وب سایت رسمی دکتر عادل حیدری نژاد

دکتر عادل حیدری نژاد عضو آکادمی اطفال آمریکا , عضو انجمن هومیوپاتی انگلستان LMHI

محل لوگو

آن چه در مورد خروسک برای والدین لازم است


کروپ یک بیماری ویروسی شایع مجاری تنفسی کودکان است. همانطور که نام جایگزین آن ، لارنژوتراکتیت حاد و حنجره حاد نشان می دهد ، کروپ به طور کلی حنجره و نای را تحت تأثیر قرار می دهد .

اگرچه این بیماری ممکن است به برونش ها نیز گسترش یابد. این بیماری تنفسی قرن ها توسط پزشکان شناخته شده است ، نام خود را از یک کلمه انگلیسی-ساکسونی ، kropan یا از یک کلمه قدیمی اسکاتلندی ، croupگرفته است ، به معنای فریاد با صدای خشن.

کروپ شایع ترین علت برای گرفتگی صدا ، سرفه و شروع استریدور حاد در کودکان تب دار است. علائم سرماخوردگی ممکن است وجود نداشته باشد ، خفیف یا مشخص باشد. اکثریت قریب به اتفاق کودکان مبتلا به کروپ بدون عواقب بهبود می یابند. با این حال ، ممکن است در اطفال جوان تهدید کننده زندگی باشد. 

کروپ به صورت گرفتگی صدا ، سرفه پارس مانند ، تنگی نفس ، و  تنگی تنفسی بروز می کند. با این حال ، بیماری باریک شدن حنجره و نای در زیر سطح گلوت (ناحیه ساب گلوت) ثانویه است و باعث ایجاد مشخصه استریتور تنفسی می شود .


استریدور یک علامت شایع در بیماران مبتلا به کروپ است. شروع حاد این صدای غیر عادی در کودک والدین و مراقبان را هشدار می دهد ، آنقدر کافی است که به مراجعه سریع بخش مراقبت های ویژه یا اورژانس (ED) منجر شود.

استریدور یک صدای موسیقی خشن است که با الهام از جریان هوای متلاطم از طریق یک راه هوایی فوقانی که تا حدودی انسداد دارد ، تولید می شود. این انسداد جزئی راه هوایی می تواند در سطح سوپراگلوت یا نای وجود داشته باشد. در طول دم، مناطقی از راه هوایی که به راحتی جمع می شوند به دلیل فشار منفی داخل روده ای ایجاد شده در هنگام دم، مکش می شوند. همین مناطق در حین بازدم مجبور به باز شدن می شوند.

بسته به زمان چرخه تنفسی ، استریدور را می توان در هنگام دم، بازدم یا در هر دو (دوفازی ، دم و بازدم) شنید. استریدور دمی انسداد حنجره را نشان می دهد ، در حالی که استریدور بازدمی انسداد نای تراشه را نشان می دهد.

شروع حاد استریدور تنفسی مشخصه کروپ است. با این حال ، به طور همزمان ممکن است یک استریدور بازدم کمتر شنیده شود.

منبع

آن چه در مورد خروسک برای والدین لازم است
انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۰

تیک عصبی در کودکان چیست؟


آیا تاکنون متوجه یک نوع تیک در کودکتان شده اید؟اتفاقی مانند پرش ابرو و یا برهم زدن پی در پی پلک چشم و یا هر حرکتی که به صورت غیر ارادی و تکراری از او رخ میدهد؟ اگر چنین چیزی را در کودکتان مشاهده کرده اید،ضروری است که او را در اولین فرصت نزد یک روانکاو خوب ببرید.

اختلال تیک عصبی به ویژه در کودکان بی تردید مقدمه بروز حالات عصبی بیشتری در دوران بزرگسالی آنهاست و کیست که انکار کند زندگی اجتماعی در دوران جدید طلب می کند،افراد بدون هر نوع اختلال فیزیکی و روحی در عرصه زندگی و شهروندی خود ظاهر شوند.

 

تیک عصبی در کودکان چیست؟

به مجموعه کارهای غیر ارادی و تکراری که در کودک به صورت ناگهانی بروز کرده و رفتار و کنش های عادی او را متاثر می کنند، تیک عصبی گفته می شود.
انواع تیک

تیک های عصبی هم مانند بسیاری از اختلالات عصبی دیگر ،انواع و اقسامی دارند که به فراخور هر کدام باید راه درمانی منحصربفردی را پیش گرفت.اما در مجموع از انواع تیک کودکان میتوان به تیک های صوتی و حرکتی اشاره کرد.


تیک صوتی

اگر کودک یک کلمه و یا واژه را زیاد استفاده کند و یا به شکل غیرواقعی ادای گریه کردن در هر صحبتش باشد و یا آخر حرف و کلمات دیگران را بکشد ،می توان نام این مثال های آزار دهنده را تیک صوتی نامید.


تیک حرکتی

اگر کودک حرکت هایی مانند ادا در آوردن، زبان درازی،تنگ کردن چشم، خشک کردن لب ها با پشت دست را به صورت مکرر انجام دهد یعنی دچار تیک حرکتی شده است.

بروز اختلال تیک عصبی در کودکان عوامل متعددی دارد اما از عمده ترین این عوامل می توان به استرس در کودکان اشاره کرد. والدین اگر دقت کنند کودکانشان در همه حال تیک ندارند پس بهتر است مسئله را ریشه یابی کنند.

منبع

 جهت مشاوره هومیوپاتی با دکتر عادل حیدری نژاد و یا شرکت در دوره آنلاین آموزش هومیوپاتی ایشان درخواست خود را به اینستاگرام ما دایرکت کنید .

 

تیک عصبی در کودکان چیست؟
انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۰

علایم کبد چرب; مطمئن هستی کبد شما هم چرب نیست ؟


بیشتر وقت‌ها علائم خاصی برای کبد چرب وجود ندارد، به همین دلیل است که بسیاری از مردم متوجه مشکل خود نمی‌شوند .در بسیاری از موارد کبد چرب علائم قابل توجهی ندارد. اما ممکن است احساس خستگی و یا احساس ناراحتی یا درد در سمت راست بالای شکم داشته باشید.

علایم کبد چرب می تواند شامل موارد زیر باشد:
· تمایل به پرخوری و احساس گرسنگی همیشگی
· کاهش وزن
· بوی بد دهان
· قرمزی، خارش و سوزش کف دستها
وجود لک های پوستی و کک و مک
· ضعف و خستگی مداوم
· خونریزی از بینی
· خارش پوست
· زردی پوست و چشم
· درد و بزرگ شدن شکم
· تورم پاها
· بزرگ شدن پستان در مردان
· کاهش تمرکز و حالت گیجی

  

تشخیص بیماری کبد چرب
از آن جایی که این بیماری در مراحل اولیه خود معمولا هیچ علامتی ندارد , به همین خاطر عموما در حین بررسی مشکلی دیگر یا طی بررسی نتیجه آزمایش خون شناسایی می شود.از آنجا که این بیماری علائمی ندارد ممکن است در تست‌ها و آزمایشات معمول پزشکی هم مشخص نشود .

تشخیص وجود چربی در کبد با سونوگرافی به راحتی تمام امکان پذیر است .

منبع

 

جهت مشاوره هومیوپاتی با دکتر عادل حیدری نژاد و یا شرکت در دوره آنلاین آموزش هومیوپاتی ایشان درخواست خود را به اینستاگرام ما دایرکت کنید .

 

علایم کبد چرب; مطمئن هستی کبد شما هم چرب نیست ؟
انتشار : ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

آمار نگران کننده آسم در کودکان ایرانی از خیال تا واقعیت


آسم شایع ترین بیماری مزمن دوره كودكی است.الان میلیون ها كودك مبتلا به آسم در جهان وجود دارند. در کمال تاسف بیماری آسم در ایران نسبت به كشورهای دیگر بسیار شایع است و شیوع آسم در تهران در کودکان شش تا هفت سال 12.6 درصد و در بین اطفال سیزده تا چهارده سال 16.6درصد است .

این بیماری در بین کودکان و بزرگ‌سالان در حاشیه جنوبی و شهرهای بزرگ کشور شیوع بالاتری دارد و استان قم درزمینهٔ شیوع آن در کودکان و نوجوانان، بالاترین رتبه را دارد.مطالعات بیشتری برای یافتن علت شیوع بیماری آسم در این استان باید انجام شود و در حال حاضر علت قطعی آن مشخص نیست .

آسم به دلیل آلودگی هوا و عوامل مختلفی ممکن است پدید آید،یکی از دلایل عمده بروز آسم در عصر کنونی افزایش استرس و فشارهای روانی ناشی از تنش های خانوادگی است که موجب تشدید تنگی نفس می شود.

هوای‌آلوده‌ می‌تواند سبب بروز حمله‌های آسم و یا تشدید آن شود‌، استرس و فشارهای‌روانی، دستگاه دفاعی بدن را ضعیف می‌کند و از این راه سلامت فرد را مختل‌ می‌کند.پژوهش‌ها نشان‌می‌دهد که عوامل‌ژنتیک هم می توانند در بروز بیماری آسم دخالت داشته باشند.

حملات آسم در سنین زیر پنج سال می تواند بدلیل التهاب مزمن یا متناوب راه های هوایی منجر به صدمات دایمی به ریه ها شود.

در مورد بیماری آسم در کودکان، همه اطفال علائم یکسانی ندارند. این علائم حتی در یک کودک نیز در دوره های متفاوت، مختلف هستند. نشانه های آسم در یک کودک عبارتند از:

سرفه های مکرر در حین بازی ، خنده یا گریه
سرفه های شدید و طولانی مدت که ممکن است تنها علامت آسم باشند.
خستگی در موقع فعالیت
نفس نفس زدن های تند
درد قفسه سینه در زمان فعالیت
صدای خس خس در حین تنفس
تنگی نفس در زمان بازی یا سرماخوردگی
گرفتگی عضلات سینه و گردن

در یک کلام شاید بتوان گفت علل اصلی آمار نگران کننده آسم در کودکان بدبخت ایرانی عبارتند از آلودگی هوا به عنوان علت اصلی, شیوع عفونت های ویروسی در ابتدای دوران کودکی , تغذیه نامناسب و کمبودهای اصلی غذایی , شلوغی جمعیت و درمان های پزشکی سرکوب کننده از جمله استفاده بی رویه از کورتون و آنتی بیوتیک ها .

منبع

جهت مشاوره هومیوپاتی با دکتر عادل حیدری نژاد و یا شرکت در دوره آنلاین آموزش هومیوپاتی ایشان درخواست خود را به اینستاگرام ما دایرکت کنید .

 

 

آمار نگران کننده آسم در کودکان ایرانی از خیال تا واقعیت
انتشار : ۱۴ خرداد ۱۴۰۰

هشدار درباره شیوع سرخک در ایران؛ ماجرا چیست؟


براساس اعلام وزارت بهداشت در ماه‌های اخیر ۲۴ مورد ابتلا به بیماری سرخک به ثبت رسیده است. مسئله‌ای که نگرانی مسئولان وزارت بهداشت دررابطه با افزایش تعداد را به دنبال داشته است. در این رابطه مقامات بهداشتی کشور احتمال می‌دهند که همه گیری سرخک در صورت عدم پیشگیری در فصل پاییز و زمستان اتفاق بیفتد.

روز‌های گذشته بود که رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت از ورود بیماری سرخک در استان‌های سیستان وبلوچستان، خراسان رضوی، هرمزگان، آذربایجان و البرز خبر داد. او گفته که کشور در معرض خطر ورود مجدد سرخک قرار دارد.

سید محسن زهرایی با بیان اینکه کرونا باعث شده پوشش واکسیانسیون سرخک در سراسر دنیا آسیب ببیند، از مردم خواهش کرد این موضوع را به عنوان زنگ خطر بدانند.

او با اشاره به ابتلای ۲۴ نفر به سرخک در ماه‌های اخیر، می‌گوید: «به خانواده‌هایی که واکسیناسیون فرزندان آنان کامل نشده توصیه می‌شود برای دریافت واکسن فرزندانشان به مراکز بهداشت و درمان مراجعه کنند.»

سرخک از طریق تماس با ترشحات بینی و گلوی افراد آلوده قابل انتقال است. این بیماری به‌طور مستقیم از طریق قطره‌های آب دهان ضمن تماس مستقیم بیماران منتقل می‌شود. دوره نهفتگی بیماری بین ۱۴ تا ۱۷ روز است، اما می‌تواند تا ۲۱ روز نیز به طول انجامد. پزشکان معتقدند که این دوره از یک هفته قبل، از بروز ضایعات پوستی شروع می‌شود و تا حداقل ۴ روز پس از آن ادامه خواهد داشت.

 

چالش بروز دوباره سرخک در ایران
برنامه واکسیناسیون سرخک با تزریق واکسن مشترک سه‌گانه سرخک، سرخجه و اوریون در دو نوبت ۱۲ و ۱۸ ماهگی، از سال ۱۳۸۳ در ایران آغاز شد. البته این واکسیناسیون همچنان هم ادامه دارد. در طول این سال‌ها با واکسیناسیون به موقع کودکان، رفته رفته باروبندیل بیماری سرخک بسته و درنهایت از کشور ناپدید شد. اما حالا وزارت بهداشت اعلام کرده است که موارد جدیدی از این بیماری در ایران دیده شده است.

دراین رابطه محمدمهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در نامه‌ای خطاب به معاون بهداشت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، خواستار ارتقاء پوشش واکسیناسیون واکسن‌های روتین در تمامی مناطق شده است.

همچنین، فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفته که سه کودک سه تا ۱۲ساله که با وجود تزریق واکسن، به سرخک مبتلا شده بودند، در بندرعباس، رودان و قشم شناسایی شدند.

او می‌گوید: «با توجه به برنامه واکسیناسیون عمومی کودکان و برنامه کشوری حذف سرخک، حتی یک مورد ابتلا به این بیماری از نظر پزشکی طغیان محسوب می‌شود.»

سید محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، واکسیناسیون را موثرترین مداخله بهداشتی شناخته شده برای ارتقای سلامت کودکان می‌داند.

به گفته زهرایی در طی سال‌های ۲۰۰۰ الی ۲۰۱۸ میلادی واکسیناسیون سرخک توانسته از مرگ ۲۲ میلیون کودک در جهان جلوگیری کند.

برخی از متخصصان بیماری‌های عفونی معتقدند آن گروه از بزرگسالان که دهه‌ها پیش و هنگامی که کودک بودند واکسینه شده‌اند، ممکن است بار دیگر در خطر ابتلا به این بیماری قرار بگیرند. اما اگر به کودکان دو دوز واکسن داده شود، آنگاه از نظر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، آن‌ها برای تمام زندگی شان در مقابل این بیماری محافظت می‌شوند.

 

بحران همزمانی کرونا و سرخک
حدود ۱۶ ماه از شیوع گسترده کرونا در ایران و جهان می‌گذرد و در این مدت دولت‌ها تمام تلاش خود را بر واکسیناسیون کرونا معطوف کرده‌اند. این مسئله باعث شده تا واکسیناسیون سرخک و دیگر بیماری‌های واگیر با وقفه مواجه شود.

دراین رابطه هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف، گفته که «قبل از بحران ویروس کرونا، جهان با بحران سرخک دست و پنجه نرم می‌کرد، و از بین نرفته است. در حالی که سیستم‌های بهداشتی به دلیل بیماری همه گیر کووید ۱۹ دچار تنش شده اند، ما نباید اجازه دهیم که مبارزه ما با یک بیماری کشنده به قیمت مبارزه ما با بیماری‌های دیگر انجام شود.»

البته درست یک سال قبل نیز در ایران، دکتر محمدمهدی خواجه ئیان، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید کرده بود که واکسیناسیون سرخک در زمان شیوع بیماری کرونا فراموش نشود، زیرا بی توجهی به این واکسن می‌تواند باعث بازگشت این بیماری به کشور شود.

دراین میان برخی از پژوهشگران معتقدند سرخک مسری‌ترین بیماری ویروسی در جهان و یکی از اصلی‌ترین دلایل مرگ و میر در کودکان خردسال است. رئیس اداره‌ی بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در این رابطه معتقد است که بیماری سرخک جزو بیماری‌هایی است که میزان سرایت پذیری آن چند ده برابر بیش از کرونا است.

سید محسن زهرایی زهرایی می‌گوید: «تاکنون تنها موضوعی که باعث حفاظت کودکانمان در مقابل این بیماری شده است، پوشش خوب واکسیناسیون بوده است، ولی اگر قرار باشد پوشش واکسیناسیون حدود ۹۵ درصد یا کمتر از آن بماند؛ طی ماه‌های آینده جمعیت قابل توجهی از فرزندانمان در مقابل سرخک ایمن نخواهند بود و نگرانی جدی نسبت به طغیان مجدد سرخک در کشور وجود دارد».
علائم سرخک
سرخک که روبئولا نیز نامیده می‌شود، می‌تواند برای کودکان خردسال جدی و حتی کشنده باشد. در حالی که با دریافت بیشتر واکسن سرخک در کودکان، میزان مرگ و میر در جهان در حال کاهش است، با اعلام وزارت بهداشت جهانی این بیماری هنوز بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر را در سال از بین می‌برد و بیشتر آن‌ها زیر ۵ سال هستند.

دانه‌های پوستی در سرخک معمولاً در پشت گوش پدیدار می‌شوند و سپس به صورت و گردن و بقیه نقاط بدن گسترش می‌یابد. از نشانه‌های بالینی مشخص سرخجه می‌توان التهاب غده‌های لنفاوی واقع در پشت گوش یا ناحیه پشت گردنی را نام برد. لکه‌های سفید کوچک با مراکز سفید مایل به آبی روی زمینه قرمز رنگی که در داخل دهان در قسمت داخلی گونه وجود دارد، لکه‌های کوپلیک نیز نامیده می‌شود.

علائم و نشانه‌های سرخک حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شود. در موارد خفیف ممکن است دو یا سه روز طول بکشد. کودک مبتلا به این بیماری ممکن است فاقد علامت باشد، اما علائم بیماری در بزرگسالان می‌تواند به صورت تب خفیف ۱ تا ۵ روزه، خستگی، سرفه، سردرد، آب ریزش بینی، بیقراری، ترشح خفیف بینی و التهاب ملتحمه بروز کند.

 

منبع

هشدار درباره شیوع سرخک در ایران؛ ماجرا چیست؟
انتشار : ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

بی اشتهایی کودک, راه های پیشگیری و درمان


کودکان بیش از هر چیز به غذا، لباس و سرپناه و همچنین مقدار کافی خواب نیاز دارند. علاوه بر این برخی از والدین نگران بی‌اشتهایی کودک خود هستند. امکان دارد کودک گرسنگی خود را ابراز نکند و یا در زمان معین به اندازه کافی مواد غذایی مصرف نکند. این مساله می‌تواند بر وزن کودک اثر بگذارد. در این حالت بیشترین نگران والدین در ارتباط با رشد کودک خود می‌باشد. 

شایع‌ترین دلایل بی‌اشتهایی کودک شامل موارد زیر می‌باشند:

بیماری و مصرف دارو
در برخی از مواقع بروز بیماری و یا مصرف بعضی از داروها می‌تواند بر اشتهای کودک اثر منفی بگذارد. در دوره بیماری تمامی عملکردهای بدن از جمله گوارش دچار مشکل می‌شوند. در نتیجه کودک دچار بی‌اشتهایی می‌شود. حتی پس از بهبودی امکان دارد کمی طول بکشد تا عملکرد دستگاه گوارش به حالت عادی بازگردد. مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند بر اشتهای کودک تأثیر بگذارد. بسیاری از داروهای دیگر نیز می‌توانند باعث بی‌اشتهای کودک شوند.

کمبود روی در بدن کودک
یکی از مهم‌ترین مواد جهت هضم غذا در معده، اسید کلریدریک می‌باشد. این ماده در افزایش اشتها نیز مؤثر است. عنصر روی باعث تولید این اسید در بدن می‌شود. بنابراین بی‌اشتهایی کودک می‌تواند به علت کمبود روی در بدن باشد. با ایجاد تغییر در رژیم غذایی کمبود این عنصر به راحتی قابل جبران است. از جمله مواد غذایی حاوی مقادیر زیاد روی شامل مرغ، بادام هندی، سبوس گندم و تخم کدو می‌باشند.

بروز مشکل در عملکرد گوارشی و هضم غذا
برای هضم غذا در معده به انرژی نیاز است. سوء هاضمه، گازهای گوارشی و نفخ بر این انرژی اثر منفی می‌گذارند. بیماری‌های مختلف نیز می‌توانند باعث بروز مشکل در هضم غذا شده و سبب بی‌اشتهایی کودک شوند.

کاهش سرعت رشد کودک
بی‌اشتهایی در همه موارد نشان‌دهنده وجود مشکل در بدن کودک نمی‌باشد. معمولا اشتهای کودک در ‌ماه‌های اولیه زندگی زیاد است. ولی پس از 4 یا 5 ماه، سرعت رشد بدن کاهش پیدا کرده و در نتیجه میزان انرژی مورد نیاز برای رشد کودک نیز کاهش پیدا می‌کند. بی‌اشتها شدن کودک در این حالت کاملاً طبیعی است.

عدم تنوع در رژیم غذایی
والدین بایستی بر مقدار و نوع غذایی که کودک مصرف می‌کند نظارت داشته باشند. تنوع در رژیم غذایی کودک اهمیت زیادی دارد. در صورتی که کودک مقادیر زیاد مواد غذای حاوی غلات کامل مصرف کند، امکان دارد برای مدت زیادی احساس گرسنگی نکند. غلات کامل دارای فیبر است و هضم کامل آن به زمان زیادی نیاز دارد. همچنین مصرف بیش از حد نیاز شیر گاو و یا شیر خشک می‌تواند باعث بی‌اشتهایی کودک شود.

استرس
استرس اثرات منفی زیادی بر کودکان دارد. از جمله این اثرات کاهش اشتها می‌باشد. استرس سبب می‌شود تا کودک میل خود به خوردن غذا را از دست بدهد و در خوابیدن نیز دچار مشکل شود. به همین جهت علت والدین بایستی علت ایجاد استرس را مشخص کرده و آن را رفع کنند. بعضی از دلایل شایع ایجاد استرس در کودکان شامل موارد زیر می‌باشد:

بروز مشکلات در خانواده از جمله مرگ یکی از اعضای خانواده و یا مرگ حیوان خانگی و همچنین به دنیا آمدن فرزند دوم
مورد آزار قرار گرفتن
ناتوانی در مقابله با فشار و مشکلات تحصیلی و انتظارات غیر منطقی والدین
افسردگی
یکی دیگر از علت‌های بی‌اشتهایی کودک افسردگی است. بیشتر والدین بین افسردگی و غم و اندوه تفاوتی قائل نمی‌شوند. احساس غم و اندوه با گذشت زمان رفع می‌شود، ولی افسردگی به سادگی از بین نمی‌رود. افسردگی نه تنها باعث ناراحتی کودک می‌شود بلکه در زندگی روزمره کودک نیز اختلال ایجاد می‌کند.

افسردگی می‌تواند باعث شود تا کودک علاقه خود به انجام فعالیت‌های روزانه را از دست داده بدهد. تغییر در عادات غذایی نیز می‌تواند نشان‌دهنده افسردگی باشد. در چنین مواردی مراجعه به مشاور روان‌شناسی کودک جهت رفع افسردگی کودک توصیه می‌شود.

کم‌خونی
یکی دیگر از علت‌های بی‌اشتهایی در کودکان کم‌خونی است. کودکان مبتلا به کم‌خونی معمولاً کسل، خسته و زودرنج می‌باشند. کم‌خونی در صورت عدم درمان می‌تواند در رشد کودک و عملکرد او در مدرسه اختلال ایجاد کند. توصیه می‌شود جهت اطمینان از کم‌خونی کودک از آزمایش خون استفاده شود.

یبوست
حرکات نامنظم روده می‌تواند باعث ایجاد یبوست شود. بی‌اشتهایی کودک نیز می‌تواند در ایجاد یبوست موثر است. نشانه یبوست سفت شده مدفوع است.

علاوه بر دلایل ذکر شده، عوامل دیگری مانند میزان غذای مصرفی، وضعیت اجتماعی– اقتصادی و هراس از خوردن غذاهای جدید نیز می‌توانند باعث بی‌اشتهایی کودک شوند.

 

روش‌های مختلفی جهت رفع بی‌اشتهایی کودک وجود دارند. برخی از این روش‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

مصرف مواد غذایی مغذی و متنوع در وعده صبحانه
از لحاظ زمانی در آغاز روز بدن به بیشترین میزان انرژی نیاز دارد. مصرف مواد غذایی مغذی و لذیذ در وعده غذایی صبحانه، بدن کودک را برای فعالیت در طول روز آماده می‌کند و میزان سوخت و ساز بدن او را افزایش می‌دهد.

 

تغییر تعداد وعده‌های غذایی
بزرگسالان معمولاً به خوردن سه وعده غذایی در طول روز عادت دارند. با توجه به این که رشد کودکان به انرژی زیادی نیاز دارد، به همین دلیل بهتر است در تعداد وعده‌های غذایی کودکان تغییر ایجاد شود. به این منظور توصیه می‌شود به جای سه وعده ، مصرف مواد غذایی هر چند ساعت یک بار انجام شود. در نتیجه کودک در طول روز انرژی بیشتری دارد و همچنین میزان مواد غذایی مصرفی کودک نیز تنظیم می‌شود.

 

نوشیدن آب پیش از صرف غذا
نوشیدن آب پیش از صرف غذا آب از دست رفته بدن را تأمین کرده و همچنین دستگاه گوارش را نیز برای ورود غذا آماده می‌کند. این دو عامل سبب افزایش اشتهای کودک شده و کودک دوباره احساس گرسنگی می‌کند.

 

مصرف وعده‌های غذایی مختصر
معمولاً در بین وعده‌های اصلی از مواد غذایی مانند بیسکوییت یا چیپس استفاده می‌شود. بهتر است به جای مصرف موادی که ارزش غذایی چندانی ندارند و باعث بی‌اشتهایی می‌شوند، از ساندویچ‌های کوچک و یا مواد مغذی استفاده شود تا احساس گرسنگی رفع شده و همچنین مواد مورد نیاز بدن نیز تأمین شود.

شیر به تنهایی یک وعده غذایی کامل محسوب نمی‌شود .شیر دارای مواد مغذی بسیاری می‌باشد ولی به تنهایی یک وعده غذایی کامل محسوب نمی‌شود. مصرف بیش از حد شیر باعث کاهش اشتها جهت صرف وعده غذایی بعدی می‌شود. به همین جهت شیر بایستی به میزان متوسط مصرف شود. به جای شیر از محصولات لبنی دیگر نیز می‌توان استفاده کرد.

 

مصرف بادام زمینی جهت افزایش اشتها
بادام زمینی یکی از مواد غذایی است که باعث رفع بی‌اشتهایی می‌شود. معمولاً برای افزایش اشتها از بادام زمینی سرخ شده استفاده می‌شود. در صورتی که کودک به مصرف نان و کره علاقه‌مند است، توصیه می‌شود به جای کره عادی از کره بادام زمینی استفاده کند.

 

فعالیت جسمانی
ورزش کردن دارای فواید بسیاری برای کودک می‌باشد. فعالیت جسمانی باعث مصرف انرژی در بدن می‌شود. مصرف انرژی باعث تحریک دستگاه گوارش شده و اشتهای کودک را افزایش می‌دهد. معمولاً کودکانی که به مقدار زیادی ورزش می‌کنند و دارای فعالیت‌های جسمانی زیادی هستند به ندرت دچار بی‌اشتهایی می‌شوند.

 

تأثیر دمای محیط بر اشتهای کودک
دمای محیط بر اشتهای بزرگسالان و کودکان تأثیر می‌گذارد. معمولاً کودکان در فصل تابستان و در هوای گرم بی‌اشتها می‌شوند. در حالی که به نظر می‌رسد در زمستان و در هوای سرد اشتهای کودکان افزایش پیدا می‌کند. دمای محیط بر میزان انرژی مصرف شده جهت گرم نگه داشتن بدن اثر می‌گذارد. با خنک نگه داشتن دمای محیط، فرایند سوخت و ساز بدن کودک با سرعت طبیعی انجام می‌شود و در نتیجه اشتهای کودک افزایش پیدا می‌کند.

 

مصرف روی جهت رفع بی‌اشتهایی کودک
مصرف عنصر روی جهت بهبود عملکرد گوارش ضروری است. در صورتی که میزان اسید کلریدریک در معده طبیعی باشد، فرایند هضم غذا تنظیم می‌شود. در کنار مصرف مواد غذایی حاوی روی، طبق دستور پزشک متخصص کودکان می‌توان از مکمل‌های روی نیز استفاده کرد.

 

مصرف غذای مورد علاقه کودک
در برخی از مواقع حالت روحی کودک بر اشتهای او اثر می‌گذارد. امکان دارد کودک از خوردن غذاهای تکراری خسته شده باشد و یا از مسائل دیگر ناراحت باشد. والدین با تهیه غذای مورد علاقه کودک باعث می‌شوند تا کودک احساس گرسنگی کرده و اشتهای او افزایش پیدا می‌کند.

 

مواد غذایی که باعث افزایش اشتهای کودک می‌شوند عبارتند از:

آب لیمو
لیمو باعث افزایش اشتهای کودک می‌شود. به این منظور کودک می‌تواند جهت رفع بی‌اشتهایی به اندازه یک لیوان آب لیمو مصرف کند. به این ترتیب دستگاه گوارش کودک شروع به فعالیت کرده و کودک احساس گرسنگی می‌کند.

 


آلو
مصرف آلو باعث افزایش اشتها می‌شود. مواد مغذی موجود در آلو همراه با طعم خاص آن باعث می‌شود تا این میوه یکی از مواد غذایی محبوب کودک محسوب شود. مصرف آلو احساس گرسنگی در کودک را افزایش می‌دهد.

 

هلو
هلو دارای مقادیر زیاد فیبر می‌باشد. فیبر موجود در هلو باعث بهبود فرایند گوارش و هضم غذا می‌شود در نتیجه از یبوست جلوگیری می‌کند. هلو میوه بسیار خوش‌طعمی می‌باشد و جهت افزایش اشتهای کودک بسیار مفید است.

 

ماست و نعنا
برای افزایش اشتهای کودک می‌توان از برگ نعنا نیز استفاده کرد. به این منظور تعدادی برگ نعنا را با مقداری ماست مخلوط کرده و مقداری نمک نیز به آن اضافه کنید. این ماده غذایی اشتهای کودک را افزایش می‌دهد و حتی برای کودکان بالای یک سال نیز مفید و مؤثر است.

 

تخم کدو
تخم کدو دارای فیبر می‌باشد. فیبر موجود در تخم کدو باعث حفظ سلامت دستگاه گوارش می‌شود. همچنین تخم کدو به علت وجود عنصر روی بر فرایند هضم مواد غذایی در بدن تأثیر می‌گذارد. به همین جهت مصرف مقداری تخم کدو باعث افزایش اشتها و ایجاد احساس گرسنگی در کودک می‌شود.

 

آب هویج
هویج دارای مزایای بسیار زیادی جهت حفظ سلامت بدن می‌باشد و یکی از این مزایا رفع بی‌اشتهایی می‌باشد. به این منظور کودک می‌تواند 30 دقیقه پیش از صرف غذا، به اندازه یک کاسه کوچک آب هویج مصرف کند. آب هویج باعث ایجاد احساس گرسنگی و افزایش اشتها در کودک می‌شود.

 

عنصر روی باعث افزایش اشتهای کودک می‌شود. این عنصر به مقادیر زیاد در بادام زمینی وجود دارد. کودکان زیر یک سال نباید بادام زمینی مصرف کنند؛ چرا که حساسیت به بادام زمینی در میان بسیاری از افراد شایع است و امکان دارد کودک نیز مبتلا به این نوع حساسیت باشد. کودک ابتدا بایستی این ماده غذایی را به مدت یک هفته مصرف کند تا والدین از عدم وجود حساسیت در کودک اطمینان حاصل کنند. مصرف بادام زمینی به هر شکلی از جمله کره برای کودک مفید می‌باشد.

 

زنجبیل
از زنجبیل همراه با محصول حاصل از ترکیب شیر و سرکه یا آب لیمو جهت بازیابی انرژی گوارشی و رفع بی‌اشتهایی استفاده می‌شود.

 

زردچوبه
زردچوبه علاوه بر افزایش اشتهای کودک باعث از بین رفتن عفونت و بهبود عملکرد هضم می‌شود. مخلوط زردچوبه و مقداری روغن حیوانی جهت رفع بی‌اشتهایی کودک بسیار مفید است.

 

دارچین
به علت وجود هیدروکسی کالکون در دارچین، مصرف این ادویه همراه با مواد غذایی مختلف می‌تواند باعث درمان بی‌اشتهایی کودک شود.

 

منبع

بی اشتهایی کودک, راه های پیشگیری و درمان
انتشار : ۸ خرداد ۱۴۰۰

گزارش صبحگاهی آموزش پزشکی به روایت دکتر عادل حیدری نژاد


گزارش صبحگاهی ;آن موقع که من دوره تخصصی اطفال را می گذراندم هر روز صبح در سالن کنفرانس به اتفاق همه همکاران دانشجویان و اساتید فوق تخصصی رشته های اطفال دور هم جمع می شدیم و به بررسی و گذاشتن تشخیص و راهنمایی ادامه درمان در مورد بیمارانی که شب قبل بستری کرده بودیم می پرداختیم,به این کار می گفتند گزارش صبحگاهی و یا Morning report.

در تمام گزارشاتی که راجع به اطفال بستری شده خوانده می شد یک نکته مشترک وجود داشت و آن که مثلا مشکل کودک بیمار از حدود یک سال و نیم قبل به صورت شکم درد شروع شد مراجعه سرپایی به مطب داشته آنتی بیوتیک و مسکن و… تجویز شده مثلا دو ماه بعد خون در ادرارش دیده شد باز مراجعه به فلان درمانگاه کرده با تشخیص فلان بیماری این اقدامات صورت گرفته .از حدود مثلا یک ماه پیش دچار تب طولانی شده و از مثلا دو هفته قبل متوجه بزرگی کبد و طحال کودک شده اند و…..

نکته ای که در تمام بیماران که من یک مثال را برای شما آوردم مشترک بود این است:

توالی و مجموعه ای از علایم بیماری که خودش را در زمان های مختلف نشان داده است ولی چون هر کدام از پزشکانی که بیمار فوق را ویزیت کرده اند به فکر آن بیماری نبوده اند سعی در علامت درمانی کرده اند به جای این که تشخیص صحیح بدهند و درمان ریشه ای بکنند.به قول استادی که می گفت برای تشخیص یک بیماری باید به فکر آن باشیم.

با پیدایش رشته های فوق تخصصی در ایران و نبود سیستم ارجاع بر خلاف تمام کشورهای پیشرفته دنیا, فرد مثلا برای درمان سرماخوردگی به فوق تخصص آسم مراجعه می کند و یا برای درمان یبوست به فوق تخصص گوارش!.

ملاک تعیین نوع فوق تخصص هم علامت بیماری است , یعنی اگر کسی در ادرارش خون دیده شود به متخصص کلیه مراجعه می کند و یااگر کسی دچار سردرد شود به متخصص مغز و اعصاب و مثلا اگر دچار یبوست شود به فوق تخصص گوارش.

اشکال بسیار بزرگی که به این نحوه برخورد وجود دارد این است که یک بیماری عفونی می تواند موجب بروز خون در ادرار شود که هیچ ربطی به تخصص کلیه ندارد و اختلالات تغذیه ای می تواند منجر به سردرد شود که طبیعی است هیچ ربطی به متخصص مغز و اعصاب ندارد.

به همین دلیل من از سال ۱۳۸۳ پیش تصمیم گرفتم کل کتاب رفرانس تخصصی جنرال اطفال را به صورت نرم افزار در آورم تا هیچ تشخیصی از نظر دور نماند.

 

گزارش صبحگاهی چیست ؟

من در این جا برای خاتمه شیرین مبحث به این طولانی می خواهم به یک نمونه تشخیص افتراقی یک پرونده واقعی با استفاده از نرم افزار هوشمند خودم اشاره کنم باشد که بتوانم جان مطلب را ادا کرده باشم:

بیمار کودک ۵ ساله با مشکل بزرگی کبد و طحال تب و استفراغ مدت ها جهت تشخیص و بررسی در بیمارستانی که کار می کردم بستری بود و ….

ولی مشاهده می کنید به چه راحتی تشخیص های زیر برایش مطرح می شود :

۱۳۸۷/۱۱/۸ تاريخ ويزيت

نام بيمار “**************”

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

علايم نشانه ها و يافته هاي پاراکلينيک بيمار :

*fever

*hepatomegaly

*splenomegaly

*vomiting

^^^^^^^^^^^^^^^

تشخيص هاي افتراقي بيمار :

1- Acquired malaria

2- Acute postinfectious glomerulonephritis

3- Brucellosis

4- Chronic granulomatosis disease

5- Congenital malaria

6- Congenital syphilis

7- Constrictive pericarditis

8- Endocarditis

9- Henoch Schonlein purpura

10- Hepatic failure

11- Histiocytoses

12- HUS

13- Leptospirosis

14- Protein lisinoric intolerance

15- Relapsing fever

16- Rocky mountain spotted fever

17- Sepsis

18- Serum sickness

19- Severe Movalonic aciduria

20- Toxocariasis

21- Toxoplasmosis

22- Tularemia

23- Typhoid fever

24- Viral hepatitis

از این تعداد ۱۳ مورد به فوق تخصص عفونی اطفال مربوط است .

یک مورد به فوق تخصص خون.

دو مورد به فوق تخصص کلیه.

یک مورد به فوق تخصص بیماری های متابولیک.

یک مورد به فوق تخصص گوارش.

دو مورد به فوق تخصص قلب و ….

پس می بینید که چقدر زود دیر می شود.اگر بیماری یک کودک در همان مراحل اولیه تشخیص داده شود چقدر می تواند ضمن حفظ سلامتی بیمار از صرف هزینه ها و تبعات بعدی پیشگیری کند.

به امید آن روز.

منبع

 

جهت مشاوره هومیوپاتی با دکتر عادل حیدری نژاد و یا شرکت در دوره آنلاین آموزش هومیوپاتی ایشان درخواست خود را به اینستاگرام ما دایرکت کنید .

 

 

 

گزارش صبحگاهی آموزش پزشکی به روایت دکتر عادل حیدری نژاد
انتشار : ۶ خرداد ۱۴۰۰

ترس کودک خود را در خواب چگونه از بین ببریم ؟


کم نیستند کودکانی که شب دچار کابوس می شوند. اما عده ی کمی از این کودکان هستند که بخاطر ترس از کابوس به سرغ مادرشان می روند. کابوس شبانه و وحشت شبانه با هم تفاوت هایی دارد و هر یک از آنها راه های مقابله ی متفاوتی دارند. کابوس شبانه در بین کودکان سه تا چهار ساله و هشت تا ده ساله شیوع دارد و این موضوع در بین پسر بچه ها بیشتر است.

در وحشت شبانه معمولاً کودک با یک جیغ هولناک ازخواب می پرد ، در رختخواب می نشیند، به روبرو خیره می شود، عرق می کند و زیرلب کلماتی را به شکل نامفهومی زمزمه می کند. او از حضور اطرافیان آگاهی ندارد، بیدار نمی شود و در مقابل بیدارشدن مقاومت می کند.

کابوس شبانه معمولاً هنگامی پیش می آید که کودک از نظر رشد جسمی و روانی، سریع باشد و درباره دنیای پیرامون خود، آگاهی های جدیدی پیدا کرده باشد. کودک در سن سه – چهار سالگی دائم جملاتش را با کلمه «چرا » شروع می کند. کودکان هنگامی که مضطرب هستند، بیشتر کابوس می بینند. کابوس حتماً نشانه اختلال عاطفی نیست، بلکه دیدن یک فیلم ترسناک یا شنیدن یک قصه، قبل از رفتن به رختخواب، ممکن است این مسئله را به وجود آورد. ممکن است کودک با فریاد شما را صدا بزند و آشکارا نگران و مضطرب باشد، از خواب بپرد و خوابش را برای شما تعریف کند، هرچند بچه های کوچک نمی توانند توضیحی بدهند.

در طول روز، به سئوالاتش پاسخ مناسب سن او را بدهید تا آرامش بیشتری پیدا کند. اگر کابوس شبانه به طورمکرر پیش می آید، بهتر است برنامه دلپذیری را برای هنگام خواب کودک فراهم کنید، به او اطمینان خاطر بدهید که خطری تهدیدش نمی کند، بغلش کنید، چراغ خوابش را روشن بگذارید و عروسکی را که دوست دارد به دستش بدهید.

وحشت های شبانه زیاد نیست و معمولاً پسران چهار تا هفت ساله به آن دچار می شوند. کودک از خواب عمیق می پرد و واقعاً وحشت می کند، اما صبح هیچ چیز را به یاد نمی آورد. در این اوقات، معمولاً کودک با یک جیغ هولناک ازخواب می پرد ، در رختخواب می نشیند، به روبرو خیره می شود، عرق می کند و زیرلب کلماتی را به شکل نامفهومی زمزمه می کند. او از حضور اطرافیان آگاهی ندارد، بیدار نمی شود و در مقابل بیدارشدن مقاومت می کند. درچنین وضعیتی ، کنار او بمانید، ولی کاملاً آرام باشید و بگذارید بدون این که از خواب بیدار شود، دوباره بخوابد.


اگر کابوس شبانه به طورمکرر پیش می آید، بهتر است برنامه دلپذیری را برای هنگام خواب کودک فراهم کنید

شایدموقعی که می خواهید بغلش کنید، شما را پس بزند. او نمی داند که شما آنجا هستید. صبح هم از او چیزی نپرسید، چون جوابی ندارد و فقط نگران می شود. در چنین مواردی ، کودک را پانزده دقیقه قبل از آن که معمولاً وحشت شبانه اتفاق می افتد، بیدار کنید. با دیدن اولین نشانه افزایش حرکات او هم ، بیدارش کنید و مطمئن باشیدکه این عارضه در ظرف سه – چهار شب از بین می رود.

گاهی اوقات مصرف دارو هم ضرورت پیدامی کند که البته منحصراً باید با تجویز پزشک صورت بگیرد، ولی اغلب بچه ها بدون نیاز به دارو، این مرحله را پشت سر می گذارند.

منبع

جهت مشاوره هومیوپاتی با دکتر عادل حیدری نژاد و یا شرکت در دوره آنلاین آموزش هومیوپاتی ایشان درخواست خود را به اینستاگرام ما دایرکت کنید .

 

 

ترس کودک خود را در خواب چگونه از بین ببریم ؟
انتشار : ۲ خرداد ۱۴۰۰

علل و علائم عفونت گوش در کودکان


عفونت های گوش برخی از رایج ترین شکایاتی هستند که به پزشک اطفال گزارش می شوند. در این دوران، کودکان به شدت بر اصوات و شنوایی تکیه می کنند، تا یاد بگیرند که صحبت کنند. عفونت های مکرر گوش می تواند منجر به تاخیر در رشد گفتاری و از دست دادن شنوایی در نوزادان شود. یکی از مشکلات شایع در کودکان گوش درد و عفونت گوش آن ها است.

 

علل عفونت گوش میانی در کودکان:
عفونت گوش می تواند ناشی از باکتری و یا ویروس باشد. این اتفاق زمانی می افتد که مایع در قسمت پشت پرده گوش کودک ایجاد شود و سپس گوش آلوده می شود.

این عفونت ها اغلب از سرماخوردگی معمولی یا حساسیت ایجاد می شود. از آنجا که لوله مسدود شده گوش میانی را به پشت گلو و بینی متصل می کند، وظیفه تخلیه مایعات موجود در این منطقه را بر عهده دارد با این حال، در پی سرما خوردگی، سینوزیت یا انسداد ناشی از لوله تنفسی، ترشحات گوش در پشت پرده به دام می افتد و باعث درد و فشار می شود.

این اتفاقات از باکتری ها و ویروس هایی استقبال می کند که در محدوده تاریک، گرم و مرطوب گوش میانی رشد می کنند و منجر به عفونت میشود.برخی دلایل دیگر برای شیپور استاش که متورم یا مسدود شده اند، عفونت سینوسی، خلط زیاد، آدنوئید آلوده و یا در معرض دود توتون بودن است.

از آنجا که نوزادان سیستم های ایمنی توسعه نیافته ای دارند، آن ها اهداف آسانی برای این بیماری ها هستند.

استفاده از پستانک هم ممکن است خطر عفونت های گوش میانی را در کودکان و کودکان نوپا افزایش دهد.

 

نشانه های عفونت گوش میانی در کودکان:
علاوه بر درد، علائم دیگری در میان کودکان وجود دارد.

تب 38 درجه  یا بالاتر
کاهش انرژی
مشکل شنوایی
چرک - ترشحاتی از گوش کودک
احساس فشار یا پر بودن در گوش
بوی نامطبوع گوش
کودکان و نوزادان مبتلا به عفونت گوش نیز ممکن است این موارد را داشته باشند:
مالیدن یا کشیدن گوش هایشان
بی توجه نسبت به صداهای خاصی
کج خلق و یا بی قرار شدن غیرمعمول
از دست دادن اشتها
از دست دادن تعادل، گاهی اوقات در عفونت گوش می تواند باعث گیجی در کودکان شود که می تواند آن ها را مستعد افتادن و تصادف کند.
گوش درد کودکان

مالیدن یا کشیدن گوش از علائم عفونت گوش کودکان


عوامل خطر برای گوش میانی در کودکان:
نوزادانی که در حال نوشیدن شیر هستند، هنگام دراز کشیدن خطر ورود شیر به شیپور استاش وجود دارد که باعث التهاب می شود.

برخی دیگر از عوامل خطر ابتلا به عفونت های گوش حاد در نوزادان، عبارتند از:

تغییرات در ارتفاع و یا آب و هوا
تاریخچه خانوادگی عفونت های گوش
استفاده از پستانک در سنین پایین:استفاده از پستانک باید پس از 6 ماهگی کاهش یابد تا خطر ابتلا به عفونت گوش کمتر شود.
کودکانی که زیر 5 سال سن دارند، شیپور استاش کوتاه تری دارند.
کودکانی که به مهد کودک می روند، در معرض ابتلا به عفونت های شایعی مثل سرماخوردگی قرار دارند.
کودکان مبتلا به آلرژی های فعال.
قرار داشتن در معرض دود سیگار می تواند منجر به عفونت شیپور استاش شود.
کودکانی که با شیر مادر تغذیه نمی شوند، از آنتی بادی ویژه ای بهره مندنیستند که به مبارزه با عفونت ها کمک می کند.
کودکانی که کام شکاف دار دارند، معمولاً لوله استتاش متورمی دارند.
پستانک خوردن نوزاد

استفاده از پستانک از عوامل خطر عفونت گوش کودک

 


نکات پیشگیرانه از عفونت گوش کودک:
حداقل به مدت 6 تا 12 ماه کودکتان را با شیر خودتان تغذیه کنید، چون شیر مادر حاوی آنتی بادی مبارز با بیماری است.

دور کردن نوزاد از دود سیگار
به باز کردن لوله استاش او که داخلش پر از مایعات است کمک کنید تا مایع به دام افتاده تخلیه شود.
اگر به نوزادتان شیر می دهید، نوزاد را در حالت نیمه عمودی نگه دارید تا به لوله استاش باز نگردد.
به محض اینکه کودک به سن و سالی می رسد که می تواند بطری را خودش نگه دارد، بطری را با فنجان عوض کنید.
به نوزادتان آموزش دهید که مایعات را از یک فنجان معمولی بنوشد.
از قرار دادن کودک خود در شرایط سرد و در جاهایی که حشرات و آنفولانزا خیلی زیاد است، خودداری کنید.
دقت کنید که فرزندتان تمام واکسن هایش را انجام داده باشد.
آب خوردن نوزاد با فنجان

نوشیدن مایعات با فنجان برای جلوگیری از عفونت گوش کودک

 


چه زمانی باید برای عفونت گوش کودک به پزشک مراجعه کرد؟
به محض این که فکر کردید نوزادتان از عفونت گوش رنج می برد، به پزشک اطفال مراجعه کنید.

پزشک با دقت به گوش کودک شما نگاه خواهد کرد. او تایید می کند که آیا ناراحتی ناشی از عفونت است یا شرایط دیگر.

اگر پرده گوش قرمز یا متورم باشد یا ترشحاتی داشته باشد، احتمال این وجود دارد که این بیماری یک عفونت باشد. پرده گوش معمولاً در چند هفته درمان می شود، در برخی موارد، می تواند باعث آسیب دائمی به شنوایی کودک شود.

مهم است که وقتی برای اولین بار علائم عفونت احتمالی را مشاهده کردید، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا کودک شما نیاز به درمان دارد یا خیر.

 

گاهی اوقات، عفونت گوش میانی حاد بدون درمان به موقع و یا مناسب می تواند به مشکلات جدی تر منجر شود:
پرده گوش ممکن است به علت افزایش فشار و یا کاهش فشار پاره شود، که این سبب خروج خون و مایعات از گوش می شود.
براساس گزارش بهداشت ملی کودکان، حدود 5 تا 10 درصد از کودکان مبتلا به عفونت گوش، پارگی پرده گوش را تجربه خواهند کرد.
استخوان مجاور در اطراف گوش ممکن است آلوده شود.
مننژیت و یا عفونت بافت مجاور مغز همیشه یک خطر محسوب می شود.
عفونت تکرار شونده می تواند منجر به شکل گیری بافت غیر عادی پوست مانند در گوش میانی و احتمالاً از طریق پرده گوش شود که باعث خسارات شنوایی جبران ناپذیر یا ناشنوایی می شود.

 


درمان عفونت گوش میانی در کودکان:
انجمن امراض کودکان آمریکا، به پزشکان توصیه می کند که برای کودکان6 ماهه و بالاتر با نشانه هایی از عفونت گوش با علائم شدید مانند درد گوش و تب آنتی بیوتیک تجویز کنند. 

منبع :namnak.com

 

 

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد :

گوش درد کودک تان را با نسخه فوری در منزل درمان کنید !

علل و علائم عفونت گوش در کودکان
انتشار : ۱۹ شهریور ۱۳۹۹

آیا بهترین سرمایه گذاری در ایران , دلار است؟


این روزها همه جا صحبت از مشکلات اقتصادی و گرفتاری های مردم است.با هر کسی که صحبت می کنید در مقام یک کارشناس اقتصادی ! به شما مشاوره می دهد که مثلا چطور سرمایه خودت را بتوانی بالا ببری یا حتی حفظ کنی. ولی مشکل اینجاست آیا می شود به هر توصیه ای اطمینان کرد؟
عده ای معتقدند پول را باید در بانک نگهداشت.عده ای دیگر فکر می کنند اگر زمین یا آپارتمان بخرند سود می کنند و بقیه هم ....

ولی می خواهم توصیه ای به شما بکنم که همیشه من را دعا کنید .اگر تا اینجا مشتاق شده اید بدانید آن دیگر چه توصیه ایست پس در ادامه همراه من بمانید .اگر قرار باشد راهنمایی شوید، باید گفت بهترین سرمایه گذاریروی بازار مسکن نیست. بازار بورس هم نیست. قطعاً خرید دلار و ارز هم نمی تواند باشد.پاسخ این سؤال فقط یک چیز است.سرمایه گذاری روی سلامت خود.


نتیجه تصویری برای سرمایه گذاری

با سرمایه گذاری روی مسکن می توان ثروت زیادی به دست آورد. سرمایه گذاری صحیح در بازار بورس و یا راه اندازی یک کسب و کار حساب شده نیز می توانند منافع چشمگیری برایتان داشته باشند. اگر روی سلامت خودتان سرمایه گذاری نکرده باشید هیچ یک از اینها به دردتان نخواهند خورد.

نتیجه تصویری برای دلار


بهترین سرمایه گذاری دلار نیست:

اگر قرار باشد به زندگی ادامه ندهید، دارایی های تان دیگر چه معنایی برای شما خواهند داشت. به همین دلیل سلامتی خانواده شما سرمایه گذاری بی چون و چرایی است که باید هر روز به انجام آن مقید باشید. در غیر این صورت در آینده ای بسیار نزدیک با تبعات وخیم بی توجهی به این سرمایه گذاری روبرو خواهید شد.  به زودی با شیوع فراگیر بیماری های عفونی در جامعه به عنوان معلول فقر اقتصادی و عدم توانایی قشر آسیب پذیر در مداوای بیماری های خود خیلی طبیعی است که طبقه متوسط و مرفه نیز درگیر خواهند شد. همین امروز سرمایه گذاری روی سلامت خود و خانواده را آغاز کنید .

نتیجه تصویری برای قیمت طلا

فرض کنید کسی به شما خبر دهد که قیمت طلا تا ۱۰ سال بعد هزار برابر خواهد شد. اگر مطمئن باشید که این خبر درست است، معقول خواهد بود که مقدار زیادی طلا بخرید. اما یک شرط مهم برای سودآور کردن این سرمایه‌گذاری، این است که ۱۰ سال بعد زنده و سالم باشید.

نتیجه تصویری برای مرگ

بیشتر سرمایه‌گذارها طوری از آینده حرف می‌زنند که انگار تردید ندارند عمری طولانی خواهند داشت. ولی فقط تعداد کمی از آن‌ها برای داشتن عمری طولانی برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری می‌کنند. تمام آن هایی که زیر خروارها خاک خوابیده اند , شاید یک روزی مثل من و شما به این مطلب می خندیدند و احتمالا می گفتند: مرگ و بیماری فقط برای همسایه است.اگر با مطالب بالا موافقید , از همین امروز شروع کنید شاید فردا فرصت از دست برود..

اجازه بدهید با ذکر یک مثال خیلی ساده و قابل فهم موضوع را دنبال کنیم. فرض کنید سال 97 است و شما یک فرزند دارید که حداقل ماهیانه یک بار نیاز به مراجعه به متخصص اطفال پیدا می کند .مبالغی که فقط ما به ازای یک بار مراحعه پزشکی باید پرداخت کنید عبارت است از :

سی هزار تومان بابت ویزیت متخصص , سی هزار تومان بابت هزینه دارو , صد هزار تومان هزینه رادیولوژی و یا آزمایش و یا سایر روش های تشخیصی  ,پنجاه هزار تومان هزینه ایاب و ذهاب هزینه زمان صرف شده بصورت مرخصی گرفته شده از محل کار و ...

هزینه استرس و اضطرابی که به شما و فرزندتان وارد می شود و صد البته قابل قیمت گذاری نیست.
جمع موارد فوق می شود :دویست و ده هزار تومان

دوستان , توجه بفرمائید که این هزینه فقط بابت یک بار مراجعه پزشکی است.در صورتی که ما در عمل می بینیم والدینی که به ما در بیمارستان مراجعه می کنند می گویند شما مثلا چهارمین پزشکی هستید که طی دو روز اخیر به شما مراجعه کرده ایم !... از آن گذشته این ها حداقل هزینه هاست .
اگر به فرض فرزند شما نیاز به بستری در بیمارستان پیدا کند با هزینه های شبی یک میلیون بیمارستان خصوصی و یا مشکلات بیمارستان های شلوغ دولتی و یا آموزشی که توسط انترن ها اداره می شود چطور قرار است کنار بیائید.

اجازه بدهید مشکل را با نگاه دقیق تری بررسی کنیم .اگر فرضا شما سه فرزند داشته باشید و هر کدام حداقل ماهی دو بار نیاز به مراجعه پزشکی پیدا کند باید عدد بالا را در عدد شش ضرب کنید: یعنی می شود 210000 *6 =1200000 تومان در ماه .اگر عدد فوق را در عدد سال یعنی 12 ضرب کنیم : می شود سالیانه حداقل چهارده میلیون تومان .

دوستان , فراموش نشود که ما حداقل عدد ها را حساب کردیم و فرض هم کردیم که فرزند شما توسط پزشکان اطفال مجبور به بستری در بیمارستان نشود .در ضمن این محاسبات فقط عددی و مالی است .
ما در این میان هیچ صحبتی از عوارض شیمیایی داروها ,عوارض رادیولوژی و زجر کشیدن های فرزند شما بدلیل ترس و اضطراب که لازمه کار درمانی است , نکردیم . حالا اگر عدد فوق را در مدت ده سال حساب کنید با محاسبه نرخ تصاعدی تورم , به نظر شما چه عددی می شود .....!؟

 

چنانچه این مطلب برای شما سودمند و قانع کننده بود و تمایل داشتی همیشه با آموزش های ما در ارتباط باشی پیشنهاد می کنم کانال تلگرام ما را از دست ندهید :

عضویت در کانال تلگرام ما

 

آیا بهترین سرمایه گذاری در ایران , دلار است؟
انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۷

شناختن بیماری کاوازاکی در کودکان ,برای هر پدر یا مادری از واجبات است


بیماری کاوازاکی چیست؟
عادت های غذایی بد، سیگار کشیدن و موارد دیگر ، گاهی اوقات ممکن است به بیماری های قلبی در بزرگسالان منجر شود اما درباره ی کودک شما چطور؟ چه زمانی بیماری قلبی او تشخیص داده می شود؟
بیماری کاوازاکی یک بیماری است که تقریبا همیشه بر کودکان، مخصوصا زیر 5 سال تاثیر می گذارد و یکی از دلایل بیماری های قلبی در کودکان می باشد اما اگر در ابتدا و مراحل اولیه تشخیص داده شوند، پزشکان می توانند آن را درمان کنند و کودکان بدون هیچ مشکلی بهبود یابند.بیماری کاوازاکی
بیماری کاوازاکی

چه کسانی دچاربیماری کاوازاکی می شوند؟

این وضعیت به طور گسترده ای برای کودکان زیر 5 سال اتفاق می افتد. این بیماری ژنتیکی نیست و اغلب تنها یک کودک در خانواده از آن رنج می برد.احتمال آن در پسران بیشتر است. و در بچه های آسیایی رایج تر می باشد اما در کل می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد.

علل بیماری کاوازاکی

هنگامی که یک کودک دچار بیماری کاوازاکی می شود، رگ های خونی در سراسر بدن او ملتهب می شوند این می تواند به عروقی که خون را به قلب حمل می کنند, صدمه بزند اما این بیماری فقط روی قلب تاثیر نمی گذارد ، بلکه می تواند مشکلاتی را در گره های لنفاوی، پوست و پوشش دهان ، بینی و گلو ایجاد کند.

بیماری کاوازاکی اطفال

دانشمندان علت دقیق این بیماری را پیدا نکرده اند اما آنها احتمال می دهند که به دلیل در معرض قرار گرفتن ویروس ها از جمله ویروس کرونا، باکتری ها و سایر عوامل محیطی مانند مواد شیمیایی و تحریک کننده باشد. پزشکان اعتقاد دارند که این یک بیماری مسری نمی باشد و بچه ها بیشتر در فصل زمستان و بهار دچار این بیماری می شوند.

علائم بیماری کاوازاکی

یکی از مهمترین چیزهایی که باید در مورد این بیماری بدانید، این است که علائم خیلی سریع ظاهر می شوند، و 10 تا 14 روز بعد به مشکلات قلبی منجر می شوند.

علائم این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب بالا که معمولا بیش از 5 روز طول می کشد.
 • پوسته پوسته شدن(اغلب در سینه ها و پاها و در ناحیه تناسلی یا کشاله رانن و بین انگشتان دست و پا).
 • قرمزی چشم.
 • تورم و قرمزی دست و پاها.
 • گلوی تحریک شده و گاهی متورم.
 •  اسهال و استفراغ همراه با تب بالا که بیش از 4 روز ادامه خواهد داشت.
 • در صورت داشتن هر یک از نشانه های ذکر شده،حتما با پزشک کودک خود تماس بگیرید .

چالش ها و مشکلات و مسائل کودک مبتلا به بیماری کاوازاکی

از آنجا که این بیماری مربوط به قلب می باشد، می توان ترسناک به نظر بیاید. اما اکثر کودکان به طور کامل بهبود یافته اند و هیچ مشکلی باقی نمانده است.

جلوگیری از بیماری کاوازاکی

با این حال در موارد نادر بیماری کاوازاکی عوارض جدی تری دارد که شامل :

 • ریتم های غیر طبیعی قلب
 • عضلات التهابی قلب(میوکاردیت)
 • دریچه های آسیب دیده قلب
 • عروق خونی(واسکولیت)
 • و همچنین می تواند دچار انسداد شریان ها شود که می تواند خونریزی داخلی را بوجود آورد و یا حتی حملات قلبی اتفاق بیفتد. 

آیا می توان از بیماری کاوازاکی جلوگیری کرد؟

از آنجا که علت بیماری مشخص نشده است، هیچ معیار مشخصی وجود ندارد که بتواند از این بیماری جلوگیری کند. ارزیابی و درمان اولیه می تواند احتمال وقوع مشکلات و یا عوارض طولانی مدت را کاهش دهد.

درمان بیماری کاوازاکی چیست؟

کودکان مبتلا به این بیماری، بستری می شوند و با دوزهای بالای آسپرین و گاماگلوبین وریدی درمان شوند .

تشخیص دیرهنگام و یا نادرست می تواند عواقب جبران ناپذیری برای فرزند شما ایحاد کند.

شناختن بیماری کاوازاکی در کودکان ,برای هر پدر یا مادری از واجبات است
انتشار : ۳۱ فروردین ۱۳۹۸

برچسب های مهم

بیماری برونشکتازی چیست؟


برونشکتازی یک اختلال است که در آن آسیب به راه های هوایی سبب گشاد شدن آن ها می شود و سرانجام آن ها نرم و زخم می شوند. برونشکتازی معمولا در نتیجه عفونت و سایر اختلالاتی اتفاق می افتد که به دیواره راه های هوایی آسیب می زنند . 

 

نحوه عملکرد برونشکتازی
در برونشکتازی، راه های هوایی رفته رفته توانایی خود برای پاکسازی خلط را از دست می دهند. وقتی خلط نمی تواند پاک شود، سبب تولید محیطی می شود که باکتری ها بتوانند در آن رشد کنند. این امر سبب بروز عفونت های جدی و مکرر ریوی می شود. با هر عفونت، راه های هوایی بیشتر آسیب می بینند.

با گذر زمان، راه های هوایی توانایی خود برای ورود و خروج هوا را از دست می دهند. این امر سبب پیشگیری از رسیدن اکسیژن کافی به اندام های حیاتی می شود. برونشکتازی می تواند سبب بروز مشکلات جدی برای سلامتی شود. 

برونشکتازی می تواند روی یک قسمت ریه تاثیر بگذارد یا این که قسمت های زیادی از ریه را تحت تاثیر قرار دهد. آسیب اولیه ریوی که سبب برونشکتازی می شود معمولا در کودکی آغاز می شود. اما اغلب علائم آن تا ماه ها و حتی سال ها بعد از این که فرد دچار عفونت های مکرر ریه می شود، خود را نشان نمی دهند. در ایالات متحده آمریکا، عفونت های رایج در بین کودکان سبب بروز برونشکتازی می شوند.

برونشکتازی ای که تنها روی یک قسمت از ریه تاثیر بگذارد معمولا توسط انسداد اتفاق می افتد و دلیل آن بیماری نیست. برونشکتازی می تواند ارثی یا اکتسابی باشد. برونشکتازی ارثی کودکان و اطفال را تحت تاثیر قرار می دهد که دلیل مشکلاتی است که برای شکل گیری ریه در جنین اتفاق می افتند. برونشکتازی اکتسابی به علت اختلالات، بیماری ها و سایر عوامل اتفاق می افتد.

این نوع برونشکتازی بیشتر روی بزرگسالان و افراد مسن تاثیر می گذارد. برونشکتازی اکتسابی رایج تر از نوع ارثی آن است. امروزه برونشکتازی هیچ درمانی ندارد. اما با مراقبت درست، بیشتر افرادی که دچار این اختلال هستند می توانند از زندگی خود لذت ببرند. تشخیص و درمان زود هنگام برونشکتازی اهمیت اساسی دارد. هر چه زودتر پزشک تان درمان برونشکتازی را شروع کند، شانس بیشتری برای پیشگیری از مشکلات ریوی خواهید داشت.

 

برونشکتازی چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد
برونشکتازی را اختلالی در نظر می گیرند که خیلی رایج نیست. طبق تخمین ها از هر ۱۰۰۰ بزرگسال در انگلستان ۱ نفر به این اختلال دچار می شود. این اختلال می تواند روی هر کسی با هر سنی تاثیر بگذارد اما علائم آن معمولا تا میانسالی شروع به رشد نمی کنند. در انگلستان در سال ۲۰۱۳_۲۰۱۴ حدود ۱۲,۰۰۰ نفر به علت برونشکتازی ‌در بیمارستان پذیرفته شدند. اکثر این افراد بالای ۶۰ سال سن داشتند.

 

دلایل برونشکتازی
معمولا دلیل برونشکتازی آسیب به دیواره راه های هوایی است. گاهی عفونت ریه سبب آسیب به راه های هوایی ریه می شود. مثال هایی از عفونت های ریوی که می توانند سبب برونشکتازی شوند شامل این مواردند:

ذات الریه شدید
سیاه سرفه و سرخک 
 سل
عفونت قارچی

 

عوامل مخاطره آمیز در برونشکتازی
دلیل دقیق برونشکتازی نامشخص است. آسیب به لوله های برونش می تواند در طی عفونت یا اختلالات و بیماری ها هم اتفاق بیفتد. علاوه بر مواردی که در قسمت های بالا به آن ها اشاره شد، یک سری اختلالات بلند مدت هم وجود دارند که سبب بروز برونشکتازی می شوند.

بیماری مزمن انسدادی ریه 
این اختلال بلند مدت است و شامل التهاب و آسیب به بافت ریه و تنگ شدن مجاری هوا است. این اختلال تنفس را دشوار می کند.

نقص آنتی تریپسین 
این نقص نوعی اختلال ژنتیکی است که سبب ایجاد مشکلاتی برای کبد و کلیه ها می شود. این نقص می تواند شامل رفلاکس معده به مری، میکرو آسپیراسیون و مشکلات بلع باشد.

سندرم یانگ
این اختلال شامل تولید خلطی است که به طرز غیر معمولی لزج و چسبناک است. 

آلرژیک برونکوپولمونری آسپرژیلوزیس 
بعضی از افراد به آسپرژیلوزیس (که نوعی قارچ است) آلرژی دارند. قرار گرفتن در معرض این قارچ می تواند سبب التهاب و ورم راه های هوایی و ریه ها شود.

آسم
تنگی نفس شدید به خصوص اگر فرد دچار آسپرژیلوزیس هم باشد‌، می تواند خطر بروز برونشکتازی را افزایش دهد.

سندرم کارتاژنز یا دیس کینزی اولیه مژک ها
این اختلال نوعی اختلال ژنتیکی است که در آن مژک های موجود در راه های هوایی به درستی عمل نمی کنند. به این معنا که نمی توانند به طور موثر ترشحات را تمیز کنند. این امر می تواند سبب بروز عفونت های مکرر شود 

 

بررسی و پیشگیری از برونشکتازی
برای پیشگیری از برونشکتازی، باید از عفونت ریه ها یا آسیب های ریوی که سبب عفونت می شوند پیشگیری کرد. واکسیناسیون در کودکی برای بیماری هایی مثل سیاه سرفه و سل می تواند از عفونت هایی که مربوط به این بیماری هستند پیشگیری کند. این واکسن ها عوارض جانبی ناشی از این عفونت ها (از جمله برونشکتازی) را هم کاهش می دهند.

از گازها، دودهای سمی و سایر مواد مضر دور بمانید, این کار به محافظت از ریه ها کمک می کند. درمان درست عفونت های ریوی در کودکان به حفظ عملکرد ریه و پیشگیری از آسیب هایی که سبب برونشکتازی می شوند کمک می کند. مواظب باشید که کودک (یا حتی بزرگسالان) اشیاء کوچک را وارد راه های تنفسی خود نکنند (مثل اسباب بازی یا مواد غذایی که می توانند در راه های هوایی گیر بیفتند).

اگر فکر می کنید که فرزندتان یا هر شخص دیگری دچار این مشکل شده سریع با پزشک تماس بگیرید. در برخی موارد، درمان دلایل بروز برونشکتازی می تواند پیشرفت آن را کاهش دهد و یا حتی مانع از پیشرفت آن شود.

 

علائم، نشانه های برونشکتازی
برونشکتازی به علت آسیب به راه های هوایی اتفاق می افتد. پدیدار شدن علائم می تواند چندین ماه یا چندین سال زمان ببرد. رایج ترین علائم شامل این مواردند:

سرفه مداوم روزانه
تولید خلط
احساس درد و اذیت شدن در قفسه سینه
خس خس سینه و قطع شدن تنفس
ضخیم شدن پوست زیر ناخن های دست و ناخن های پا، یا ناخن هایی که به سمت پایین خمیده اند
خستگی مفرط

نفس نفس زدن

به مشکل بر خوردن برای پیاده روی بیش از ۱۰۰ متر بدون توقف
درد مکرر و شدید در قفسه سینه

رنگ پریدگی پوست و تغییر رنگ قسمت هایی از پوست رو به آبی
از دست دادن وزن
رشد ضعیف در کودکان
وجود خون در خلط
سرفه همراه با خون
بوی بد تنفس 

لینک منبع 

با توچه به شیوع کرونا ویروس و تاثیرات مخرب آن بر بافت ریه ها و استفاده همه گیر از مواد شوینده و ضدعفونی کننده ,در آینده بسیار نزدیک با این بیماری در بین هموطنان بیشتر برخورد خواهیم کرد.

بیماری برونشکتازی چیست؟
انتشار : ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

دنیاگیری آنفلوانزای اسپانیایی در سال 1918 یک سوم مردم جهان را درگیر کرد


دنیاگیری آنفلوانزای مرگباری بین مارس ۱۹۱۹ تا ژوئن ۱۹۲۰ بود.این بیماری ۵۰۰ میلیون نفر (یک‌سوم مردم جهان در آن هنگام) در سراسر جهان را دچار کرد و به گفته پژوهش‌گران بین ١٧ تا ۵٠ میلیون انسان جان خود را از دست دادند که نزدیک به‌شمار قربانیان مستقیم جنگ جهانی اول است، البته در برخی تخمین ها تا ١٠٠ میلیون نفر هم گفته شده‌است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این همه‌گیری ممکن است از مرگ سیاه هم قربانیان بیشتری در جهان داشته باشد. این بیماری به شیوه نامعمولی، جوانان و سالمندان را دچار می‌کرد.


فرضیه های بسیاری دربارهٔ خاستگاه این بیماری وجود دارد. برخی می‌گویند آغاز این همه‌گیری در ایالات متحده آمریکا، امپراتوری بریتانیا و یا چین بوده است. این باور نیز هست که سانسور زمان جنگ جهانی اول باعث شد این بیماری در جمهوری سوم فرانسه، امپراتوری بریتانیا، و امپراتوری آلمان گزارش نشود, اما چون در امپراتوری اسپانیا (که در جنگ بی‌طرف بود) گزارش شد به نظر آمد که این بیماری در آنجا همه‌گیرتر است؛ بنابراین پسوند «اسپانیایی» گرفت.با این که در آن زمان میکروب به عنوان عامل بیماری‌های عفونی کشف شده بود اما نزدیک یک دهه پس از آن ویروس آنفلوانزای A زیرگروه H1N1 به عنوان عامل این بیماری شناسایی شد.


ایران یکی از بالاترین آمارهای مرگ بر اثر آنفلوانزای اسپانیایی را داشت. گفته می‌شود که در دو دهه نخست سده ۲۰ (میلادی) دست کم یک دهم و شاید چهل درصد جمعیت ایران در نتیجه انواع بیماری‌های واگیر، قحطی و جنگ از دست رفتند. به نوشته امیراصلان افخمی برخلاف دیگر جاهای زمین که بیشتر قربانیان شهرنشین بودند در ایران این بیماری در روستاها بیشتر قربانی گرفت. شرایط اجتماعی (مهمترین دلیل)، قحطی، اعتیاد به تریاک، مالاریا خشک‌سالی، احتکار، فساد و ناکارآمدی دولت، توسعه‌نیافتگی، و کم‌خونی از دلایل گسترش آنفلوانزای اسپانیایی در ایران بودند.

نیروهای روس، بریتانیا و عثمانی در چهار گام، آنفلوانزای اسپانیایی را وارد ایران کردند:

در شمال خاور: از عشق‌آباد به مشهد (نیروهای آمریکایی، ویروس آنفلوانزا را به نیروهای امپراتوری روسیه منتقل کرده‌بودند) [همه‌گیری کوچک]
در شمال باختر: از باکو به بندر انزلی (نیروهای امپراتوری روسیه) [همه‌گیری کوچک]
در جنوب: از بندرعباس و بوشهر (نیروهای امپراتوری بریتانیا و راج بریتانیا) (نیروهای هندی بسیاری نیز در ایران مردند) [همه‌گیری بزرگ]
در باختر: از طریق میان‌رودان (جنگ‌زدگان آشوری‌ها، مردم ارمنی، نیروهای امپراتوری عثمانی)
چون همه‌گیری آنفلوانزای اسپانیایی در تهران ناگهانی و هم‌زمان با وزش بادهای شدید بود آنرا «ناخوشی باد» نامیدند اما بیشترین کشته در کرمان بود. در شیراز مردم خود را به مسجد می‌رساندند تا دستکم در جایی مقدس بمیرند.

بر پایه برآوردها آنفلوانزا در روستاها جان بین ۱۰ تا ۲۵ درصد و در شهرها بین یک تا ده درصد جمعیت را گرفت؛ بنابراین شمار قربانیان آنفلوانزا در ایران بین۹۱۰٬۴۰۰ تا ۲٬۴۳۱٬۰۰۰ (۸٪ تا ۲۱٪/۷) بوده‌است. 

منبع : ویکی پدیا

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید: 

شاید این آموزش بتواند شما را در برابر ویروس کرونا محافظت کند

 

 

برای سفارش آموزش های هومیوپاتی من به صفحه اینستاگرام زیر مراجعه کنید: 

adelheidarinejad.ir@

 

 

 

دنیاگیری آنفلوانزای اسپانیایی در سال 1918 یک سوم مردم جهان را درگیر کرد
انتشار : ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

چه عواملی باعث کمبود کلسیم در بدن نوزادان می ­شود


همانطور که می­دانید در بزرگسالان، کمبود کلسیم موجود در رژیم غذایی روزانه می­تواند منجر به بروز کمبود کلسیم در بدن انسان شود. اما، در مورد نوزادان علل بسیاری وجود دارد که مشکل کمبود کلسیم را به دنبال خواهد داشت. مهم­ترين این علل عبارتند از:

 • نرسیدن اکسیژن کافی به بدن نوزادان در طول روز.
 • یادتان باشد كه اگر نوزادی از بیماری دیابت رنج ببرد، احتمال زیادي وجود دارد که او کلسیم را هم به میزان خیلی کمي در بدن خود جذب کند.
 • مصرف برخی از داروها مانند جنتامایسین نیز می­تواند سطح کلسیم را در بدن نوزادان کاهش داده و حتی منجر به بروز مشکل هیپوکلسمی در بدن نوزادان شود.
 • همچنين، اگر نوزادي از شیر خشک و یا شیر گاو تغذیه می­کند، فسفر زیاد موجود در آن هم می­تواند مشکل هیپوکلسمی را در بدن او به وجود آورد.
 • کمبود ویتامین D نیز در بدن نوزاد میزان کلسیم دریافتی را کاهش خواهد داد، چون وجود ویتامین D در بدن برای جذب کلسیم لازم و ضروری است.
 • علاوه بر اين موارد، ممکن است در موارد بسیار نادر هم پایین بودن کلسیم موجود در بدن به دلیل بروز بیماری سندرم دی جرج (DGS) که نوعی نقص در کروموزوم­های بدن است، به وجود آید. يادتان باشد كه اين بيماري در نوزادان 22 تا 23 روزه بیشتر دیده می­شود.
 • کم­ کاری غده تیروئید در نوزادان هم می ­توانید مشکل بروز هیپوکلسمی را در بدن آن­ها آغاز کند.
 • در نهايت، فراموش نكنيد كه اگر مادری از کمبود ویتامین D و یا کلسیم کم رنج ببرد، بیشتر احتمال دارد كه نوزاد او نیز به کمبود کلسیم در بدن خود مبتلا شود.
 • همچنين، نوزادان نارس بیشتر مستعد ابتلا به مشکل هیپوکلسمی هستند.

 

 

علائم کمبود کلسیم در بدن نوزادان:

معمولا نوزادان با نشان دادن علامت ­های مختلفي، کمبود کلسیم را در بدن خود اعلام می­کنند، که این علائم عبارتند از:

 • به وجود آمدن مشکل بی­خوابی در نوزاداني كه به كمبود كلسيم دچار هستند.
 • گرفتگی عضلانی در نوزاداني كه به كمبود كلسيم دچار هستند.
 • بروز دردهای عضلانی در نوزاداني كه به كمبود كلسيم دچار هستند.
 • به وجود آمدن حالت عصبانیت و پرخاشگری در نوزاداني كه به كمبود كلسيم دچار هستند.
 • حرکات تند و سریع اندام­های بدن نوزاداني كه به كمبود كلسيم دچار هستند.
 • کاهش ضربان قلب در نوزاداني كه به كمبود كلسيم دچار هستند.
 • به وجود آمدن حالت تشنج در نوزاداني كه به كمبود كلسيم دچار هستند، به دلیل کاهش عرضه اکسیژن به مغز آن­ها
 • پایین بودن شديد سطح کلسیم در بدن نوزادان می­تواند فشار خون پایین را هم در بدن نوزاد به دنبال داشته باشد
 • کند شدن عمل باز کردن زبان، بروز حالت کشش در لب­ها و زبان نوزاد و تکان­ها و لرزش غیر عادی پلک­های چشم در نوزاداني كه به كمبود كلسيم دچار هستند.

منبع

چه عواملی باعث کمبود کلسیم در بدن نوزادان می ­شود
انتشار : ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

خرما بخورید تا کرونا نگیرید !


 این مضجک ترین مطلبی است که تا به حال شنیده ام .احتمالا فعالان و دلالان بازار خرما با توجه به ترس مردم شایعه کرده اند تا امسال را به لطف ویروس کرونا فروش خوبی داشته باشند.هر چند که این حرف خیلی احمقانه است ولی  من هوش فرد یا افرادی که این شایعه را ساخته اند تحسین می کنم .

خرما بخورید تا کرونا نگیرید !
انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۸

تمام حقوق معنوی سایت متعلق به دکتر عادل حیدری نژاد می باشد

فید خبر خوان    نقشه سایت    تماس با ما