاي کودکان به عفونت ادراري ، عارضه برگشت ادرار است که در اين حالت ادرار به طور مادرزادي به مثانه برمي گردد واين مسئله از ديگر عوامل بروز عفونت ادراري در کودکان است.علايم عفونت ادراري
علايم اين عارضه در سنين مختلف دوران کودکي متفاوت است. در دوران شيرخوارگي و در يکي دو ماه اول علايم به صورت تب، بي اشتهايي ، گريه، بي قراري و رشد نامناسب خود را نشان مي دهد اما متاسفانه بيشتر والدين متوجه عفونت ادراري کودک خود نمي شوند.

در کودکان بالاي ۲ سال بوي تند ادرار يکي از مهم ترين علايم عفونت ادراري است، از طرفي پاي اين کودکان مدام دچار سوختگي مي شود و به درمان ها جواب نمي دهد. توصيه ديگر ما به والدين اين است که ختنه را در مورد فرزندان پسر به تاخير نيندازند زيرا دير ختنه کردن پسران يکي از عوامل مستعدکننده عفونت ادراري در کودکان پسر است.

در کودکان بالاتر از ۲ سال عفونت ادراري به شکل سوزش و تکرر ادرار خود را نشان مي دهد اين عارضه مي تواند بر رشد کودک تاثير مستقيم بگذارد.اگر عفونت ادراري در دوران کودکي درمان نشود، عفونت وارد مجاري مثانه مي شود و به دنبال آن به کليه نفوذ مي کند و موجب صدمه به آن مي شود بسياري از ناراحتي هاي کليه در بزرگسالي ريشه در عفونت درمان نشده در دوران کودکي دارد.خطرات عفونت ادراري
 هم اکنون مشخص شده است که بيماري هاي کليوي ناشي از عفونت هاي مکرر ادراري در دوران کودکي مي تواند يکي از عوامل خطر ابتلا به سرطان کليه باشد. بسياري از عفونت هاي مکرر ادراري در دوران کودکي که به عارضه عفونت ادراري مزمن تبديل مي شود، در دوران بزرگسالي خطر ابتلا به سرطان کليه را افزايش مي دهد.

اين عارضه ممکن است صدمه شديدي به کليه بزند و طي آن فرد به دياليز نياز پيدا کند. در نتيجه احتمال ابتلاي فرد به بيماري هاي بدخيم ديگر کليه افزايش مي يابد. هم چنين فشار خون در دوران نوجواني و ميانسالي که به دليل نوع تغذيه، سبک زندگي ناسالم و تحرک ناکافي رخ مي دهد، مي تواند در طولاني مدت احتمال ابتلا به سرطان کليه را افزايش دهد.در واقع کنترل عفونت هاي مکرر ادراري يا آسيب هاي ناشي از آن مي تواند تا حد زيادي از ابتلا به تومورهاي بدخيم کليه و سرطاني شدن آن ها پيشگيري مي کند.

به طور کلي عفونت هاي حاد مجاري ادراري با درمان هاي معمولي کنترل مي شود اما اگر عفونت ادراري در يک فرد به طور مکرر تکرار و هر سال به يک نوع عفونت مبتلا شود، بايد از نظر ابتلا به ناهنجاري مادرزادي يا نقص ايمني مورد بررسي قرار گيرد.اين دسته از عفونت ها در درازمدت مي تواند به نارسايي کليه منجر شود. نارسايي کليه فرد را مجبور به انجام دياليز مي کند و با افزايش ميزان اوره وکراتين خون کشف مي شود و براي کنترل کارکرد کليه فرد تحت دياليز قرار مي گيرد.

کساني که به مدت طولاني تحت دياليز قرار مي گيرند، احتمال ابتلا به سرطان کليه را دارند. همچنين گاهي بيماري هاي ساختاري و کارکردي در کليه که به دليل اختلالات ايمني، تحريک سيستم ايمني وبيماري هاي روماتيسمي ايجاد مي شود و در صورتي که کنترل نشود درمان نامناسب مي تواند به نارسايي مزمن کليوي منجر شود. 

اصولا نياز به دياليز به هر دليل از جمله ابتلا به پرفشاري کنترل نشده خون، سنگ هاي مکرر ادراري، ديابت و عفونت هاي مکرر ادراري احتمال ابتلا به سرطان کليه را بالا مي برد.


 بيشتر موارد سرطان در مراحل پيشرفته شناسايي مي شود، اما از علايم سرطان کليه مي توان به درد پهلوها، وجود خون در ادرار و لمس توده در پهلوها اشاره کرد البته هر درد پهلويي نشانه سرطان نيست بلکه مجموعه اين علايم است که مي تواند پزشک معالج را به شناسايي سرطان رهنمون شود. 


پيش گيري از عفونت هاي ادراري
 البته پيش گيري بهتر از درمان است و به والدين توصيه مي شود که پوشک کودک خود را زود به زود تعويض کنند. از آن جايي که عفونت ادراري در دختران بيشتر ديده مي شود، مادران بايد براي شست وشوي دستگاه تناسلي کودک خود شيلنگ آب را به طور مستقيم نگيرند چرا که مقداري از آب وارد دستگاه تناسلي کودک مي شود و به دليل ميکروب هايي که در آب وجود دارد و با مدفوع برخورد مي کند وارد دستگاه تناسلي مي شود و همين مسئله به عفونت در دختر بچه ها مي انجامد.

توصيه مي شود دختر بچه ها را در وان حمام نکنند و دفعات استفاده آن ها از استخر کاهش يابد هم چنين مادران طوري کودک خود که عمل دفع را انجام داده است، بشويند که آب به قسمت دستگاه تناسلي کودک نرود.

نگه داشتن ادرار و تخليه نشدن به موقع آن از ديگر عوامل ابتلاي کودکان به عفونت ادراري به شمار مي رود البته اين مسئله بيشتر در دختران ديده مي شود؛ اصولا زنان و دختران وسواس بيشتري نسبت به سرويس هاي بهداشتي دارند و همين مسئله موجب مي شود که از رفتن به سرويس بهداشتي خودداري کنند و ادرار خود را نگه دارند.

همه کودکان بايد هر ۶ ماه يک بار آزمايش ادرار را انجام دهند البته بايد در انجام اين آزمايش نکات مهمي را براي دريافت جواب صحيح رعايت کرد چرا که آزمايش ادرار با خطاهاي زيادي روبه رو است.براي گرفتن آزمايش ادرار ابتدا بايد دستگاه تناسلي کودک به خوبي شسته شود، چرا که مواد يا ميکروب هاي ديگري با ادرار مخلوط نمي شود و جواب آزمايش دقيق تر خواهد بود.


بيماري هاي مزمن کليه
معمولا بروز عفونت کليه در سنين کودکي کمتر توجه والدين را به خود جلب مي کند و از طرفي به دليل استفاده از پوشک براي کودکان، احتمال عفونت مجاري ادراري و کليه ها بيشتر مي شود.اگرچه اين عفونت با مصرف داروهاي آنتي بيوتيک درمان مي شود اما اگر براي درمان توجه و دقت کافي نشود و يا اين که کودک به دلايل مادرزادي و ژنتيکي مستعد ابتلا به عفونت باشد، زمينه ابتلاي وي به بيماري هاي مزمن کليوي و حتي سرطان کليه مساعد خواهد شد.

در مواردي که فرد مکرر به عفونت ادراري دچار شود و يا به فشار خون بالا مبتلا شود، نياز به دياليز پيدا مي کند، باز هم اين نارسايي کليه ها زمينه ابتلا به سرطان کليه را فراهم مي کند. ابتلا به هر يک از بيماري هاي پرفشاري خون، سنگ هاي مکرر ادراري، ديابت و عفونت هاي مکرر ادراري ابتلا به سرطان کليه را تا ۳۰ برابر افزايش مي دهد.


منبع

 

 

 

  انتشار : ۱۷ بهمن ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 1111

برچسب های مهم

تمام حقوق معنوی سایت متعلق به دکتر عادل حیدری نژاد می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما