وب سایت رسمی دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد عضو آکادمی اطفال آمریکا , عضو انجمن هومیوپاتی انگلستان LMHI ****اینستاگرام : adelheidarinejad.ir

محل لوگو

سرطان های شایع در کودکان و علائم هشداردهنده آن ها را بهتر بشناسید


سرطان های شایع در کودکان و علائم هشداردهنده آن ها را بهتر بشناسید

سرطان‌هایی که در کودکان ایجاد می‌شود متفاوت با سرطان‌های بزرگسالان است و معمولاً علت آن نتیجه تغییراتی است که در DNA سلولی در ابتدای زندگی ایجاد می‌شود.

هنوز سرطان دومین عامل مرگ ‌ومیر در کودکان زیر 15 سال، بعد از حوادث به شمار می‌رود و لذا تشخیص زودرس سرطان در کودکان نقش مهمی در درمان ایفاء می کند ولی به علت تشابه علائم اولیه آن با بیماری‌های شایع کودکان تشخیص آن باید با دقت انجام شود.

 

در ذیل به پنح سرطان شایع دوران کودکی اشاره ای مختصر می کنیم:

لوسمی حاد 

سرطان لوسمی حاد لنفوسیتیک حدود 35 درصد از کل سرطان‌های کودکان را دربرمی گیرد. این بیماری به‌ طور شایع، بین 2 تا 4 سالگی بروز کرده و در پسران نیز بیشتر از دختران دیده می‌شود.

لوسمی از مغز استخوان شروع‌ شده و در ادامه خون و ارگان‌های مختلف در کودک را درگیر می‌کند و علائم آن شامل درد استخوان و مفصل، خستگی، ضعف عمومی، خونریزی، تب و کاهش وزن است.

 تومورهای مغزی 

تومورهای مغزی و دیگر تومورهای سیستم عصبی نیزحدود 27 درصد از سرطان‌های کودکان را تشکیل می‌دهند. همچنین انواع مختلفی از سرطان‌های مغز در کودکان وجود دارد که درمان و پیش‌آگهی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

اگرچه نوع تومورهای مغزی کودکان متفاوت با بزرگسالان است ولی ازنظر علائم بالینی شبیه هم هستند و علائم آن شامل سردرد، وزوز گوش، اختلالات تعادلی، مشکلات تکلمی، شنوایی، بینایی و استفراغ مکرر است.نوروبلاستوما

 این تومور از سلول‌های نابالغ عصبی در شیرخواران و کودکان منشأ می‌گیرد و اغلب در کودکان زیر 5 سال ایجاد می‌شود. این بیماری معمولاً از غدد آدرنال شروع ‌شده و حدود 7 درصد از کودکان مبتلا به سرطان را شامل می‌شود.

 این سرطان در پسران بیش از دختران دیده می‌شود علائم آن شامل اختلال در راه رفتن، افتادگی پلک، بیرون‌ زدگی چشم، سیاه شدن دور چشم، درد در نواحی مختلف بدن، اسهال و فشارخون بالا است.تومور ویلمز 

سرطان تومور ویلمز از کلیه شروع‌ شده و شایع‌ ترین تومور کلیوی در کودکان است و اغلب نیز یک کلیه را مبتلا می‌کند و تنها حدود 5 درصد از مبتلایان به تومور ویلمز ممکن است گرفتاری دوطرفه داشته باشند.

 این سرطان به ‌طور شایع، کودکان 4-3 سال را مبتلا می‌کند و در کودکان بالای 6 سال غیر شایع است و تقریباً از 10 بیمار مبتلا به تومور ویلمز 9 نفرشان بهبودی کامل پیدا می‌کنند.

 علائم این بیماری تورم و یا لمس توده شکمی، تب، درد، بی‌اشتهایی و تهوع است.لنفوم 

این سرطان علاوه بر اینکه غدد لنفاوی و بافت‌های لنفاوی مثل لوزه و تیموس را مبتلا می مغز استخوان و ارگان‌ها و بافت‌های دیگر بدن را هم درگیر می‌کند لنفوم به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود:
لنفوم هوچکین: بعضی‌ها آن را بیماری هوچکین هم می‌نامند. در کودکان زیر 5 سال به ‌ندرت دیده می‌شود. این نوع سرطان در بالغین و کودکان مشابه است.

لنفوم نان هوچکین: این نوع سرطان نسبت به لنفوم هوچکین بیشتر در کودکان کوچک‌تر دیده می‌شود. با این‌ وجود در کودکان زیر 3 سال به ‌ندرت قابل‌ مشاهده است.

نوع ابتلا به لنفوم نان هوچکین در کودکان متفاوت با بالغین است و این سرطان به ‌سرعت رشد کرده و درمان سریع و ویژه‌ای نیاز دارد. ولی جواب به درمان آن نسبت به نوع بالغین بهتر است.

بزرگی غدد لنفاوی گردن، قسمت قدام مفصل آرنج و ناحیه کشاله ران، کاهش وزن، تب، تعریق و ضعف عمومی از علائم این بیماری است.

 سرطان نیز مانند بسیاری از بیماری های دیگر قابل درمان است .  تشخیص زود هنگام در بهبود و روند درمان سرطان بسیار موثر است و لذا توصیه می شود تا خانواده ها در این زمینه دقت لازم را داشته باشند.

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم در کودکان یا نوجوانان ، در اسرع وقت به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید .اکثر سرطان های کودکان در صورت تشخیص به موقع قابل درمان است ولی اگر خدای ناکرده تأخیر کنید و دیر شود، کار معالجعه سخت و گاه ناممکن می شود.

منبع

 
 

  انتشار : ۹ بهمن ۱۳۹۷               تعداد بازدید : 1150

برچسب های مهم

تمام حقوق معنوی سایت متعلق به دکتر عادل حیدری نژاد می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما